"V tej fazi ni nadaljnje potrebe po izvajanju nove operacije," je turško obrambno ministrstvo sporočilo v izjavi. Kot so pojasnili, so ZDA po torkovem izteku 120-urne prekinitve ognja naznanile, da je končan umik borcev kurdske milice YPG z območja na severovzhodu Sirije, ki leži ob meji s Turčijo.
Sirski Kurdi zatrjujejo, da so z območja umaknili vse svoje sile
Ankara in Washington sta se namreč minuli četrtek dogovorila, da bo Turčija začasno ustavila ofenzivo na severu Sirije, ki jo je sprožila 9. oktobra, pod pogojem, da se kurdske sile umaknejo s 120 kilometrov dolgega in 32 kilometrov širokega pasu ob sirsko-turški meji. Sirski Kurdi so v torek zatrdili, da so z območja umaknili vse svoje vojaške sile.
Turčija je sicer že nekaj ur pred tem pristala na novo prekinitev ognja, ki je bila del dogovora z Rusijo glede varnega območja v Siriji.
"Zgodovinski dogovor" Putina in Erdogana
Dogovor sta v Sočiju dosegla ruski predsednik Vladimir Putina in turški predsednik Recep Tayyip Erdogan, označila pa sta ga za zgodovinskega. Turčija bo v skladu z njim na območju, ki se razteza med mestoma Ras al Ajn in Tal Abjad, ohranila nadzor, ki ga je prevzela med operacijo.
Ankara želi na območju naseliti do dva milijona sirskih beguncev, ki jih trenutno gosti. Rusija in Turčija bosta med drugim tam izvajali skupne patrulje, s katerimi želita preprečiti, da bi se kurdske sile, ki jih Turčija označuje za teroriste, vrnile na območje. Patrulje bodo začele svoje delo že danes.
Kaj to pomeni za Kurde?
V skladu z dogovorom so se kurdske milice morale umakniti iz konfliktnih območij iz mest Manbij in Tel Rifat. Glede na dogovor se zdi, da je Rusija, po nenadni 'izdaji' Kurdov s strani ameriškega predsednika Donalda Trumpa, prevzela vlogo zaščitnika kurdske manjšine, piše CNN. Rusija bo zaradi podaljšanja misije morala v Siriji poslati dodatne čete in opremo, a sirski Kurdi bodo verjetno vseeno morali dovoliti sirskim silam, ki jih podpira Rusija, da vstopijo na območje pod njihovim nadzorom.
Jasno je, da sta Putin in Erdogan največja geopolitična igralca v regiji. Med sirsko državljansko vojno sta sicer stala na nasprotnih bregovih, a sta zdaj očitno ugotovila, da je bolje, da sirsko ozemlje ostane "suvereno in enotno", kot je zapisano v dogovoru. Putin je dosegel še, da se mora Ankara pogajati neposredno z oblastmi v Damasku.
Sirski Kurdi imajo še vedno veliko za izgubiti, zato CNN poroča, da je treba najprej počakati, kako se bo dogovor turško-ruski dogovor obnesel v praksi. V dogovoru namreč tudi ni določeno, kako bodo Turki ravnali z morebitnimi preostalimi kurdskimi silami na spornem območju, prav tako pa bo vsako nasilje zoper kurdske civiliste poraz za Moskvo.
Največji poraženec dogovora so ZDA
Največji geopolitični poraženec tega dogovora je Washington, ki je s svojim nenadnim umikom vojakov s turško-sirske meje Putinu omogočil elegantni prevzem nadzora nad situacijo v Siriji. Dogovor z Erdoganom je zanj le še 'češnja na vrh smetane'.
Ruski obrambni minister Sergej Šojgu je dejal, da je bil zadnji čas, da se ZDA umaknejo iz Sirije. V torek je namreč dejal, da so imele ZDA manj kot dve uri časa, da sta podpredsenik Mike Pence in Erdogan prejšnji teden dosegla dogovor o prekinitvi ognja, še piše CNN. Skladno z dogovorom so ZDA ukinile sankcije, ki so jih uvedle zoper Turčijo zaradi njene ofenzive.
KOMENTARJI (71)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.