Tujina

Turčija izpustila ameriškega pastorja

Izmir, 12. 10. 2018 16.26 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
A.K. / STA
Komentarji
2

Sodišče v mestu Aliaga na zahodu Turčije je ameriškega pastorja Andrewa Brunsona, zaradi katerega je izbruhnil spor med ZDA in Turčijo, izpustilo na prostost. Obsodili so ga na tri leta, mesec in 15 dni zapora, a so ga izpustili zaradi lepega vedenja ter časa, ki ga je preživel v priporu.

Andrew Brunson je bil obsojen zaradi podpiranja terorističnih organizacij, ne pa tudi zaradi ostalih dejanj, katerih ga je bremenila obtožnica. Zaradi lepega vedenja v času sojenja ter časa, ki ga je preživel v priporu, so ga izpustili na prostost.

Z izpustitvijo pastorja se je končal spor med Washingtonom in Ankaro.
Z izpustitvijo pastorja se je končal spor med Washingtonom in Ankaro. FOTO: AP

Nemudoma se lahko vrne v ZDA

Sodišče blizu Izmirja je za Brunsona po današnjem zaslišanju odpravilo tudi prepoved potovanja, kar pomeni, da se lahko pastor nemudoma vrne v ZDA. Pastorjev odvetnik Ismail Cem Halavurt je  izrazil pričakovanje, da bo Brunson že drevi odpotoval iz Turčije.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Da upa, da se bo pastor kmalu vrnil v domovino, je na družbenem omrežju Twitter zapisal tudi ameriški predsednik Donald Trump v odzivu na odločitev turškega sodišča.

Obtožen je bil vohunjenja za Kurdsko delavsko stranko (PKK), ki v Turčiji in ZDA velja za teroristično organizacijo.
Obtožen je bil vohunjenja za Kurdsko delavsko stranko (PKK), ki v Turčiji in ZDA velja za teroristično organizacijo. FOTO: AP

Na današnjem zaslišanju je pastor poudaril, da je nedolžen. "Sem nedolžen, Ljubim Jezusa. Ljubim Turčijo," je dejal. Ko je sodišče prebralo odločitev, je zajokal in objel soprogo Norine.

Z izpustitvijo pastorja se je končal spor med Washingtonom in Ankaro.

Obtožen vohunjena za Kurdsko delavsko stranko

50-letnega Brunsona iz Severne Karoline so v Turčiji zaprli pred dvema letoma. Obtožen je bil vohunjenja za Kurdsko delavsko stranko (PKK), ki v Turčiji in ZDA velja za teroristično organizacijo. Naprtili so mu tudi obtožnico vohunjenja za gibanje Fethullaha Gülena, ki se je zatekel v ZDA in živi v Pensilvaniji. Grozilo mu je 35 let zapora, tožilstvo je zanj danes zahtevalo do 10 let zaporne kazni. Pastor je bil zaradi slabega zdravstvenega stanja od julija v hišnem priporu.

ZDA so od Turčije, sicer zaveznice v zvezi Nato, že nekaj časa zahtevale izpustitev pastorja. Ker Ankara zahtevi ni ugodila, so ZDA v začetku avgusta uvedle sankcije proti turškima ministroma za pravosodje in notranje zadeve, Turčija je odgovorila s podobnim ukrepom. ZDA so zaradi spora glede pastorja nato sredi avgusta uvedle višje carine na uvoz jekla in aluminija iz Turčije, kar je botrovalo padcu vrednosti turške lire. Turčija je odgovorila z zvišanjem carin na ameriške izdelke.

Po poročanju ameriške televizije NBC so Turčija in ZDA dosegle tajen dogovor o izpustitvi Brunsona in umiku nekaterih točk obtožnice proti njemu. V zameno naj bi ZDA zmanjšale "gospodarski pritisk na Turčijo", kar vključuje umik sankcij, usodnih za vrednost turške lire. Tiskovna predstavnica State Departmenta Heather Nauert je sicer dejala, da "ne ve za noben tovrsten dogovor".

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

BUONcaffee
13. 10. 2018 10.14
Vse se ujema z afero konzulat. Sedaj je na vrsti Trump da obtoži Saudsko Arabijo za umor tistega novinarja.
tornadotex
12. 10. 2018 16.43
+9
Tale tip je Turčijo drago stalo...