Turški zunanji minister Ahmet Davutoglu je sporočil, da je mejo med Sirijo in Turčijo prečkalo že več kot 2400 beguncev. Dodal je, da je čas, da Sirija bolj odločno ukrepa in izpelje obljubljene politične reforme. Medtem diplomati poročajo, da je svet Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA) odločil, da prijavi Sirijo varnostnemu svetu Združenih narodov zaradi prekritega dela na jedrskem področju.
"To je obžalovanja vredno," je dejal sirski odposlanec Bassam Al-Sabbagh. "Menim, da je bila Sirija vedno predana svojim dolžnostim in nalogam. Mislim, da bo tudi v prihodnje tako," je odgovoril na vprašanje, ali bo odločitev agencije vplivala na sodelovanje med državo in IAEA.
Sicer pa je zaradi nasilja v Siriji že ponoči čez mejo v Turčijo pribežalo kakih tisoč Sircev, s čimer je število sirskih beguncev v sosednji državi precej naraslo. Turški premier Recep Tayyip Erdogan je zatrdil, da bo Turčija sprejela vse Sirce, ki bežijo pred nasiljem, a hkrati Damask pozval k reformam in končanju nasilja.
Cilj zadnjega vala okoli tisoč beguncev od srede zvečer pa do danes zjutraj sta bili turški obmejni vasi Altinozu in Guvecci, so pojasnile oblasti v tamkajšnji provinci Hatay. Pristojni organi so najprej preverili njihove osebne dokumente, nato pa jih namestili v begunskem taborišču v bližnjem mestu Yayladagi, ki ima kapacitete za sprejem 5000 ljudi.
Turške oblasti naj bi sicer po navedbah neimenovanih virov že razmišljale o odprtju dodatnega begunskega taborišča v vasi Altinozu. Med begunci je bilo tokrat okoli 30 ranjenih, ki so jih nemudoma oskrbeli v bližnji bolnišnici.
Na poti proti severu Sirije ob meji s Turčijo so sicer veliki konvoji vojaških tankov in elitnih vojakov, kar bi lahko pomenilo, da so se oblasti v Damasku odločile za krvavo zatrtje upora tudi v tem delu države.
Napetosti na severu Sirije so se povečale, potem ko naj bi oboroženi skrajneži v kraju Džisr al Šugur v provinci Idlib v začetku tedna ubili 120 pripadnikov varnostnih sil. Sirska vlada je namreč po objavi novice o smrti vojakov sporočila, da bo po potrebi s silo ponovno prevzela nadzor nad mestom, med prebivalci pa se je razširil strah pred prelivanjem krvi.
Sirska opozicija sicer trdi, da je za smrt 120 vojakov kriv upor znotraj same vojske oziroma da so bili ubiti, ker so se uprli nadrejenim in niso želeli streljati na protestnike.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.