V poznih popoldanskih urah so turški in savdski preiskovalci skupaj vstopili v prostore konzulata Savdske Arabije v Istanbulu v povezavi z izginotjem savdskega novinarja in kritika tamkajšnjih oblasti Džamala Hašodžija.
Čeprav so savdske oblasti po pritiskih mednarodne javnosti vendarle pristale na preiskavo, naj bi na koncu dovolile zgolj hitro in površno preiskavo, medtem ko naj bi turške oblasti zahtevale preiskavo zgradbe z luminolom, s katerim naj bi turški forenziki odkrili morebitne sledi krvi. T
Podrobnosti o tem, kako je potekala preiskava, njeni časovnici in objavi morebitnih ugotovitev, še ni znanih. Po poročanju agencije AP so policijski uradniki ob sončnem zahodu skozi vrata konzulata odnesli kupe papirjev in opreme.
Pri tem se številni sprašujejo, katere dokaze, če sploh, lahko najdejo po skoraj dveh tednih izginotja savdskega novinarja. Tik pred prihodom preiskovalcev pa je bilo danes na delu čistilno osebje, ki so jih z brisalci za tla in vrečami za smeti v rokah pred vhodom v konzulat ujeli fotografski objektivi.
Televizija CNN medtem poroča, da Savdijci trenutno že pripravljajo poročilo, v katerem bodo priznali, da je bila smrt Džamala Hašodžija rezultat "zaslišanja, ki je šlo v napačno smer". Po informacijah neimenovanega vira naj bi poročilo postreglo s sklepom, da je bila operacija izvedena nejasno in nepregledno ter da 'krivci' za to tudi odgovarjali. Drug vir pa je potrdil, da je omenjeno poročilo še vedno v pripravi in da se stvari še vedno lahko spremenijo.
Današnja 'skupna preiskava' velja za izreden dogodek, saj veleposlaništva in konzulati na podlagi Dunajske konvencije tehnično veljajo za tuja ozemlja. Savdska Arabija pa je morala na vstop turških preiskovalcev na svoje ozemlje pristati predvsem za to, da bi zadovoljila zahodne zaveznike in širšo mednarodno skupnost. Ti namreč krepijo diplomatske pritiske. Medtem ko so Nemčija, Francija in Velika Britanija v izjavi, posredovani savdskim oblastem, pozvale k 'verodostojni preiskavi', je ameriški predsednik Donald Trump minuli konec tedna posvaril pred posledicami in hudimi sankcijami v primeru, da bo dokazana vpletenost kraljevine. Savdske oblasti so vrnile udarec in v izogib morebitnim napetostim državam, ki bi lahko uvedle sankcije proti Riadu, zagrozile z represijo. Savdsko veleposlaništvo v Washingtonu pa je nato v nadaljevanju v sporočilu, objavljenem prek Twitterja, popravilo vtis in izrazilo zahvalo ZDA, da ostajajo zadržani do trditev turških oblasti in "prehitrega sklepanja".
Medtem pa se je danes vnovič oglasil Trump in razkril, da je govoril s kraljem Salmanom, ki je zanikal kakršnokoli vedenje podrobnosti o izginotju novinarja. Obenem je Trump napovedal, da je na srečanje s savdskim kraljem že poslal tudi državnega sekretarja Mika Pompea.
Morebitne sankcije in spor z Zahodom je že povzročil tudi finančne posledice kraljevini, tudi na borzi, poleg tega je več mednarodnih podjetij napovedalo umik iz konference Future Investment Initiative, poznane tudi kot 'Davos puščave'.
V nasprotju z zahodnimi državami so svojo podporo Savdski Arabiji ponudile arabske države, med drugim Jordanija, Oman, Libanon, Združeni arabski emirati, Egipt ter palestinske oblasti. AlJazeera medtem piše, da so turški uradniki medijem izdali informacije, da naj bi 15 oseb iz Savdske Arabije na konzulatu umorili novinarja, trditev pa niso podkrepili z nikakršnimi dokazi. S tem naj bi Turčija želela izvajati pritisk na Savdske oblasti ter skušala zakrpati odnose z ZDA.
Savdijci vztrajajo, da niso vpleteni v dogodek
Uradni Riad sicer vseskozi zanika vpletenost v izginotje, trdi, da je tistega dne popoldan Hašodži zapustil konzulat, vendar pa o tem niso posredovali nikakršnega dokaza. Turške oblasti po drugi strani trdijo, da so ga tam zasliševali, mučili in ubili ter da o tem obstajajo tudi zvočni dokazi. Prav danes so savdske oblasti sporočile tudi informacijo, da bodo javnosti kmalu razkrili rezultate posebne notranje preiskave, ki so jo sprožile s kraljevim odlokom.
"Kralj je na podlagi informacij, pridobljenih s strani združenih turških in savdskih preiskovalcev, državnemu tožilcu naročil, da odpre notranjo preiskavo glede primera Hašodži," izjavo savdskega uradnika povzema britanski BBC.
KOMENTARJI (39)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.