Turška lira je strmoglavila. Zaradi notranjepolitičnih težav in spora z Združenimi državami Amerike, ki se vse bolj zaostruje, se je država ob Bosporju znašla v finančnih težavah. Vrednost turške lire je samo v petek padla za kar 13 odstotkov, v letošnjem letu je v primerjavi z ameriškim dolarjem lira izgubila že kar 40 odstotkov.
Turška lira je začela padati po napovedi ameriškega predsednika Donalda Trumpa, da bo podvojil carine na jeklo in aluminij iz Turčije. Do napovedi je prišlo v luči spora glede ameriškega pastorja Andrewa Brunsona, ki ga Turčija obtožuje terorizma.
In medtem ko turški samodržec za finančno krizo krivi 'politično zaroto', padec vrednosti turške valute pa je označil za napad na Turčijo, drugi s prstom kažejo na Erdogana samega, ki je s svojimi ukrepi, s katerimi si utrjuje avtoritarno vladavino v državi, sam pahnil Turčijo v težave.
Izidor Jerman, direktor upravljanja pri družbi Alta Skladi, pravi, da je Trump "samo dodal ščepec soli na globoko rano, imenovano turško gospodarstvo". Na površju je Turčija v času vladavine predsednika Erdogana postala vzorna in hitro rastoča država v razvoju, ki se po razvitosti naglo približuje razvitim državam Evrope.
A Erdoganova politika je temeljila na rasti gospodarstva za vsako ceno. Ker v Turčiji ni bilo in še vedno ni dovolj kapitala za financiranje tako hitre rasti, se je večji del turškega gospodarstva financiral iz tujih virov, predvsem v ameriških dolarjih in evrih, zaradi česar je zunanji dolg hitro narasel.
Kot posledica pa se v državi viša inflacija, ki se bliža 20 odstotkom, država in podjetja so vse bolj zadolžena v tujih valutah.
Dolge vrste pred trgovinami Chanel in Louis Vuitton
In medtem ko turška lira dosega rekordno nizke vrednosti, prebivalstvo pa se sooča z visoko inflacijo, so trgovine preplavili tuji turisti, ki so po poročanju Reutersa dodobra izkoristili situacijo. Dolge vrste turistov, predvsem iz arabskih držav, se vijejo pred vrati trgovin priznanih modnih znamk, kot sta Chanel in Louis Vuitton.
"Kupujemo oblačila, kupujemo ličila, kupujemo blagovne znamke. Cene so zelo nizke," pravi Fatima Ali iz Kuvajta, ki je v Turčijo prispela s praznimi kovčki, ki jih tu namerava napolniti.
Dežela odličnih nakupov
V turistični agenciji Palma pravijo, da je Turčija ponoven turističen rekord dosegla že v lanskem letu, ko je več tisoč Slovencev podpiralo naše zlate košarkarje v Istanbulu.Turčija vse do danes ostaja ena najbolje prodajanih destinacij.
"Cene so res ugodne," pa pravi Boris Lepojič s turistične agencije Oskar ter dodaja, da je Turčija čudovita, "zaradi devalvacija pa je potrošnja na kraju samem res izjemno ugodna". Strinjajo se tudi v Palmi, kjer so Turčijo označili za "deželo odličnih nakupov".
A dodajajo, da so Turki "znani kot dobri trgovci in cene so v Turčiji že tako ali tako v nenehnem gibanju".
V tem trenutku se očitno izplača potovati v Turčijo. Od cen nočitev, vstopnin za razne znamenitosti, večerja v restavraciji...skorajda vse je ceneje.
Kaj pa letalske karte? "Letalske karte so take kot so, vedno so bile ugodne," pravi Lepojič in dodaja, da se padec lire na letalskih kartah verjetno ne bo poznal.
Tudi cen potovanj pri agenciji Oskar ne nameravajo znižati, saj so te vezane na evro in ne turško liro.
KOMENTARJI (70)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.