Kljub policijski uri, ki velja v nemirni Tuniziji, so Tunizijci okusili nov občutek svobode, in sicer svobodo na svetovnem medmrežju. Omejitev dostopa do strani, kot sta Facebook in YouTube, ki jo je uvedel nekdanji predsednik Ben Ali, je ukinjena. Tudi dostop do interneta je hitrejši. Gre za novo politiko, ki jo obljublja začasni predsednik Tunizije, sicer predsednik tunizijskega parlamenta Foued Mebazaa. Ta je danes prisegel, pri tem pa napovedal vlado narodne enotnosti, ki bi lahko vključevala tudi opozicijo. Tunizijski premier Mohamed Ghannouchi je napovedal, da bo nova vlada javnosti predstavljena v ponedeljek. "Jutri bomo predstavili novo vlado, ki bo odprla novo poglavje v zgodovini Tunizije," je povedal nv izjavi za državno televizijo.
V novi vladi naj bi ministrske položaje zasedali tudi trije opozicijski voditelji. Nadžib Čebi iz Stranke za napredek naj bi vodil ministrstvo za regionalni razvoj, Mustafa Ben Džafar, vodja Zveze za svobodo in delo, naj bi postal minister za zdravje, vodja stranke Etadžid Ahmed Ibrahim pa bo postal minister za visoko šolstvo. Notranje in zunanje ministrstvo bosta še naprej vodila ministra iz prejšnje vlade.
Iz zapora spustili tri novinarje, med njimi dva blogerja, ki so bili kritično do vladavine Ben Alija. V govoru na nacionalni televiziji je Mebazaa obljubil vzpostavitev reda v državi, spoštovanje ustave in da bo deloval v dobro državljanov.
Minula noč je bila mirnejša kot prejšnja, a še vedno je bilo v prestolnici Tunis kljub policijski uri slišati strele, nadaljevalo naj bi se tudi ropanje. Položaj je še vedno povsem nepredvidljiv, mesto je močno zastraženo, a to ne pomeni, da ni nasilja.
Boji pred predsedniško palačo
Na severu prestolnice so priče poročale o silovitih bojih med vojsko in pripadniki osebnih stražarjev odstavljenega predsednika. Boji so se vneli po prijetju vodje osebnih stražarjev nekdanjega predsednika Alija Seriatija. Prijeli so ga, kot so pojasnili v medijih, zaradi grožnje državni varnosti in zaradi podpihovanja nasilja. Člane predsednikovega varnostnega osebja so prijeli pred predsedniško palačo, kamor so se ti zatekli.
Streljanje tudi pred opozicijsko stranko in centralno banko
Pred sedežem opozicijske Stranke za napredek (PDP) v Tunisu je bilo danes popoldne mogoče slišati streljanje. Stranka je sporočila, da je policija ustavila avtomobil, v katerem so bili oboroženi moški, oblasti pa so sporočile, da gre za tujce. Za tem je bilo izstreljenih več strelov, militantneži pa so se zatekli v bližnje stanovanjske stavbe. Sledili so jim tudi varnostni organi. Kasneje so sporočili, da je policija v povezavi s tem incidentom prijela štiri ljudi, ki so imeli nemške potne liste in dva človeka s švedskimi dokumenti.
Tunizijska policija in vojska se je z dvema oboroženima moškima spopadla tudi v bližini centralne banke v Tunisu. Tunzijska državna televizija je poročala, da so varnostne sile militantneža ubile. Podlegla naj bi nabojem, ki so jih policisti izstrelili iz helikopterja.
Že prej je bil v nemirih huje ranjen francoski fotograf. Mediji so najprej poročali, da je umrl, kasneje pa so novico popravili, da ga je zadela izstreljena pločevinka s solzivcem in da je udarec preživel, vendar pa je v kritičnem stanju.
60 dni za razpis volitev
Mebazaa je že v soboto pričel posvete s strankami in predstavniki civilne družbe o morebitnih političnih reformah. S posveti naj bi nadaljeval tudi danes. Novi voditelj države ima sedaj na voljo 60 dni, da razpiše volitve. Tunizijski predsednik Ben Ali je po več tednov trajajočih protivladnih protestih zapustil državo in se zatekel v Savdsko Arabijo.
Kot je včeraj v pogovoru za 24ur.com povedala Slovenka, ki začasno živi v Tuniziji, nekateri bolj zaupajo staremu predsedniku, medtem pa se drugi spremembe na oblasti veselijo. Občutki so mešani, a vseeno jih večina pravi, da bo zdaj bolje, kot je bilo. Na vprašanje, ali je sama Ben Alijevo oblast sprejemala kot diktatorsko, pa je odgovorila, da ne. Vendar pa so ga tako po njenih besedah čutili Tunizijci, saj sicer ne bi počeli, kar pač so.
Maščevanje zoper nekdanji režim
Medtem se je že začelo maščevanje zoper nekdanji režim. V petek so našli zabodenega nečaka žene strmoglavljenega predsednika, ki je za posledicami ran kasneje v bolnišnici umrl. Imed Trabelsi je prva potrjena žrtev znotraj ožjega kroga okoli Ben Alija, motiv za umor pa še ni uradno znan. Trabelsi je bil bogat poslovnež in vpliven mož, ki je bil maja lani postavljen za župana kraja La Goulette severno od Tunisa, v Franciji pa ga tožijo zaradi obtožb o organiziranem kriminalu.
Nekdanjega vodjo varnoste službe tunizijskega predsednika pa bodo obtožili zaradi nagovarjanja k nasilju in ogrožanja državne varnosti.
Tunizijce nagovoril Gadafi
Tunizijce je v soboto nagovoril libijski voditelj Moamer Gadafi. Izrazil je obžalovanje nad strmoglavljenjem Ben Alija, ki je državo pahnilo v "kaos, ki mu ni videti konca". "Utrpeli ste veliko izgubo. Za vodenje Tunizije ni boljšega kot je Zine," je dejal Gadafi v govoru, ki so ga predvajali na radiu in televiziji. Kot je dejal, je Ben Ali zanj še vedno legitimni predsednik Tunizije, Tunizijci so "žrtev laži", prej turistično razvita država pa je prizorišče "plenjenja, kraj in požigov".
Na razmere v Tuniziji se je prvič uradno odzvala tudi jordanska vlada, ki je bila v petek priča protestom tudi v svoji državi. "Jordanija spoštuje izbiro tunizijskega ljudstva in mu bo pomagala prebroditi te okoliščine in preprečiti, da bi v državi zavladal kaos," je sporočilo zunanje ministrstvo v Amanu.
Politični preobrat v domovini pozdravljajo tudi Tunizijci, ki živijo v tujini. Na shodu v središču Pariza se je v soboto zbralo okoli 8000 ljudi, v Marseillu kakih 2000, o demonstracijah v znak solidarnosti s Tunizijci pa so poročali tudi iz Švice, Italije in Belgije.
Turisti državo množično zapuščajo. Zaradi policijske ure je minulo noč na letališču v Tunisu obtičalo več sto ljudi. "Položaj je napet. Nihče ne sme zapustiti letališča," je povedal eden od vojakov na območju.
KOMENTARJI (42)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.