V torek zjutraj se je v luksuznem hotelu Rixos sredi Tripolija nepričakovano pojavil sin Moamerja Gadafija Saif al Islam, o katerem so uporniki v nedeljo trdili, da so ga zajeli. Po intervjuju z njim so novinarji dobili sporočilo, da bodo popoldne hotel napadli uporniki, zaradi česar so odhiteli v drugo nadstropje in skozi okno izobesili napis ''TV'' ter napis ''Tukaj so mediji, ne streljajte'' v arabščini.
Medtem ko so čakali, se je okoli hotela začelo streljanje. Po treh urah so novinarji dobili novo sporočilo, da so uporniki zavzeli utrdbo Bab al Azizija in da uporniki najverjetneje ne bodo napadli hotela.
BBC-jev dopisnik je poročal, da se je v noči na sredo situacija v hotelu močno zaostrila, saj je postalo jasno, da novinarji ne smejo več zapuščati poslopja. Po hodnikih so patruljirale Gadafijeve milice, ki so s kalašnikovkami grozile snemalcu, ki je hotel zapustiti hotel. Prav tako nihče ni imel vstopa v hotel. Zelo verjetno je, da so se na strehi hotela skrivali ostrostrelci.
![Novinarji na hodniku hotela Rixos](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Aug2011/60740310.jpg?v=d41d)
Luksuzna past
Zaradi pomanjkanja elektrike, hrane in vode ter zvokov streljanja in eksplozij so bili živci novinarjev v hotelu na resni preizkušnji. Ena od teorij, zakaj so jih zadrževali notri, je ta, da se je prav pod hotelom skrival Gadafi.
Nemški Spiegel je o novinarjih v hotelu govoril celo kot o talcih Gadafijevega režima. ''Ne vemo, kaj nas tukaj čaka,'' je izjavil CNN-ov dopisnik Matthew Chance. ''Radi bi prišli od tod, pa ne moremo,'' novinarjeve besede navaja Spiegel.
"Zapor, ki stane 400 dolarjev na noč, nima ne elektrike ne klimatske naprave. Zunaj se sliši streljanje mitraljezov, krogle švigajo mimo oken, nad libijsko prestolnico se vali dim," je zapisal novinar ameriške tiskovne agencije AP. Kot je dodal, so ujeti novinarji sicer v središču bojev v Tripoliju, a so jih le malo videli od blizu.
"Ni elektrike in ni tekoče vode. V ponedeljek smo jedli kruh in maslo. V torek nam je hotelski kuhar pripravil pečen krompirček. Zmanjkuje nam ustekleničene vode," je o razmerah, v katerih so novinarji, še zapisal novinar AP.
Britanski Daily Telegraph pa piše, da bi Gadafijev režim pri končnem spopadu za oblast nad Libijo tuje novinarje lahko uporabil kot živi ščit.
'Eden od stražarjev se je sesedel in zajokal'
Danes pa je okoli 35 novinarjev sporočilo, da so jim Gadafijevi možje vendarle dovolili izhod iz hotela. Na pomoč jim je prišlo osebje Mednarodnega odbora Rdečega križa, ki jim je tudi organiziralo prevoz stran od hotela.
![Veselje ob prvih korakih na svobodi](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Aug2011/60740546.jpg?v=d41d)
BBC-jev dopisnik Matthew Price je takoj po izpustitvi opisal, kako so preživeli pet dni v ujetništvu. Ujeti so bili na 220 kvadratnih metrih površine, dva stražarja pa sta jih varovala. Bila sta prepričana, da Gadafijevi možje zmagujejo, saj je bil njun edini stik z zunanjim svetom državni radio. "Trdila sta, da sta prepričana, da nas bodo, če gremo ven, uporniki zajeli, ubili, ženske pa posilili.“
"V nekem trenutku sem pomislil – nas in hotel bodo uporabili za trdnjavo, za zadnje zatočišče. Kaj se bo v tem primeru zgodilo z nami? Ni bilo možnosti pobega. V središču tega nasilja smo slišali strele, nismo pa videli ničesar. To je vodilo v paranojo,“ opisuje.
Ko je pomoč vendarle prišla, so jih odpeljali v hotel Corinthia Bab Africa v varnejši predel Tripolija. "Eden od stražarjev, ki so ga uporniki razorožili, se je sesedel na tla in zajokal. Boji se, da ga bodo ubili, če ga najdejo.“
KOMENTARJI (36)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.