Pred 10. obletnico smrti nekdanjega hrvaškega predsednika Franja Tuđmana so novinarji hrvaškega tednika Globus raziskali, kako daleč od središča političnega življenja živi njegova družina. Ugotovili so, da Tuđmanovi živijo umaknjeno, samotno in izolirano ne samo od javnosti, temveč so se odmaknili tudi od prijateljev. Obiski v njihovi vili so redki, pa tudi sami se ogibajo javnosti. Niso več člani vladajoče stranke HDZ in se ne vključujejo v družbena gibanja posttuđmanovske Hrvaške. Z izjemo sina Miroslava, kot da ne bi bili nikoli v političnem življenju.
Državne institucije jih ne kličejo več na protokolarne dogodke in danes le malo ljudi res pozna Tuđmanovo družino in le redki med tistimi, ki jo poznajo, o tem spregovorijo za medije. Slednji so se jim namreč zamerili, ko so jih pred desetimi leti pred bolnišnico v Dubravi, v kateri je pokojni voditelj umrl, prosili za izjave.

Ankica glava družine, sin predsedniški kandidat
Nekoč najvplivnejša družina na Hrvaškem, ki so jo primerjali celo s kraljevskimi dinastijami, je po pisanju revije enotna in dobro deluje, vsi njeni člani pa naj bi bili predani Ankici Tuđman, ki igra vlogo glave družine.
Močno podporo v družini za delovanje v politiki ima sin Miroslav Tuđman, ki na bližnjih volitvah kandidira za predsednika države, čeprav je jasno, da ima razmeroma majhne možnosti za izvolitev. S srcem podpirajo Nevenko Tuđman, ki ima teževa z zdravjem, hkrati pa tudi javnosti najbolj poznenega vnuka Dejana Košutića, ki ima svoje podjetje.

Ankica šele zadnjih nekaj let živi kot prava upokojenka, čeprav se je upokojila ža daljnjega leta 1973. Edina vez, ki jo še drži pri vlogi nekdanje prve dame je Sklad za otroke Hrvaške, ki ga je ustanovila že leta 1991. Čeprav za svojo vlogo ne prejema plačila, je še vedno aktivna v upravnem odboru, ki ima devet članov. Sklad v primerjavi s časi, ko je državo vodil njen mož posluje precej bolj skromno, saj se je po Tuđmanovi smrti močno spremenil tudi odnos podjetij, ki so donirala sredstva. Pred koncem 90. let prejšnjega stoeltja je imel sklad letno okoli tri milijone kun proračuna, sedaj pa le skromnih 119.000.
Vse do leta 2001 je s pomočjo velikih podjetij, kot so Pliva, Hrvaški telekom, Hrvaška loterija, Croatia osiguranje, Zagrebška banka, INA in nekatera, ki so šla med tem že v stečaj, 5.300 najbolj ogroženim otrokom pomagala s 300 kunami mesečno. A sklad je takoj po smrti njenega soproga zajela kriza, 10 let po smrti, pa je na njenem seznamu še 1.650 otrok in 90 študentov.
Kaj se je zgodilo s prihranki?
Danes je Ankica stara 83 let, njena pokojnina znaša 22.000 kun, kar je 80 odstotkov predsedniške plače in se zato verjetno ne more pritoževati. Hkrati tudi ni jasno, ali so se stopili prihranki, ki jih je imela na svojem kontroverznem javno znanem računum ki so nekoč znašale 210.000 takratnih nemških mark in 15.740 ameriških dolarjev.
Poznavalci pravijo, da Ankica nima eksistencialnih problemov, saj še vedno prejema prejemke od avtorskih pravic njenega pokojnega moža, letno pa znašajo tudi več deset tisoč kun. Te pa dobiva tudi za svoja dela, kot je med drugim knjiga Moje življenje s Francekom, ki jo je izdala v sodelovanju s časopisom Večernji list. Samo za svoj rokopis naj bi prejela okoli 300.000 kun, a ta znesek ni bil nikoli uradno potrjen.
Od treh otrok Franja Tuđmana, Nevenka in Stjepan še vedno živita v očetovi hiši, med tem ko njun brat Miroslav živi v svojem stanovanju na osrednejem zagrebškem Trgu bana Jelačića, v svoji lasti pa ima tudi poletno rezidenco na otoku Braču. Poročen je z uslužbenko ministrstva za zunanje zadeve in nekdanjo tiskovno predstavnico Mateja Granića Vanjo Morić.
Danes Tuđmanovi živijo daleč od medijev, dostop do njih pa imajo le novinarji, ki svoja vprašanja pošljejo vnaprej in o družini poročajo nekritično. Privilegijev, ki so jih imeli v času, ko je bil na oblasti njihov oče in mož, ne uživajo več, hkrati pa ni več neuniformiranih policistov, ki bi ustavljali morebitne fotografe.
Grob prvega hrvaškega predsednika obiskujejo redno in ga tudi sami vzdržujejo. Država je sicer za grob plačala 2,1 milijona kun, a verz na njem "Vedno in vse za Hrvaško, a našo edino in večno Hrvaško za nič," je družina plačala sama. Na grobu se bodo pojavili tudi 10. decembra ob 10. obletnici smrti Franja Tuđmana.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.