Predsedniški kandidat hrvaških socialdemokratov Ivo Josipović naj bi po poročanju televizije Nova, ki je objavila izide vzporednih volitev, dobil 32,7 odstotka glasov, zagrebški župan in donedavni strankarski kolega Milan Bandić pa 14,1 odstotka. Takoj za Bandićem sta kandidat vladajoče stranke HDZ Andrija Hebrang, ki je dobil 12,1-odstotno podporo in neodvisni kandidat Nadan Vidošević s 11,6 odstotka glasov.
Kandidatka Hrvaške narodne stranke (HNS) Vesna Pusić je dobila 7,5 odstotka glasov, neodvisni Dragan Primorac slabih 6 odstotkov, Damir Kajin pa 4. Še bolj pri dnu so se znašli Miroslav Tuđman s 3,4-odstotno podporo, Josip Jurčević je dobil 2,6 odsotka, Boris Mikšić 2,1 odsotka, Vesna Škare Ožbolt 1,6 odstotka, Slavko Vukšić pa 0,6 odstotka.
Vroč boj za drugi krog
Prve neuradne rezultate bo državna volilna komisija objavila na novinarski konferenci ob polnoči, a izidi vzporednih volitev kažejo, da je drugi krog neizbežen. Kdo se bo poleg Josipovića uvrstil v drugi krog, bo veliko odvisno tudi od glasovanja v tujini, saj vzporedne volitve tujih volišč ne upoštevajo. Ker je razlika med drugo- in četrtouvrščenimi kandidati majhna, bodo vsi kandidati nestrpno čakali na uradne izide.
Vzporedne volitve so izvedli na vzorcu 8000 volivcev, ki so se pojavili na voliščih do 17. ure. Toda v vzorcu ni približno 400.000 volivcev iz tujine, ki predstavljajo skoraj 10 odstotkov celotnega volilnega telesa in lahko pošteno premešajo rezultat. Statistična napaka je zato kar triodstotna.
Josipović in Bandić tiho
Josipović se je volilcem zahvalil za podporo, izidov pa ni želel komentirati in je dejal, da bo to storil, ko bodo znani prvi delni uradni rezultati. Prav tako prvih izidov ni komentiral drugouvrščeni Bandić. Vidošević je komentiral razmeroma nizko udeležbo. Dejal je, da sporočila kandidatov niso prišla do volilcev, ali pa da so slednji izgubili občutek, da lahko z glasovanjem kaj spremenijo. Hebrang je povedal, da mu javnomnenjske ankete vedno napovedujejo slab izid, nato pa mu prvi rezultati vedno kažejo dobro. Prepričan je, da se bo v drugem krogu pomeril z Josipovićem.
Razmeroma nizka udeležba
Sicer pa je volitve zaznamovala razmeroma nizka udeležba. do 16. ure je namreč glasovalo 33,87 odstotka volilnih upravičencev. To pa je osem odstotkov manj kot pred štirimi leti. Takrat je bila končna volilna udeležba malenkost nad 50 odstotki. Večjih incidentov na voliščih ni bilo, le v Zaboku sta dve osebi kršitili javni red in mir.
Najvišja udeležba je bila v Medjimurski županiji, kjer je glasovalo skoraj 40 odstotkov upravičencev, najnižja pa v Vukovarsko-sremski županiji, kjer volilna udeležba ni bila niti 25-odstotna.
Na Hrvaškem se je 6866 volišč odprlo ob 7. uri zjutraj, volivci pa so lahko glsovali vse do 19. ure zvečer. Odprtih je bilo še 250 volišč zunaj Hrvaške, in to v 55 državah. Največ volišč v tujini, kar 124, je bilo odprtih v Bosni in Hercegovini.
Mesić pozval na volišča
Sedanji predsednik Stipe Mesić je v svoji božični čestitki državljane povabil, naj gredo na volitve in izberejo kandidata, ki jih je uspel prepričati, da je dovolj močan in odločen, da bo izpeljal vse, kar je potrebno, da bi Hrvaško spravil iz sedanjega neugodnega položaja.
Kako so hrvaški predsedniški kandidati in ostali vidnejši politiki oddali svoj glas, si lahko ogledate v spodnji fotogaleriji.
KOMENTARJI (60)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.