Potem ko je tunizijski predsednik Zine El Abidine Ben Ali po 23 letih zaradi pritiska ulice sestopil z oblasti, vlade na Bližnjem vzhodu izražajo zaskrbljenost. Vlade skrbi možnost širitve nemirov in kaosa po regiji, opozicijske stranke držav Bližnjega vzhoda pa že pozivajo prebivalce, naj jim bo ljudski upor v Tuniziji za vzgled. Iran je izrazil zaskrbljenost in upanje, da bodo zahteve tunizijskega ljudstva uresničili na miren način. Vlada Združenih arabskih emiratov je pozvala Tunizijce, naj dokažejo in ohranijo enotnost ter naj se izogibajo vsemu, kar bi lahko ogrozilo varnost in stabilnost države.
Organizacija islamske konference je poudarila, da so nemiri "notranja zadeva" Tunizije, ob tem pa je Tunizijce pozvala k spoštovanju lastnine, državo pa k ohranitvi varnosti in stabilnosti. Kuvajtska vlada pa je pozvala k narodni enotnosti, da bi se izognili kaosu. Izrael meni, da bi kaos lahko izkoristila islamistična gibanja za svojo krepitev. Izraelski premier Benjamin Netanjahu je ob tem izpostavil, da gre za "nestabilno regijo", medtem ko se mnoge arabske države soočajo z gospodarskimi težavami in totalitarnimi režimi. Opozicija tem režimom medtem upa, da bodo dogodki v Tuniziji za vzgled ljudskemu uporu v njihovih državah.
V nevarnosti režimi, ki tlačijo svoje ljudstvo
Fronta islamske akcije (FAI) v Jordaniji je tako pozvala vse arabske režime, naj znova preučijo svojo politiko, pri tem pa tiranijo označila kot glavni problem arabskega sveta. FAI je sicer danes skupaj z Muslimansko bratovščino organiziral miren protest pred parlamentom proti gospodarski politiki jordanske vlade, proti kateri je že v petek protestiralo več tisoč ljudi. Opozicijski poslanci v Kuvajtu so pozdravili pogum tunizijskega ljudstva in opozorili, da so v nevarnosti režimi, ki tlačijo svoje ljudstvo in se borijo proti arabsko-islamski identiteti.
V Libiji ukinili davke in carinske dajatve na hrano
Libija pa je kot odgovor na globalno zvišanje cen hrane ukinila davke in carinske dajatve na nekatere prehranske izdelke. Tako so ukinili dajatve za pšenico in pšenične izdelke, riž, rastlinsko olje, sladkor ter za hrano za dojenčke. A predstavniki vlade te poteze javno ne želijo komentirati.
Videti je bil kot nedotakljiv
Padec Bena Alija sicer pošilja strašljivo sporočilo avtokratskim voditeljem v arabskem svetu, še posebej, ker do nedavnega ni bil videti ranljiv. Gospodarstvo v državi z deset milijonov prebivalcev je vodil bolje kot mnogi drugi bližnjevzhodni voditelji, ki se borijo z okostenelimi gospodarstvi in vse mlajšim prebivalstvom. Tunizijo je oblikoval v turistično destinacijo Evrope in tako oblikoval območje stabilnosti v nestanovitnem afriškem okolju. V državi so bile kršene državljanske pravice in svoboda govora, a so mnogi živeli bolje kot v sosednji Alžiriji ali Libiji. Ben Ali je z ukrepi tudi prispeval h gospodarski rasti, kar so mu priznali tudi v tujini, a je brezposelnost, ki uradno znaša 14 odstotkov, med mladimi kar 52-odstotna. Njihov brezup je tako povsem razumljiv.
Arabska nevladna organizacija Forum civilne družbe zalivskih držav pa je pozvala Savdsko Arabijo, naj Benu Aliju, ki se je zatekel v Džedo, ne dovolijo, da bi se nastanil v kateri od zalivskih držav. V Jemnu je kakih tisoč študentov danes protestiralo v Sani in pozivalo arabske narode k vstaji proti svojim voditeljem.
V Alžiriji protest po samozažigu
Po poročanju arabske televizije Al Arabija je v Alžiriji umrl Mohsen Buterif, ki se je v četrtek po sestanku z županom manjšega mesta Bukadra zažgal pred vladnim poslopjem. V soboto je umrl zaradi ran in opeklin, zažgal pa naj bi se, ker mu župan ni zagotovil službe in službenega stanovanja. Po njegovi smrti se je v mestu, ki sicer leži 700 kilometrov vzhodno od prestolnice Alžir, protestno zbralo okoli 100 ljudi.
Gre za podoben incident, kot se je pred slabim mesecem zgodil v Tuniziji, ki je bil nato povod za številne proteste po državi, ki so privedli do odstopa predsednika Zineja al Abidineja Ben Alija. Ta dogodek je tudi drugim državam v regiji poslal močno sporočilo. Nemiri v državi so se namreč začeli s samozažigom 26-letnega prodajalca zelenjave, ki mu je policija pred tem zaplenila njegovo stojnico z zelenjavo. Teden dni kasneje je umrl, v očeh študentov in brezposelnih pa je postal mučenik.
Po alžirskih mestih, vključno z Alžirom, je bilo v zadnjih tednih vse več nemirov, ki so bili posledica vse večje brezposelnosti in nagle rasti cen hrane. Pri tem sta po uradnih podatkih umrla dva človeka, več pa jih je bilo ranjenih. Alžirska vlada je z namenom umirjanja napetosti tako znižala cene sladkorja in jedilnega olja.
KOMENTARJI (39)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.