Grški varnostni organi so posvarili pred valom nasilja, ki spominja na grozo, ki je v 70. letih spremljala Italijo, potem ko so mestni gverilci prejšnji teden zagrozili, da bodo državo spremenili v 'vojno območje'.
"Grčija je vstopila v novo fazo političnega nasilja, ki ga spodbujajo anarhistično usmerjene organizacije, in je bolj ubijalski, nevaren, sposoben in nihilistični kot kdaj koli prej," je povedal Athanasios Drougos, analitik za obrambo in boj proti terorizmu. ''Prvič vidimo vez med terorističnimi in kriminalnimi aktivnostmi," je dejal. "Te skupine ne skrbi postranska škoda, nedolžne navzoče osebe, ubite v postopku. So zelo ekstremne."
Z grožnjami je začela gverilska skupina, imenovana Sekta revolucionarjev, ki je prevzela tudi odgovornost za umor preiskovalnega novinarja Sokratisa Giolasa, ki so ga ustrelili pred njegovim domom v Atenah 19. julija pred očmi njegove noseče žene.
Varni ne bodo niti turisti
Tolpa je obljubila, da bo okrepila napade na policijo, poslovneže, zaporniške paznike in 'skorumpirane' medije, in prvič zagrozila tudi dopustnikom. ''Turisti se morajo naučiti, da Grčija ni več varno zatočišče za kapitalizem,'' so sporočili v svoji izjavi. ''Naš namen je Grčijo spremeniti v vojno območje revolucionarnih aktivnosti, kot so požigi, sabotaža, nasilne demonstracije, bombni napadi in atentati, in ne v državo za dopust in užitek.''
Na sliki, ki so jo dodali besedilu, je skupina pokazala orožje, med njimi puške AK 47, polavtomatske pištole in medeninaste bokserje. ''Naše orožje je nabito in pripravljeno na akcijo,'' so sporočili. ''Smo v vojni z vašo demokracijo.''
Po 17. novembru Sekta revolucionarjev
Strah pred resno nevarnostjo domačega terorizma naj bi se zmanjšal leta 2004po razpadu skupine 17. november, ki je leta 1975 umorila Richarda Welcha, enega izmed vodij Cie.
V nasprotju s skupino 17. november pa nova generacija grških mestnih gverilcev ne išče podpore pri ljudeh. Sekta revolucionarjev je nastala v nemirih decembra 2008, ko so policisti ustrelili najstnika Alexisa Grigoropoulosa.
Prejšnji mesec je neka druga še neimenovana skupina poslala paket bombo, zavito kot darilo, v pisarno ministra, pristojnega za javno varnost, Michalisa Chrysohoidisa. Bomba je ubila njegovega glavnega pomočnika.
Nasilje narašča
Val nasilja narašča prav sredi naraščajočih družbenih napetosti, ki so posledica vladnih varčevalnih urepov v zameno za 110 milijard evrov pomoči. Jeza tako v Grčiji narašča, varnostni organi pa pravijo, da je le še vprašanje časa, kdaj bo ena izmed treh skupin, ki so trenutno aktivne v Grčiji, spet udarila.
KOMENTARJI (65)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.