V Kandaharju in Džalalabadu je danes protestiralo na stotine protestnikov. V Kandaharju, "rojstnem mestu talibanov", so protestniki protestirali pred poslopjem ZN, pri tem pa je v eksploziji posode z gorivom umrla ena oseba. Policija je sporočila, da je bila posoda v policijski stražarski hišici, ki so jo zažgali protestniki.
Nekaj protestnikov se je zbralo tudi v drugih dveh mestih provinc Kandahar in Parvan, ki ležita severno od Kabula. V Džalalabadu je na stotine protestnikov sicer brez izpadov nasilja za tri ure ustavilo promet na glavni cesti. Z glasnimi vzkliki so ameriško vojsko pozivali, naj zapusti državo, zažgali pa so tudi sliko ameriškega predsednika Baracka Obame.
Predstavnik ZN: Kriv je ameriški pastor
Predstavnik Združenih narodov v Afganistanu Staffan de Mistura je za petkovo nasilje v Mazar e Šarifu obsodil ameriškega pastorja, ki je 20. marca na Floridi javno zažgal Koran. "Mislim, da ne bi smeli obtoževati Afganistancev. Morali bi obtožiti človeka, ki je naredil to vsebino – tistega, ki je zažgal Koran. Svoboda govora ne pomeni svobodo zaničevanja kulture, religije ali tradicije," je dejal de Mistura.
V soboto zvečer je sorodnikom žrtev zadnjih protestov v Afganistanu sožalje izrekel tudi Obama. "Skrunitev vsakršnega svetega besedila, vključno s Koranom, je dejanje ekstremne netolerance in fanatizma. Kakor koli že, napad in uboj nedolžnih ljudi je nezaslišano in sramotno za človekovo dostojanstvo in ponos," je dejal ameriški predsednik.
Afganistanski predsednik Hamid Karzaj pa je danes med srečanjem z ameriškim veleposlanikom Karlom Eikenberryjem in poveljnkom ameriških sil v Afganistanu genealom Davidom Petraeusom ameriški kongres pozval, naj obsodi zažig Korana in prepreči, da bi se kaj takega ponovilo.
Pastor Wayne Sapp je 20. marca na Floridi javno namočil izvod Korana v bencin, uprizoril "sodni proces", v katerem je islamsko sveto knjigo obsodil zaradi zločinov proti človečnosti, in ga nato zažgal. Pri tem je bil navzoč tudi pastor Terry Jones, ki je lani napovedoval, da bo na obletnico terorističnega napada 11. septembra 2001 zažgal več izvodov Korana. A je ta načrt pozneje opustil.
Protesti so se v Mazar e Šarifu začeli v petek, ko je bilo ubitih 14 ljudi, med njimi sedem pripadnikov osebja v tamkajšnjem uradu Združenih narodov. Straža je ubila nekaj protestnikov, ki pa so bili v veliko večji številčni premoči in so nato zavzeli poslopje. Pri tem so bili ubiti štirje nepalski stražarji in po en Norvežan, Romun in Šved.
KOMENTARJI (70)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.