Tudi Srbija in Makedonija se soočata s krizo, saj tako kot Evropska unija omenjeni državi nista pripravljeni na val beguncev in migrantov. Prizori iz omenjenih držav so pretresljivi.
Če pogledamo najprej Makedonijo (fotografije so današnje):
Spodnja fotografija je prav tako nastala na železniški postaji Gevgelije v Makedoniji. Mesto leži v bližini makedonsko-grške meje, begunci in migranti pa tam čakajo na vlak za srbsko prestolnico. Fotografija ranjene deklice je nastala v začetku avgusta. Deklica je iz Sirije, ranjena pa je bila v napadu s kemičnim orožjem.
Syrian girl injured in chemical attack waits for train to Serbia. Pic @dilkoff @AFPphoto More: http://t.co/kxYXC2uRHx pic.twitter.com/diM82BgSAS
— David Sim (@davidsim) August 5, 2015
Številni otroci so v tem kaosu ločeni od svojih staršev. Deček na posnetku se je izgubil. Kliče svojo mater, ko pa jo zagleda na postaji, hoče zapustiti vlak. Posnetek je po poročanju tamkajšnjih medijev močno pretresel srbsko in makedonsko javnost.
Srdit boj za mesto na vlaku, ki pelje v Beograd: Razmere v srbski prestolnici Beograd. Ljudje spijo na golih tleh po parkih in tako zbirajo novih moči za nadaljevanje poti proti Subotici in madžarski meji. V Srbijo dnevno vstopi do 2000 ljudi in za zdaj ni znakov, da bi ta trend popustil. Letos je državo prečkalo 90.000 ljudi, je potrdil notranji minister Nebojša Stefanović. Večina jih sicer takoj odpotuje naprej. S tistimi, ki ostanejo, pa "se lepo ravna", je poudaril minister. Beograjski časopis Danas ob tem, sklicujoč se na vire v diplomatskih krogih, poroča, da je vse pogosteje slišati opozorila, da bo Srbija morala zgraditi dodatne centre za prosilce za azil, sicer ji grozi humanitarna katastrofa. Zaprtje meje z Madžarsko, ki je začela graditi ograjo vzdolž meje s Srbijo, in nezmožnost vračanja migrantov v Makedonijo bi lahko povečalo število beguncev, ki bodo zaprosili za azil v Srbiji. Visoki komisariat ZN za begunce (UNHCR) bo Makedonijo kmalu razglasil za nevarno državo in posledično Srbija z njo ne bo mogla več izvajati sporazuma o vračanju. Tako bo Srbija morala sprejeti vse migrante in azilante, ki iz Grčije in Makedonije vstopijo na njeno ozemlje, še opozarja Danas. Ker namestitev migrantov za Srbijo predstavlja stroške, se bo Beograd s prošnjo za pomoč obrnil na mednarodno skupnost. Po besedah ministrice za evropske zadeve Jadranke Joksimović Srbija že dela na tem, da bi povečala svoje zmogljivosti za sprejem beguncev, vendar pa mora biti po njenem za to izdelan širši akcijski načrt na evropski ravni. Šotori z migranti in begunci so se pojavili tudi nedaleč stran od poslopja srbske vlade. Srbski elektronski mediji že dva dni prikazujejo dramatične posnetke migrantov, ki se skušajo v makedonskem obmejnem mestu Gevgelija vkrcati na vlak za Beograd. Izbruhnilo je tudi nasilje. V Gevgeliji čaka okoli tisoč ljudi, da nadaljujejo pot v Srbijo, na Madžarsko in v druge države EU. A čeprav je očitno, da je treba nekaj storiti, in sicer v smislu pomoči in zaščite teh ljudi, pa si oblasti (makedonske, srbske, evropske države, Bruselj ...) zatiskajo oči. Ljudje spijo po parkih, avtobusnih in železniških postajah, pešačijo od meje do meje, so tarča kriminalnih roparskih tolp, med njimi so bolni, večina je izčrpanih in na robu obupa, mlajši fizičnega napora v teh hudih vročinah ne zdržijo ... Če vlade ne kažejo interesa, da bi pomagale in na varno usmerile begunce in migrante, pa so to nalogo prevzeli posamezniki, ki ne želijo stati križem rok in le nemo opazovati kolone trpečih. Tudi na Madžarskem, kjer je vladajoča politika rekla odločen ne tujcem ter celo postavila zid in bodečo žico na madžarsko-srbski meji, se posamezniki prostovoljno odpravljajo na teren in po svojih močeh pomagajo pomoči potrebnim. Podobno se dogaja tudi v Srbiji in Makedoniji. Medtem v Sredozemskem morju: Ljudje so se zadušili v podpalubju, kjer so bili natlačeni, vrata pa je nekdo zaklenil.