Koalicija držav v boju zoper skrajnežem samooklicane Islamske države na območju kurdskega mesta Kobane nadaljuje z zračnimi napadi. V zadnjih dveh dneh so izvedli 21 zračnih napadov, s čimer so po podatkih ameriške vojske nekoliko upočasnili čete ekstremistov. Kurdska vojska, ki se na vse pretege trudi pod nadzorom obdržati vsaj polovico mesta, po drugi strani opozarja, da njihove zaloge orožja hitro kopnijo, v mesto pa z vseh koncev tako imenovanega kalifata nenehno prihajajo nove čete skrajnežev s težkim orožjem.
'Tekajo po ulicah in streljajo, ne bojijo se umreti'
Če jim uspe prevzeti oblast v mestu, bo to zanje velika zmaga in dokaz, da se lahko zoperstavijo celemu svetu, pravijo. Kot še sporočajo Kurdi s terena, se približno 3000 njihovih vojakov bori s približno 9000 džihadisti, ki pa so mnogo bolje opremljeni. Medtem, ko se kurdska vojska bori s kalašniki in starimi ročnimi minometi, borci Islamske države v mesto vdirajo s tanki in modernimi brzostrelkami. "Prihaja na tisoče novih borcev. Tekajo po ulicah, streljajo, spet tekajo in streljajo. Ne bojijo se umreti," sporoča eden od kurdskih uradnikov v mestu. Če ne bodo dobili pomoči, bodo poraženi, opozarjajo.
Kljub vsemu so danes ob podpori zračnih napadov mednarodne koalicije pod vodstvom ZDA zabeležili uspeh. Tako naj bi jim po navedbah aktivistov uspelo IS pregnati z nekaterih območij na vzhodu in jugozahodu mesta.
V regiji se sicer širi mnenje, da ZDA in zavezniki z vojno proti IS ne mislijo resno. Očitki s strani Kurdov letijo predvsem na Turčijo, ki dogajanje opazuje čez mejo, hkrati pa nasilno zatira njihove proteste znotraj države. Menijo, da bi se morale države bol potruditi, sicer krvavih pohodov IS ne bodo ustavili.
Obama znova sporoča: trajalo bo, a IS bomo uničili
Na očitano se je odzval ameriški predsednik Barack Obama. Kot pravi, v boju sodeluje okoli 60 držav, več kot 20 pa je članic koalicije. "Do zdaj smo skupaj dosegli pomembne zmage. Borce IS smo zaustavili pri Erbilu, iz gore Sindžar rešili veliko število ujetih jazidov, nazaj smo prevzeli jez pri Mosulu, v Siriji in Iraku pa uničili številne čete skrajnežev," je dejal. Dodaja, da je trenutno najhuje v iraški pokrajini al Anbar in v sirskem mestu Kobane, zato se bodo tam zračni napadi nadaljevali. Ponovil je, da gre za obširno in dolgotrajno operacijo ter da smo še vedno v njeni začetni fazi. Dodaja, da se vsi akterji dobro zavedajo nevarnosti, ki jo Islamska država predstavlja, zato so odločeni, da jo bodo oslabili in naposled uničili.
Kerry in Lavrov sta si segla v roke, državi sklenili zavezo o izmenjavi podatkov obveščevalnih služb
Močnemu sporočilu Obame je sledila še informacija, da sta se včeraj v Parizu sestala ameriški sekretar John Kerry in ruski zunanji minister Sergej Lavrov. ZDA in Rusija sta sklenili zavezo o izmenjavi podatkov obveščevalnih služb glede delovanja IS. Kerry je pojasnil, da je dolžnost dveh svetovnih velesil, da skušata reševati aktualne svetovne probleme, čeprav so se odnosi zaradi dogajanja v Ukrajini in nekaterih ostalih zadev znova nekoliko ohladili. "Oboji se zavedamo, kako pomembno je, da ustavimo in uničimo IS," pravi. "Nobena poštena država ne more mirno gledati in podpirati grozote, ki jih izvaja IS," dodaja.
Po njegovih besedah so se na srečanju pogovarjali tudi o tem, da bo Rusija proučila možnosti za sodelovanje pri usposabljanju iraške vojske.
Nekdanji podpredsednik ZDA meni, da ZDA grozi napad z jedrskim orožjem
V zvezi s situacijo na Bližnjem vzhodu se je oglasil tudi nekdanji ameriški podpredsednik Dick Cheney. Opozarja, da je lahko Islamska država mnogo bolj nevarna od teroristov, ki so leta 2001 porušili newyorška dvojčka. 73-letni republikanec, ki v času svojega mandata ni veljal za pretiranega mirovnika, se boji, da bo ZDA kmalu priča novim terorističnim napadom. "Menim, da se približuje zelo nevarno obdobje, morda še bolj nevarno od časov grozljivega napada na stolpnici Svetovnega trgovinskega centra v New Yorku," pravi. Dodaja, da bi bil lahko naslednji napad mnogo bolj smrtonosen, kot tisti 11. septembra. Boji se predvsem jedrskega orožja na Bližnjem vzhodu. "Če Iran dobi jedrsko orožje, ne bo dolgo trajalo, preden se bodo do tega dokopale tudi ostale države v regiji. Nenazadnje bi lahko to smrtonosno orožje prišlo tudi v roke Islamske države ali Sirije," pravi.
KOMENTARJI (89)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.