V Grčiji se protesti nadaljujejo. V prestolnici se je zbralo več kot 12.000 protestnikov, ki še naprej vztrajajo, da so vladni varčevalni ukrepi nepravični, saj bodo prizadeli tiste, ki krize niso povzročili, poročajo tuji mediji. Prav tako opozarjajo, da bodo ukrepi zmanjšali pravice in ugodnosti najrevnejših v Grčiji. Od vlade pa zahtevajo, da odločno obračuna z vsemi, ki so se dolga leta obnašali koruptivno, med njimi so tudi, tako menijo protestniki, vladni predstavniki.
"Zahtevamo več pravičnosti. Varčevalni ukrepi naj ne prizadenejo le delavcev in upokojencev. Ukrepi bi morali biti enaki za vse," je novinarjem tiskovne agencije Reuters dejal 32-letni protestnik.
Največja grška sindikata sicer za 20. maj načrtujeta novo splošno stavko, predvsem zaradi posebnega načrta pokojninske reforme, ki naj bi zvišal upokojitveno starost ter znižal ugodnosti v zasebnem in javnem sektorju. Stavka bo najverjetneje ponovno zaustavila letalski, ladijski in železniški promet v državi ter zmotila delovanje številnih javnih služb. Sindikati si prizadevajo, da bi sporno reformo vlada umaknila pred parlamentarno potrditvijo junija.
Stroge varčevalne ukrepe je grška vlada morala obljubiti v zameno za 110 milijard evrov vreden rešilni paket Evropske unije in Mednarodnega denarnega sklada (IMF). Zdaj Unija in drugi vlagatelji budno spremljajo razmere v državi. Skrbi jih namreč oster odziv javnosti na vladne ukrepe, prav tako dejstvo, da bi lahko socialni nemiri preprečili vladi njen načrt izpeljave gospodarskih reform ali pa bi se protesti razširili še na druge države, ki se odločajo za zniževanje državne potrošnje.
'Razkrijte utajevalce davkov'
Vlada je sicer že delno uslišala protestnike, ki zahtevajo, da tisti, ki so utajevali davke, odgovarjajo za svoja dejanja. Tako so oblasti objavile seznam zdravnikov, ki svojih obveznosti do države niso poravnali oz. so jo goljufali. Preiskava je pokazala, da je kar 68 zdravnikov v bogati atenski četrti Kolonaki utajevalo davke. Plačati bodo morali več milijonov evrov kazni.
Oblasti so besnim državljanom obljubile, da bodo obračunale s korupcijo tudi med svojimi predstavniki, poroča tuja tiskovna agencija Reuters. Kljub temu pa politike obravnavajo zelo previdno, saj ne želijo sprožiti tudi politične nestabilnosti v državi. Protestniki pa so še naprej prepričani, da tisti, ki imajo največ, tudi najbolj goljufajo državo. Ko bodo oblasti obračunale z utajevalci davkov, se bo morda vrnilo tudi zaupanje ljudi, menijo nekateri analitiki in poznavalci razmer v Grčiji, poroča Reuters.
Aferi z zemljišči in Siemensom
Državljani so zelo občutljivi na krivice, ki jih zaznavajo v družbi. Menijo, da nekateri na račun krize tudi bogatijo, pravijo analitiki. "Tukaj je takšno ozračje, da vlada nima druge izbire, kot pa da se bori zoper utajevalce davkov in da počisti politični parket,“ pravi analitik Konstantinos Routzounis.
Oblasti so zato pod drobnogled vzele tudi dva korupcijska škandala, zakuhala pa ju je že prejšnja konzervativna vlada. Gre za afero Vatopedi, ko je bila država pri zamenjavi zemljišč oškodovana za milijone evrov, in afero podkupovanja, v katero je vpleteno tudi nemško podjetje Siemens.
Grško pravosodno ministrstvo je obljubilo, da bo preverilo tudi prihodke nekaterih najvišjih državnih uradnikov in politikov. Finančno ministrstvo pa je sporočilo, da je odkrilo že 178.000 davkoplačevalcev, ki so svoje davčne napovedi prikrojili sebi v prid. Država je tako ostala brez 700 milijonov evrov.
KOMENTARJI (42)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.