Javnomnenjske raziskave pred volitvami sicer napovedujejo konservativcem pod vodstvom Borisa Johnsona veliko prednost pred laburisti. Jeremy Corbyn je zaradi tega na zadnjem soočenju poskušal povečati pritisk na premierja, kar pa mu v celoti ni uspelo. Javnomnenjska raziskava po koncu soočenja je pokazala, da so gledalci razdeljeni glede tega, kdo je iz soočenja izšel kot zmagovalec. 52 odstotkov jih je menilo, da je to britanski premier, 48 odstotkov pa, da je to Corbyn.
Corbyn je Johnsonu na soočenju med drugim očital, da mu manjka odkritosti glede njegovih načrtov za brexit. Posvaril je pred dolgotrajnimi pogajanji z ZDA in EU o morebitnem prostotrgovinskem sporazumu. "Izstopili bomo iz odnosa z EU in vstopili v odnos z nikomer," je dejal vodja laburistov.
Ponovil je, da bi z EU v roku treh mesecev dosegel nov izstopni dogovor, nakar bi ga predložil na referendum, na katerem bi državljani lahko izbrali tudi možnost obstanka v Uniji.
Johnson mu je odgovoril, da že ima krasen dogovor o izstopu, na podlagi katerega bi Veliko Britanijo januarja popeljal iz EU. "Kako boš lahko od Bruslja dobil nov dogovor o brexitu, če sploh ne verjameš vanj?" ga je še vprašal.
Pri tem je imel v mislih Corbynovo odločitev, da bo v primeru drugega referenduma o brexitu ostal nevtralen. Vodjo laburistov je večkrat pozval, naj se vendar odloči, ali je za ali proti brexitu. Zagovarjal je tudi, da ima Velika Britanija dovolj časa, da z EU po brexitu sklene dogovor o prihodnjih trgovinskih odnosih.
Glede splošne ureditve države je Corbyn poudaril, da je demokratični socializem izboljšal standard najrevnejših ter da bo njegova stranka, če bo zmagala na volitvah, to ponovno storila. Johnson je po drugi strani zagovarjal kapitalizem, češ da je "dinamična tržna ekonomija edini način, na katerega je mogoče plačati fantastične javne storitve", njegove besede povzema BBC.
Pomembna tema soočenju je bil znova tudi javni zdravstveni sistem (NHS) na Otoku. Tako Johnson kot Corbyn sta obljubila velike investicije v sistem, ki se sooča z velikimi težavami.
Corbyn je tudi vnovič ponovil eno svojih glavnih izhodišč za napad na konservativce – ti naj bi po njegovem prepričanju dovolili, da NHS postane del prihodnjega trgovinskega dogovora z ZDA. Johnson, ki namigovanja že ves čas zavrača, je to ponovil tudi na soočenju in trditve primerjal s skrivnostjo bermudskega trikotnika.
Škotska premierka Nicola Sturgeon – njena stranka SNP naj bi postala tretja najmočnejša stranka v britanskem parlamentu – je po soočenju oba ocenila kot poraženca. "Dva moža brez navdiha, oba neprimerna, da postaneta ministrska predsednika," je dejala.
Še pred soočenjem sta se oglasila tudi nekdanja britanska premierja, John Major iz vrst konservativcev ter laburist Tony Blair, ki si oba želita obstanka države v EU. Pozvala sta volivce, naj glasujejo za kandidate, ki zavračajo Johnsonov dogovor z Brusljem o brexitu, da bi tako dosegli možnost novega referenduma o brexitu.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.