Egiptovsko sodišče je na ponovnem sojenju tri novinarje Al Jazeere, Mohameda Fahmyja, Baherja Mohameda in Petra Gresta, obsodilo na tri leta zaporne kazni. Sodišče je novinarje obsodilo, ker naj bi z lažnim poročanjem pomagali Muslimanski bratovščini.
V intervjuju za Al Jazeero je Peter Greste dejal, da stoji za kolegoma, ki sta ostala v Egiptu. Pripomnil je, da je pričakoval obsodbe iz političnih razlogov, a je upal, da bodo padle brez dodatnih zapornih kazni glede na dolge mesece, ki so jih obsojeni preživeli v priporu.
"Ničesar napačnega nismo storili. Tožilstvo ni predložilo nobenih dokazov, da smo storili kaj narobe, zato je dejstvo, da smo obsojeni kot teroristi brez dokazov, nezaslišano," je povedal Greste, ki se na sodbo ne bo pritožil, ker se ne bo mogel prikazati na sodišču v Egiptu. Bo pa preizkusil katerokoli drugo pravno pot.
Al Jazeera je v odzivu obsodila odločitev sodišča kot nameren napad na svobodo medijev. Obsodba po mnenju televizijske mreže "kljubuje logiki in svobodi".

Novinarje so aretirali decembra 2013 v Kairu, ko so ti poročali o posledicah odstavljanja predsednika Mohameda Mursija z oblasti. Junija 2014 so bili novinarji obsojeni na med 7 in 10 let zapora. Obramba je trdila, da novinarstvo ni zločin, v svobodni družbi pa bi morali biti novinarjem dovoljeni pogovori s komerkoli, oziroma z vsemi stranmi. Kljub temu je egiptovsko sodišče novinarje obsodilo zaradi širjenja laži in navezovanja stikov z Muslimansko bratovščino, ki jo tamkajšnje oblasti razglašajo za teroristično organizacijo.
Na obsodbe so se pritožili, kasacijsko sodišče pa je odredilo ponovno sojenje, ker da ni bilo dovolj dokazov, ki bi utemeljevali prvotne obsodbe na večletne zaporne kazni.
Gresteju so po obsodbi v skladu z egiptovsko zakonodajo, ki dovoljuje, da lahko tujci prestajajo zaporno kazen v svoji domovini, dovolili odhod iz Egipta in ga deportirali v Avstralijo. Na prostosti sta pa tudi njegova kolega. Kanadčana egiptovskega rodu Fahmyja so na prostost izpustili po plačilu varščine v višini 250.000 egiptovskih funtov oziroma skoraj 33.000 ameriških dolarjev. Za Egipčana Mohameda pa varščina ni bila potrebna.
Na današnje obsodbe se je še možno pritožiti.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.