Iz pristanišča Sanya na otoku Hainan so davi izplule tri kitajske vojaške ladje, ki bodo sodelovale v mednarodni varnostni operaciji proti piratom v Adenskem zalivu. Gre za prvo vojaško misijo kitajske mornarice v tujini v sodobni kitajski zgodovini.
Po pisanju kitajskih državnih medijev v operaciji sodeluje skoraj tisoč vojakov, med njimi tudi pripadniki posebne enote, misija pa bi utegnila trajati tri mesece.
Kitajska je že minuli teden napovedala, da bo v nevarne vode ob obali Somalije poslala dva rušilca in oskrbovalno ladjo, ki se bodo pridružile ladjam iz Rusije, Indije, ZDA in več članic Evropske unije, ki sodelujejo v pomorski operaciji EU z imenom Atalanta.
Njihova naloga bo predvsem spremljati kitajske trgovske ladje in ladje s pošiljkami v okviru Svetovnega programa za prehrano (WFP).
Kitajska se je za sodelovanje v operaciji odločila, potem ko je Varnostni svet ZN z več resolucijami odobril tako pomorske kot kopenske napade proti drznim in oboroženim piratom, ki delujejo vzdolž somalijske obale.
Po prepričanju nekaterih opazovalcev je odločitev kitajske vlade, da svoje ladje pošlje tako daleč od doma, znak vse večje moči in samozavesti kitajske mornarice. Ta se je v zadnjih letih tehnično močno okrepila, kar je povzročilo nelagodje med kitajskimi sosedami in v ZDA.
Zaslužili že 30 milijonov dolarjev
Somalijski pirati so od začetka letošnjega leta v Adenskem zalivu med jugom Jemna in severom Somalije izvedli že 110 napadov. Pozornost svetovne javnosti so pritegnili minuli mesec, ko jim je uspelo ugrabiti savdski super tanker Sirius Star, ki je imel na krovu dva milijona sodov surove nafte, zanj pa so zahtevali 25 milijonov dolarjev odkupnine.
Pirati so doslej ugrabili 42 ladij, od katerih jih 14 skupaj z več kot 240 člani posadke še vedno zadržujejo. S svojo dejavnostjo naj bi v letošnjem letu zaslužili že okoli 30 milijonov ameriških dolarjev.
Do zob oboroženi pirati na ladje prežijo na hitrih čolnih na ključni pomorski poti, ki vodi skozi Sueški prekop in preko katere naj bi potekalo okoli 30 odstotkov svetovnega tranzita nafte.
Gusarjev naj bi bilo okoli 1200. Šlo naj bi predvsem za nekdanje in občasne ribiče ter pripadnike obalne straže.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.