Bonitetna hiša Standard & Poor's (S&P) je Italiji zaradi vse slabših gospodarskih napovedi znižala bonitetno oceno z A+ na A. Bonitetna hiša meni, da napovedane reforme, ki jih je parlament sprejel pretekli teden, Italiji ne bodo bistveno pomagale. "Cilje, ki si jih je zadala vlada, bo zaradi upočasnjenega gospodarstva težko uresničila," je zapisala S&P.
Italija ima namreč drugo največjo raven dolga v Evropi. Stroški dolga pa so v zadnjih tednih še narasli, saj so posojilodajalci postali skeptični glede zmožnosti, da bo Italija poplačala dolg. Znižanje ocene pa bo verjetno stroške zadolževanja za Italijo še povišala.
S&P je s tem prehitela in presenetila drugo bonitetno hišo Moody's, ki je pretekli teden napovedala, da bo še en mesec preučevala italijanske razmere in se šele tedaj odločila, ali bo Italiji znižala bonitetno oceno.
Berlusconi meni, da gre za medijski in politični pritisk
Odzval se je italijanski premier Silvio Berlusconi, ki pravi, da je znižanje ocene bolj odraz poročanja v medijih kot pa dejanskega stanja. Hkrati meni, da je to potezo bonitetne hiše vzpodbudilo politično vplivanje. Pri tem je dodal, da je pred kratkim Italija sprejela ukrepe za znižanje proračunskega primanjkljaja, v kratkem pa naj bi potrdila tudi ukrepe za zvišanje gospodarske rasti.
Opozicija premierja poziva k odstopu
Italijanska opozicija pa je Berlusconija zaradi znižanja bonitetne ocene pozvala k odstopu, da bi s tem prevzel odgovornost. Največje opozicijske stranke so prepričane, da lahko Italijo zdaj reši le vlada narodne enotnosti. Opozicijski poslanec Prihodnosti in svobode Italo Bocchino pravi, da je nepredstavljivo, da se vlada dela, kot da se ni nič zgodilo. Podobno menijo v največji opozicijski stranki Demokratski stranki, kjer so nezadovoljni predvsem z odzivom vlade na znižanje bonitetne ocene.
V bran bonitetni hiši so se postavili tudi v drugih opozicijskih strankah, saj da je za znižanje bonitetne ocene kriva neverodostojna vlada. Za to pa bodo, tako v opoziciji, plačali italijanski davkoplačevalci, saj se bodo državi posledično zvišali stroški zadolževanja. Pozivom k odstopu vlade se je pridružila tudi predsednica največjega industrijskega združenja v državi Confindustria Emma Marcegaglia. Vlado poziva, naj končno začne sprejemati ukrepe v korist gospodarske rasti ali pa naj se poslovi, so poročali italijanski mediji.
EU Italijo poziva k strukturnim reformam
Evropska komisija je danes Italijo pozvala k nujnemu ukrepanju za izkoreninjenje globokih strukturnih šibkosti v njenem gospodarstvu. Tako se je odzvala na odločitev bonitetne hiše Standard & Poor's, ki je Italiji znižala bonitetno oceno, a samega znižanja bonitete v Bruslju niso želeli komentirati.
"Bistveno je, da država nadaljuje izvajanje načrta pogumnih reform s celostnimi ukrepi za soočanje z globoko ukoreninjenimi strukturnimi šibkostmi v njenem gospodarstvu," je dejal tiskovni predstavnik komisarja za denarne in gospodarske zadeve Amadeu Altafaj Tardio. Italija sicer po mnenju komisije izvaja ustrezne ukrepe, potrebne za zmanjševanje dolga.
Evro si bo težko opomogel
Direktorica za raziskovanje valut pri GFT Kathy Lien meni, da bo to težak udarec za evroobmočje. "To bo zagotovo še zadušilo okrevanje vrednosti evra proti dolarju. Italija je precej bolj pomembna kot pa Grčija. To pa zato, ker je italijanskemu dolgu izpostavljenih veliko več držav kot grškemu. Grčija nikoli ni bila največja skrb, temveč sta to Italija in Španija," je pojasnila.
S tem Italija sledi tudi drugim državam v evroobmočju, ki so jim bonitetne hiše znižale ocene. Španiji, Irski, Grčiji, Portugalski in Cipru je bila namreč prav tako letos znižana bonitetna ocena.
Znižanje ocene pa so še dodatno pretresle že tako nervozne vlagatelje. Na azijskih borzah je trgovanje z evri v primerjavi z japonskim jenom in ameriškim dolarjem znatno upadlo.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.