Slovenija

'Slovenija in Hrvaška si različno razlagata, kje so potekale republiške meje'

Zagreb/Črni Kal, 03. 05. 2018 14.09 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Badinterjeva komisija leta 1991 ni določila meje med Slovenijo in Hrvaško, temveč je odločila, da so meje med novonastalimi državami v skladu z načelom "uti possidetis" tam, kjer so bile republiške meje, so v odzivu na izjave hrvaške zunanje ministrice sporočili z zunanjega ministrstva.

Predlaganih rešitev za spor je bilo že veliko.
Predlaganih rešitev za spor je bilo že veliko. FOTO: POP TV

Hrvaška zunanja ministrica Marija Pejčinović Burićeva je danes dejala, da sta državi leta 1991 skupaj uveljavili meddržavno mejo, ki jo je potrdila arbitražna komisija v okviru mirovne konference o Jugoslaviji oz. Badinterjeva komisija, ter da je med drugim Slovenija s to mejo vstopila v območje schengna.

Slovensko zunanje ministrstvo je danes pojasnilo, da je po odločitvi Badinterjeve komisije nastal zaplet, ker se je kmalu pokazalo, da si Slovenija in Hrvaška različno razlagata, kje so potekale republiške meje, medtem ko na morju meja med republikami nekdanje SFRJ ni bila nikdar formalno določena.

V letih do podpisa arbitražnega sporazuma je bilo veliko poskusov za rešitev mejnega spora - od bilateralnih pogajanj in parafiranega sporazuma do poskusa mediacije. Leta 2009 sta se državi s posredovanjem Evropske komisije sporazumeli za rešitev spora s pomočjo arbitraže. Način, s katerim se bo reševal mejni spor, je bil tako določen z arbitražnim sporazumom. Potek meje med državama na dan 25. junija 1991 je bil določen 29. junija lani z razsodbo arbitražnega sodišča, poudarjajo na MZZ.

Slovenija se izogiba incidentom z doslednim spoštovanjem arbitražne meje, ki je mednarodnopravno veljavna meja med Slovenijo in Hrvaško. Slovenskim in hrvaškim ribičem pa je dana možnost vzajemnega ribolova na podlagi zgodovinskih pravic, kot je to določeno v pravu EU, so še zapisali na MZZ.

Slovenija prepričana, da je arbitražna odločba veljavna

Slovenija ima tako močne argumente, da je arbitražna odločba veljavna in zavezujoča, da jo je treba implementirati in da Hrvaška s tem, ko tega ne stori, krši ne samo mednarodno, pač pa tudi evropsko pravo, je ob robu srečanja SMC na temo drugega tira dejal predsednik vlade, ki opravlja tekoče posle, Miro Cerar.

"Mislim, da smo naredili to, kar je bilo treba. Zdaj je na potezi Evropska komisija in potem, če bo potrebno, bomo reagirali zopet mi," je nadaljeval premier ter dodal, da ne bodo popustili: "Po pravni poti gremo do konca. Pravičnost in mednarodno pravo, pa tudi pravo Evropske unije, so na naši strani, zato moramo pri tem brez popuščanja vztrajati."

Cerar se ni želel spustiti v strokovne argumentacije, je pa spomnil, da so že v pismu Evropski komisiji "zelo jasno izpostavili, katere so tiste točke, v katerih je kršeno tudi pravo Evropske unije". Po Cerarjevih besedah gre med drugim za vprašanje schengna in področje ribištva.

S hrvaškim predsednikom vlade Andrejem Plenkovićem ima sicer Cerar, kot je pojasnil, tako kot z vsemi predsedniki vlad v EU dobre odnose. "Z vsakim lahko kadarkoli, če je potrebno, govorim, prediskutiram aktualne zadeve. Tako tudi z gospodom Plenkovićem. Dejstvo je, da si moramo Slovenija in Hrvaška prizadevati za dobrososedske odnose v dobro naših ljudi," je dodal premier.

Je pa Cerar zavrnil, da bi arbitražo izkoriščal v predvolilni kampanji. Kot je spomnil, gre za stvari, ki jih slovenska stran ponavlja ves čas in od katerih ne bo odstopila. "Če kdo misli, da bomo zaradi volilne kampanje ali pa kakšnih drugih razlogov odstopili od tega, kar je edino prav, k čemur nas zavezuje pravo Evropske unije, mednarodno pravo in nasploh načelo vladavine prava, potem se moti," je še poudaril Cerar.

Andrej Plenković je prepričan, da bo slovenski postopek ''neuspešen''.
Andrej Plenković je prepričan, da bo slovenski postopek ''neuspešen''. FOTO: Jaka Vran

'Tudi Bruselj bo potrdil, da zavračanje arbitražne razsodbe ne pomeni kršitve'

Hrvaški premier Andrej Plenković je v sredo zvečer ponovil, da Hrvaška ni kršila evropskega prava, ter znova pozval slovensko stran k dvostranskim pogajanjem, ki so po njegovih besedah "najenostavnejša rešitev" spora o meji. Poudaril je, da je na mizi še vedno hrvaški protokol o načinu reševanje odprtega vprašanja, ki ga je lani v Zagrebu predstavil slovenskemu premierju Miru Cerarju.

"Počakajmo na konec slovenskih volitev. Kar se tiče pravnih potez, smo sprožili vse, kar smo lahko in na način, ki ustreza tistemu, kar bo pomagalo našim in mednarodnim pravnim strokovnjakom pri zastopanju hrvaških stališč," je po sredini seji vrha HDZ v Zagrebu izjavil Plenković.

Hrvaška zunanja ministrica Marija Pejčinović Burićeva je danes ocenila, da so na Hrvaškem "povsem mirni", potem ko so hrvaški in mednarodni pravniki na sredinem zaslišanju v Bruslju "zelo dobro" pojasnili hrvaška stališča. Izrazila je prepričanje, da bo Evropska komisija po izteku roka za odgovor, 18. junija, potrdila hrvaške trditve, da "ni elementov za slovensko tožbo".

"Eni in drugi soglašamo, da arbitražna sodba ni bila uveljavljena. Potem tudi ni bilo nobenih sprememb na terenu, vključno z mejo iz leta 1991," je dejala hrvaška zunanja ministrica. Obžalovala je, da je Slovenija prekinila dogovor iz leta 2005 o izogibanju incidentov in kaznovanju ribičev. Menila je, da treba ribiče obeh držav pustiti, da opravljajo svoje delo, kot so to počeli doslej, državi pa morata biti odgovorni in rešiti spor o meji.

Pejčinović Burićeva je tudi izrazila pričakovanje, da bo prihodnja slovenska vlada bolj odprta za dialog.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (78)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

cool1
04. 05. 2018 17.56
+1
Arbitrana sodba je veljavna....saj so zamenjali vse arbitre in sodelujoče in nadaljevali sojenje. Zakaj bi objavili sodbo na koncu, ki ne bi veljala.....Torej sodba je veljavna, na morju pa med državama še nikoli ni bilo določenih mej.....nikoli. Tudi ko so bile republike v Jugoslaviji, teh mej ni bilo....bile so samo namišljene meje v glavah enih in drugih !
Sabir
04. 05. 2018 18.40
Cool ti si cool ce bi bili vsi taksni bi bilo cool
Sabir
04. 05. 2018 16.57
+2
Ce ne bi bilo hrvatov bi v vsakem mestu v sloveniji imeli srba za zupana in Vucic bi vam bil predsednik Seselj pa zunanji minister tako da ne samo simfat tudi zahvalite se lahko in kaksno maso plavate v cerkvi za Hrvate in glej glej to se ni vse pustijo vam da se lahko igrate z lufticima na morju
SKRIPT
04. 05. 2018 16.01
+3
Ce ne bilo Pahorja in sd bi se danes hrvaska cakala na vstop v eu,kriv je pahor,to je tisti ki je unicil slovenijo,nikoli vec sd hana in zidana
Bojan-F
04. 05. 2018 16.23
+0
Ce nebi bilo Pahor Boruta, bi se danes mejno vprasanje resevalo v Haagu po nacelu notranje pravicnosti ... meja tocno po sredini zaliva, brez obmocja stika ... in R Hrvaska bi bila v EU.
Bojan-F
04. 05. 2018 15.33
+1
Ce so bile prej dileme (in bile so), sedaj jih ni vec. Arbitrazna odlocba je mednarodni pravni akt, je jasna in je dokoncna.
User768643
04. 05. 2018 14.48
+0
Spet bomo.... Kot vedno zoper Hrvate. Treba se je sprijazniti, da smo Slovenci dobri in sposobni delavci. Politiki in diplomati pa ne.
BUONcaffee
04. 05. 2018 14.06
-1
Ali je res nekoč morska meja potekala kot trdijo naši politiki?????
cool1
04. 05. 2018 17.59
+0
Morske meje med republikami niso bile nikoli določene. Mi smo ribarili po celem Jadranu, tudi ostale republike so imele plovila po celotnem Jadranu ! Meje so bile samo neformalno določene v glavah nekaterih politikov !
BUONcaffee
04. 05. 2018 13.57
Mene zanima na podlagi česa določamo na mejo na morju danes.
Sabir
04. 05. 2018 11.07
+2
Ne se jezit na Hrvate zakaj ???ce pa so prijazni dovolijo vam plavat igrat se v morju lahko si kaksno luft blazino napihnete zakaj taksna nesramnost ??
kaktusar1
04. 05. 2018 12.04
+4
slovenija je pa tako gostoljubna, da vam hrvaškim ekonomskim migrantom nudi delo, stanovanje, luksuz, ki vam ga vaša lipa ne more dat..res si bednik sabir...zaradi takih pa sem tudi sam mnenja, da je treba vse ekonomske (tuje priseljence) iz slovenije poslat od tam kod so ste prišli,. pol pa udrihite po nas in uživajte v svoji domovini.....
Sabir
04. 05. 2018 16.11
+1
Kaktusar heej luftblazino lahko napihnes halooo jas sem jo napihal v podcetrtku in me je redar ven nagnal
Sabir
04. 05. 2018 16.24
+1
Katusek drugace ce te zanima nacionalnost sem jugoslovenc
manolo31
04. 05. 2018 20.10
Slovenija nudi stanovanja, denar? Oprosti miki moji starsi so tukaj ustanovili podjetje in futrajo 300 slovenskih delavcev in njihovih druzin. V proracun vplacujejo enormne davke is katerih se potem "futrajo" slovenski brezpiselni - ja tudi na stotine Janezov in Mick in tudi Franceljnev, ki se jim ne ljubi delat in visijo za sankom s cvickom v roki in modrujejo kako "Slovenija nekoga futra". Ne ti to meni razlagat in to lahko prodajas samo butalcem v svojem selu.
redrose5
04. 05. 2018 10.51
+1
Kaj jim ni jasno!! Potrebna je implementacija arbitražne odločbe ampak Hrvati to spretno zavračajo.
SDS_je_poden
04. 05. 2018 10.59
+3
Vedno sta dve resnici za isti problem, jest ne dam roke v ogenj, da je to, kar pravi naša stran vse res. Sploh pa, ker mi to govori politik..... Pri pravni stroki je pa tudi toliko različnih tolmačenj enega in istega zakona, kolikor pravnikov ga prebere.
Adolph
04. 05. 2018 09.34
+0
Slovenci inHrvati se kregajo za to, kdo bo zadrzal svoj obraz,in ne za to umazano luzo.. . . . . .In v oceh sveta so ze zdavno izgubili lice. . . . . .
Uporabnik113189
04. 05. 2018 11.21
-3
Obraz in lice sta balkanski besedi, ki pomenita zunanji videz človeka, kar nima prav nobene veze z resnično vsebino OSEBE, ki je notranji jaz, ali naj razložim drugače, kultura. Obraz in lice imajo tudi kure in zajci, pa ribe, da ne naštevam naprej. O kuturi bi težko govorili. Že tukaj se krepko razlikujemo. Medtem ko slovenec govori o vsebini, hrvat govori o zunanji formi, kot Potemkinova vas na primer..Izza nje pa puščava in kupi odpadkov. Hrvti so pri slovencih izgubili vse, obraz, čast, lice in osebo. Da bi se dvignili na kakšen nivo človeka bi morali začeti s kakšnim častnim dejanjem, priznati na primer da je bila Istra ob vstopu slovencev v državo SHS slovenska. Tega pri svojih pravljicah o narodu ki ne obstaja ne bodo zmogli nikoli. Želja po velikem imperiju hrvatov je prevelika in preveč žrtev je padlo za laž..
manolo31
04. 05. 2018 20.15
Istra se je z REFERENDUMOM prikljucila bratski Hrvaski po vojni ker je tako glasovalo vecinsko hrvasko prebivalstvo. Svoje zakompleksane nebuloze lahko prodajas za sankom butalcem v svojem selu. Pojdi prebivalce v Istro vprasat od kod so in koliko stoletij so ze tam. Slovenija niti primorja ni imela in so po vojni ob morje naseljevali ljudi iz Stajerske v prazna italijanske hise v Piranu, Izoli, Kopru. Nebuloze in kompleksi malega naroda.
Dule Med
04. 05. 2018 09.00
+4
Če že mora bit meja potem najbo bo tam kje je konec Istre saj je cela Istra Slovenska, al neveste tega ?
cool1
04. 05. 2018 18.02
+1
Bila je cela Istra nekdaj Slovenska....se lepo vidi na starih zemljevidih....vendar ni več naša, ker so nam jo v dveh velikih krajah ukradli !Nazadnje so to bili Tito, Bakarič in Đilas....!
RdecaZvezda
04. 05. 2018 08.28
+7
Po stari ljudski pameti,bi morala meja biti tam kjer je bila pred osvobojitvijo,torej v stari Jugoslaviji,potem so si pa partijski mogotci meje talali tja v tri krasne.
sinhron
04. 05. 2018 09.30
+6
Hrvaška še do sedaj ni podpisala kapitulacije in mirovnega sporazuma , saj je kot ustaška država bila agresor in hkrati služila okupatorju , torej je še vedno v vojni z evropskimi državami in zato bi pritrdil , da Sloveniji pripada celotna ISTRA kot ob podpisu sporazuma za vstop v kraljevino SHS !
BUONcaffee
04. 05. 2018 07.09
+4
Pomeni, da meja na morju tudi prej ni bila določena.
BUONcaffee
04. 05. 2018 07.08
+2
Še se kregajo?????? Sem mislil, da smo že uredili.
Kollerik
03. 05. 2018 20.43
+12
hja, vi pa še kar neste svoj denar tja dol.....
toti mišek
03. 05. 2018 19.52
+9
Slovencnli spet smo si ga vtaknili v rit!(škoda cekinov za take razprave...itak so vsi Slovenci na njihovi obali)
blazter
03. 05. 2018 19.28
+10
Hm, glede na vzrok, zakonodajo, za arbitražo ,ki jo zahteva evropska zakonodaja, pobranem denarju in izvedbi postopka, sedaj EU miži. Oni so določili meje, izvajanje pa prepustili državama ,ki se že prej nista mogli dogovoriti. Bravo. Predlagam izstop, bojkot EU. Hrvati ,ki niso v € območju itak vse ignorirajo.
IS58
03. 05. 2018 19.01
+14
Ne vem kaj toliko komentirate. Pocakajmo in videli bomo kdo s prav. Ce nas Europa povozi, bomo upam mi povozili Hrvate, da ne bodo nikoli v Shcengnu. Ne delati panike.
toti mišek
03. 05. 2018 20.53
+11
Kdo si bo pa to upal naredit...vsak SLO politik ima na Hrvaškem parcelo in se boji zanjo!!! Ne ga srat Slovenijo smo si poyugoslovanili in pika!
KladivoSi
04. 05. 2018 10.47
Žalostno ampak resnično, za vikend na morju so državo prodali.
alpino
03. 05. 2018 18.56
+12
Hrvatje vodijo v vseh smereh, zaradi povsem neučinkovite tako notranje kot zunanje politike. Ko ti politiko do Hrvatov narekujejo lastniki vikendov in apartmajev na hrvaškem, potem je jasno, da je država SLO samo še na papirju. Slovenija ima sicer učinkovita orodja in orožja, med ostalim lahko začne s strogim,,šengenom,, nadaljuje s hipoteko na nuklearki in zapre nekaj med.mejnih prehodov s hrvaško, za začetek denimo tiste od Sečovelj, Dragonje do Staroda.
RdecaZvezda
04. 05. 2018 08.32
+4
Za tako dejanje pa Slovenskim politikom nekaj manjka
KladivoSi
04. 05. 2018 11.06
Hrvati bi kr hitro blokirali pomorski promet, razen če bi se ta lahko prebil preko Italije v Koper. Kaj bi pa hoteli Italjani za to, plinski terminal? Vseeno pa mislim ,da bi slovenija po volitvah morala imeti izredno sejo in dorečt določene sankcije pred turistično sezono, ne da bodo zopet celo zimo ogorčeni nad kroati. Poleti pa rep med noge.
Timy15
03. 05. 2018 18.38
+12
Če bi sama EU imela jasna stališča do arbitraže potem nikakor ne bi mogli biti prepričani v uspeh obe državi hkrati.Pri tem dobiš hitro občutek,da EU na nek način podpira Hrvate,kateri pa ne upoštevajo evropskega prava.
KladivoSi
04. 05. 2018 10.53
+1
Nas je EU izmolzla in podjarmila s pomočjo naše politike. Hrvati so še vedno na tapeti, zato jih tudi podpira. Malo pa sumim tudi v to, Jadransko morje naj bi imelo določene resurse nafta,plin. V kolikor bo hrvaska delila z EU, jih bo ta podpirala v odprtih vprašanjih pri vseh mejah, tudi proti srbiji,bih,.. Naš Pahor je tako zjeb.al edini adut, ko jih je spustil v eu, hrvati lahko tudi brez shengena skupaj z eu črpajo resurse.