Tujina

Truplo na skrivni lokaciji

Bagdad, 08. 06. 2006 09.37 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
STA/Reuters
Komentarji
5

Ameriška vojska je pokazala fotografijo ubitega al Zarkavija. Iračani ne verjamejo, da je vodja Al Kaide res mrtev.

Ameriški vojak kaže fotografijo ubitega al Zarkavija.
Ameriški vojak kaže fotografijo ubitega al Zarkavija. FOTO: Reuters
Truplo, ki so ga prepeljali na skrivno lokacijo, so identificirali s pomočjo njegovih prstnih odtisov, tetovaž in brazgotin. Ameriška vojska sicer že izvaja analizo DNK, da bi ovrgli še zadnje dvome nekaterih Iračanov, da je bil al Zarkavi v hiši v času napada.

V ameriškem letalskem napadu v iraški Bakubi, v katerem so sodelovale tudi iraške kopenske sile, je bil v sredo zvečer ubit vodja teroristične mreže Al Kaida v Iraku, Jordanec Abu Musab al Zarkavi. Novico o smrti zloglasnega terorista je svetu oznanil iraški premier Nuri al Maliki, potrdila pa jo je tudi Al Kaida.

Vodja teroristične mreže Al Kaida v Iraku al Zarkavi je bil ubit, je sporočil iraški premier al Maliki. "Eliminirali smo ga," je dejal. "To je sporočilo tistim, ki so si izbrali pot terorizma, naj spremenijo svojo pot, preden bo prepozno," je še poudaril. Po njegovih besedah so vodjo Al Kaide v Iraku skušali ubiti že pred približno desetimi dnevi, a je operacija tedaj spodletela.

Izsledili so ga v sodelovanju z Jordanci

Vojaki so al Zarkavija izsledili ob pomoči jordanskih obveščevalcev in v sredo zvečer izvedli napad z vojaškimi letali tipa F-16 na zgradbo v Bakubi severno od Bagdada, kjer naj bi vodil srečanje svoje teroristične skupine. Ubili naj bi ga v desetih minutah po začetku operacije, v kateri je bilo ubitih tudi osem do deset njegovih sodelavcev. 39-letnega skrajneža so identificirali po njegovih prstnih odtisih, tetovažah in brazgotinah.

V Nemčiji poostrili varnost

Zaradi al Zarkavijeve smrti so dan pred začetkom svetovnega nogometnega prvenstva v Nemčiji še bolj poostrili varnostne ukrepe. Al Zarkavi naj bi imel v Nemčiji precej tesnih sodelavcev, kar morajo nemške oblasti jemati resno. Sicer so varnostni ukrepi v domala vseh nemških mestih že tako poostreni.

Poleg policistov, varnostnikov in vojske bodo nemško nebo v času prvenstva varovala letala NATO, saj oblasti predvidevajo, da obstaja možnost terorističnega napada iz zraka. V posebnem centru v Münchnu so pripravljeni na različne scenarije. Posebne vojaške enote bodo za takšne primere v pripravljenosti 24 ur na dan.

Svetovni voditelji: Gre za zmago nad terorizmom

Ameriški predsednik George Bush je dejal, da smrt al Zarkavija predstavlja hud udarec Al Kaidi. ''Gre za zmago nad terorizmom,'' je dejal. Kljub temu se Bush zaveda, da nasilja v Iraku ne bo konec. Je pa poudaril, da ima iraška vlada zdaj boljše možnosti, da čimprej začne delovati samostojno.

Novico o al Zarkavijevi smrti je pozdravil tudi ameriški državni sekretar Donald Rumsfeld. "Kljub temu, da gre za pomembno zmago nad terorizmom, se je treba zavedati, da nasilje v Iraku ni končano," je dodal.

Al Zarkavi in teroristi so dobili, kar so si zaslužili, je dejal ameriški predsednik George Bush.
Al Zarkavi in teroristi so dobili, kar so si zaslužili, je dejal ameriški predsednik George Bush. FOTO: Reuters
Kmalu po objavi novice o smrti al Zarkavija sta v Bagdadu odjeknili dve eksploziji. V vzhodnem delu iraške prestolnice so v eksploziji bombe, namenjene policijski patrulji, umrli dva policista in štirje civilisti, ranjenih pa je bilo 11 ljudi. Uro kasneje je na tržnici v pretežno šiitskem delu mesta razneslo drugo bombo, pri čemer je po podatkih iraške policije življenje izgubilo 13 ljudi, najmanj 39 pa je bilo ranjenih.

Na severozahodu iraške prestolnice, v šiitski četrti Kadimija pa je eksplodiral avtomobil-bomba. Umrlo je sedem oseb, najmanj 17 pa je ranjenih.

Ameriški veleposlanik v Iraku Zalmaj Kalilzad meni, da gre za velik uspeh za Irak in mednarodni boj proti terorizmu. Britanski premier Tony Blair pa je smrt jordanskega skrajneža označil kot udarec teroristični mreži Al Kaida.

Odzvale so se tudi nekatere druge ameriške zaveznice v boju proti terorizmu. "Ne gre le za zatrtje krutega terorista, temveč tudi za sijajen uspeh protiterorističnih sil v Iraku," je dejal avstralski premier John Howard. Japonska in Afganistan sta izrazila upanje, da bo smrt al Zarkavija pripomogla k izboljšanju varnosti v Iraku. Afganistanska vlada sicer tudi meni, da je al Zarkavijeva smrt dobra novica za vse muslimane.

Avstrijski kancler Wolfgang Schüssel, čigar država trenutno predseduje Evropski uniji, je bil v prvem odzivu zadržan, je pa poudaril, da je treba boj proti terorizmu še naprej jemati resno. Zveza NATO zatrjuje, da za njim ne bodo žalovali, neki britanski strokovnjak pa ocenjuje, da bo imela smrt al Zarkavija posledice predvsem za Al Kaido. Odzval se je tudi slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel, ki je smrt al Zarkavija označil kot "udarec terorizmu", obenem pa opozoril, da boj s terorizmom še ni končan.

Krut terorist, "vreden" 25 milijonov ameriških dolarjev

Iraški otroci na ruševinah stavbe, v kateri je umrl al Zarkavi. Prebivalci Bakube ne verjamejo, da je vodja Al Kaide bival v mestu. Zato tudi dvomijo, da je bil v napadu ubit al Zarkavi.
Iraški otroci na ruševinah stavbe, v kateri je umrl al Zarkavi. Prebivalci Bakube ne verjamejo, da je vodja Al Kaide bival v mestu. Zato tudi dvomijo, da je bil v napadu ubit al Zarkavi. FOTO: Reuters
Pentagon je glede posledic smrti al Zarkavija previden. Zarkavi je bil "samooklicani vodja Al Kaide v Iraku. Gre le za enega posameznika in ne pričakujemo, da bo z njegovo smrtjo nasilja v Iraku konec," je dejal tiskovni predstavnik ameriškega obrambnega ministrstva Bryan Whitman.

Al Zarkavi je po padcu režima Sadama Huseina prevzel vodilno vlogo med uporniki, ki so nasprotovali okupaciji Iraka s strani koalicijskih sil pod vodstvom ZDA. Najbolj iskani terorist v Iraku je bil znan po krutih metodah boja, ki so vključevale samomorilske napade, ugrabitve in obglavljanja tujih talcev. S svojo skupino naj bi bil odgovoren za smrt 660 ljudi. ZDA so za njegovo glavo najprej razpisale nagrado 10 milijonov ameriških dolarjev, junija 2004 pa so ponudbo zvišale na 25 milijonov ameriških dolarjev.

Strokovnjaki domnevajo, da so al Zarkavi in njegovi privrženci v Iraku delovali precej neodvisno od mednarodne teroristične mreže Al Kaida, s katero so bili sicer povezani. Lani je svoje operacije razširil tudi zunaj iraških meja; odgovoren naj bi bil za trojni samomorilski napad v Amanu novembra lani, nekaj drugih napadov v Jordaniji ter za raketni napad na sever Izraela z ozemlja Libanona.

Al Zarkavijev brat je priznal, da je njegova družina že dlje časa pričakovala njegovo smrt, in dodal, da upajo, da se bo v nebesih pridružil drugim mučenikom.

Vodja Al Kaide v Iraku, čigar pravo ime je Ahmed Šalejle, se je rodil 20. oktobra 1966 v družini palestinskih beguncev. Vzdevek al Zarkavi je dobil po mestu Zarka v Jordaniji, kjer je bil rojen. Skrajno islamsko ideologijo je še utrdil, ko je bil v 90. letih prejšnjega stoletja zaprt v Jordaniji. Leta 1999 je odšel v Afganistan, kjer naj bi vodil tabor za urjenje teroristov, med ameriško protiteroristično operacijo v tej državi leta 2001 pa je zbežal najprej v Iran, nato pa še v Irak. Vodilno vlogo med iraškimi uporniki je prevzel leta 2003.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

dchello@yahoo.com
09. 06. 2006 08.43
So ga ubili tretjič ali četrtič?
Nakije
08. 06. 2006 22.10
Po moje ga bodo se 10 krat ubil
User108635
08. 06. 2006 21.46
POMOJ DA NEKDO LAŽE
User2757
08. 06. 2006 17.28
Hmmmm, zdaj so ga pa že tretjič ubili, kajne? Mater...
jsmazarot@email.si
08. 06. 2006 10.51
počasi se daleč pride!