Republikanski predsedniški kandidat Donald Trump je v četrtek v newyorškem Ekonomskem klubu predstavil svojo gospodarsko politiko, ki jo bo izvajal po zmagi na volitvah.
Trump namerava v desetih letih proračun prikrajšati za 4400 milijard dolarjev v obliki raznih davčnih olajšav. Davčna stopnja za podjetja bo padla s sedanjih 35 na 15 odstotkov, namesto sedmih davčnih razredov za posameznike pa bodo le trije in to 12, 25 in 33-odstotni.
Napoved o 25 milijonih delovnih mest v desetih letih je sicer že uresničena, saj ameriška ekonomija trenutno odpira 2,5 milijona delovnih mest na leto. Gospodarski analitiki dvomijo v obljubo o 3,5-odstotni gospodarski rasti, še bolj pa v obljubo, da bo s svojo politiko Trump uspel obenem znižati proračunski primanjkljaj in javni dolg.
Gospodarsko rast namerava Trump pospešiti z odpravo nadležnih regulacij. Pod Trumpom se bo za nafto vrtalo kjerkoli, obenem pa bo odpravil drugo Nafto, to je sporazum o prosti trgovini severne Amerike. Odpravil bo regulacije izpustov toplogrednih plinov in pravila glede zdravja hrane. Kasneje je njegova kampanja to sicer črtala s seznama ukrepov.
Ob tem bo povečal proračun za obrambo in se ne bo dotikal zveznih pokojnin ter zdravstvenih programov za starejše in revne. Skupaj z veterani in vojsko ti programi zaležejo za več kot 70 odstotkov zveznega proračuna. Primanjkljaj se bo torej zmanjšal z varčevanjem pri preostalih 30 odstotkih. Nekaj več denarja naj bi se steklo v proračun z odpravo olajšav za hedge sklade.
Nekaj več porabe pa bo zaradi obljube, da bodo ženske v ZDA pod Trumpom dobile šest tednov porodniškega dopusta. Gospodarski analitiki, ki niso na strani Trumpa, menijo, da bo paket obljub povečal nacionalni dolg v naslednjih desetih letih za 10.000 milijard dolarjev. Trump zagotavlja, da bosta gospodarska rast in krčenje proračunske porabe poskrbela zato, da bo vse lepo in prav.
Clintonova se je vrnila v kampanjo
Demokratska predsedniška kandidatka Hillary Clinton pa se je po treh dnevih počitka zaradi pljučnice v četrtek vrnila v kampanjo, medtem je Trump tudi časopisu Washington Post pokazal zdravniški izvid s pripisom, da je odličnega zdravja.
Kljub zagotovilom Trumpovega podpornika Rudyja Giulianija, da tudi kandidat sedaj verjame, da je bil predsednik ZDA Barack Obama rojen v ZDA, Trump tega sam ni hotel povedati. Novinarjem Washington Posta je dejal, da sedaj ni čas za odgovor na to vprašanje. Nekdanji državni sekretar ZDA Colin Powell je takšne, kot je Trump, označil za rasiste, v četrtek pa je Clintonova menila, da je že skrajni čas, da se neha s temi teorijami zarote.
Trump očitno meni, da mu bo to pomagalo na volitvah, tako kot Clintonova meni, da ji bo pomagala opredelitev Trumpovih volivcev s košaro obsojanja vrednih. Noben se zaradi tega ne namerava opravičiti. Po mnenju Antidefamacijske lige, ki pazi na antisemitske izjave, pa je na vrsti za opravičilo Trumpov sin Donald mlajši, ker je dejal, da bi demokrati že ogrevali plinske celice, če bi se republikanci obnašali kot demokrati.
Tudi njegova hči Ivanka, ki je očeta prepričala, da predlaga porodniški dopust za ženske, kar je v nasprotju z republikansko ideologijo, je začela izgubljati živce. Po vprašanju, kaj je Trumpa, ki je pred leti trdil, da je nosečnost breme za podjetja, pripeljalo do spremembe stališča, je Ivanka nemudoma prekinila intervju z revijo Cosmopolitan.
Trump je potem na zborovanju dejal, da so se mediji sedaj spravili tudi na njegove čudovite otroke. Na kandidata se je z raziskovalnim člankom spravila revija Newsweek, ki je razkrila številne doslej neznane povezave in interese Trumpove organizacije v tujini. Demokrati zahtevajo, naj to pojasni, vendar so pri tem enako uspešni kot z zahtevami, naj objavi svoje davčne napovedi.
KOMENTARJI (69)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.