V začasnem dogovoru o financiranju ameriške vlade, s katerim bodo zvezne agencije dobile finančna sredstva za delovanje do 15. februarja, sredstev za financiranje zidu na meji z Mehiko, kar je glavno jabolko spora med Donaldom Trumpom in demokrati, ter razlog za najdaljše zaprtje ameriške vlade v zgodovini, ni.
A ameriški predsednik zatrjuje, da bo razglasil izredne razmere, če dogovor o postavitvi zidu, kar je bila njegova glavna predvolilna obljuba, ne bo dosežen: "Sodelovali bomo z demokrati in se pogajali, a če tega ne moremo storiti, bomo očitno razglasili izredne razmere. To je nacionalna kriza," je dejal Trump po poročanju Reutersa.
Razglasitev izrednih razmer bi sicer predsedniku omogočila, da zaobide kongres in preusmeri finančna sredstva za izgradnjo zidu.
Demokrati sicer trdijo, da so pripravljeni nameniti več sredstev za zagotavljanja varnosti na ameriški južni meji, a na izgradnjo zidu ne pristajajo. Prav tako trdijo, da je kriza na južni meji Trumpov konstrukt, gradnja zidu pa zgolj njegova (draga) predvolilna obljuba, ki v praksi ne bo delovala in preprečila prehajanja drog ali prebežnikov v ZDA.

Največji politični poraz za Trumpa?
Ker sredstev za zid v začasnem dogovoru o financiranju vlade ni, pred tem pa je Trump vztrajno zatrjeval, da ne bo podpisal nobenega dogovora brez več kot petih milijard za zid, ameriški mediji poročajo o njegovem največjem političnem porazu do sedaj. Tako je New York Times v petek pisal, da je za "predsednika, ki je prevzet z zmagovanjem, to pekoč poraz".
Na drugi strani je predsedniku in republikancem naklonjena medijska hiša Fox news poročala predvsem o tem, da vlada znova deluje, a hkrati tudi priznavala, da javnomnenjske raziskave kažejo na eno najnižjih podpor Trumpu, ki naj bi ga podpiralo zgolj 37 odstotkov Američanov. A ob tem je treba priznati, da se javnomnenjske raziskave niso ravno obnesle v času predsedniške predvolilne kampanje 2016, ko so praktično vse napovedovale močno zmago demokratke Hillary Clinton.

Spet drugi mediji poročajo o zmagi za Nancy Pelosi, demokratsko predsednico predstavniškega doma ameriškega kongresa, ki se je ob vprašanju financiranja zidu Trumpu odločno postavila po robu.
Bodo vlada odprta tudi po 15. februarju?
Medtem je približno 800.000 vladnih uslužbencev moralo brez plače preživeti vse od decembra, večina od njih popolnoma brez prihrankov. Mnogi so se tako morali zateči po brezplačne obroke hrane ali poiskati dodatne službe, da bi preživeli čez mesec. A kljub zgodbam ljudi, ki so zaradi zaprtja vlade morali celo manjšati odmerke inzulina, ameriški politiki, kljub začasnemu dogovoru, za zdaj vztrajajo vsak na svojem bregu. Večina Američanov pa meni, da so jih vsi, tako republikanci kot demokrati, pustili na cedilu.
Trump pa opozarja, da njegovega 'boja' z demokrati še ni konec, ter da bo "vlado znova zaprl, če od kongresa ne dobi poštene ponudbe".
KOMENTARJI (66)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.