Ameriško priznanje Jeruzalema za prestolnico Izraela še vedno odmeva po vsem svetu.
Na protiameriških protestih v Bejrutu je izbruhnilo nasilje, libanonske varnostne sile so posredovale s solzivcem in vodnim topom proti protestnikom, ki so se podali proti ameriškemu veleposlaništvu v Bejrutu. Varnostne sile so blokirale vse ceste, ki vodijo do veleposlaništva v severnem delu libanonske prestolnice, da bi protestnikom preprečile dostop do diplomatskega predstavništva.
Varnostne sile so približno kilometer stran od veleposlaništva postavile bodečo žico. Proti protestnikom, ki so poskušali preplezati bodečo žico, so uporabili solzivec. Protestniki so odgovorili z obmetavanjem s kamenjem in zažiganjem smetnjakov.
Nekateri protestniki so sežigali tudi Trumpove fotografije, drugi pa so vihteli palestinske zastave in vzklikali protiameriška gesla.
Po navedbah prič so se protesta udeležili predvsem Palestinci in pripadniki libanonski levičarski skupin. Več ljudi je imelo težave z dihanjem zaradi vdihavanja solzivca, je poročala libanonska televizija LBC.
V Libanonu živi okoli 400.000 palestinskih beguncev, ki bivajo v 12 taboriščih, posejanih po vsej državi. Libanon ne priznava sosednjega Izraela.
V Džakarti več tisoč protestnikov proti Trumpovi odločitvi glede Jeruzalema
Tudi pred ameriškim veleposlaništvom v Džakarti se je zbralo več tisoč protestnikov, ki so protestirali proti odločitvi o priznanju Jeruzalema. Več stoglava množica se je v protest proti sporni odločitvi pred ambasado sicer zbrala že v petek.
Pred ameriškim veleposlaništvom v Džakarti se je na pobudo tamkajšnje konservativne islamske stranke PKS v znak protesta proti Trumpovi odločitvi zbralo okoli 6000 protestnikov.
Množica je presegla število udeležencev petkovega protesta, ko se je pred ambasado zbralo okoli 700 ljudi.
Protestniki, večinoma odeti v bela oblačila, so pred veleposlaništvom mahali s palestinskimi zastavami in vzklikali, da je bog velik.
"Zahtevamo pravico za Palestince, ki jim Jeruzalem pripada," je povedal predsednik PKS Sohibul Iman.
Indonezija, ki z Izraelom nima diplomatskih odnosov, je sicer zvesta podpornica neodvisnosti Palestine. Indonezijski predsednik Joko Widodo je ostro obsodil potezo ZDA, ki naj bi ogrožala svetovni mir. O pereči temi bo spregovoril tudi na zasedanju Organizacije islamskega sodelovanja, ki je napovedano za sredo.
Tudi v Maroku množični protesti proti Trumpovi odločitvi
Več deset tisoč protestnikov se je zbralo tudi v Rabatu. Množica, opremljena s palestinskimi zastavami, se je podala od trga Bab el Had po glavni mestni aveniji do maroškega parlamenta.
"Jeruzalem, prestolnica Palestine!" je pisalo na enem od transparentov, ki so jih nosili protestniki. Pisano množico so sestavljali družine z otroki, privrženci islamističnih gibanj, sindikalisti in aktivisti.
"Palestinci so že toliko pretrpeli in še naprej trpijo zaradi izraelske barbarske kolonizacije," je dejal eden od protestnikov.
Maroški kralj Mohamed VI je kot predsedujoči odboru al Kuds Organizacije za islamsko sodelovanje izrazil globoko zaskrbljenost ob Trumpovi sporni potezi.
Zunanji ministri Arabske lige so v soboto na zasedanju v Kairu sicer pozvali ZDA, naj prekličejo svojo odločitev o priznanju Jeruzalema kot prestolnice Izraela.
"Ta sprememba ameriške politike glede Jeruzalema je nevaren razvoj, v katerem so se ZDA izločile iz vloge pokrovitelja in posrednika v (Bližnjevzhodnem) mirovnem procesu," so zunanji ministri poudarili v sklepni izjavi po izrednem zasedanju v egiptovski prestolnici.
Pozvali so Varnostni svet ZN, naj sprejme izjavo, da je odločitev ameriškega predsednika Donalda Trumpa kršitev mednarodnih resolucij in brez pravnega učinka.
Prav tako so pozvali voditelje držav Arabske lige, naj se sestanejo na izrednem vrhu glede Jeruzalema, pri čemer so kot kraj predlagali Jordanijo. Ta država namreč trenutno predseduje tej panarabski organizaciji.
Generalni sekretar Arabske lige Ahmed Abul Gejt je na zasedanju dejal, da Trumpova odločitev spodkopava zaupanje Arabcev v Washington kot pokrovitelja mirovnega procesa na Bližnjem vzhodu. "Odločitev ima nevarne posledice, slaba je po vsebini in obliki," je dejal Gejt.
Palestinski zunanji minister Riad al Maliki je na zasedanju potrdil, da se palestinski predsednik Mahmud Abas ne bo srečal z ameriškim podpredsednikom Mikom Penceom, ki bo ta mesec obiskal nemirno regijo.
Predstavniki egiptovske koptske cerkve so v soboto prav tako sporočili, da se ne bodo srečali s Penceom, ko bo obiskal Kairo. Srečanje z ameriškim podpredsednikom je pred tem odpovedal tudi prvi mož najvišje islamske oblasti v Egiptu, šejk Ahmed al Tajeb.
'Evropa dveh standardov' in 'Izrael ubija otroke'
Izraelski premier Benjamin Netanjahu pa je v soboto Evropi očital hinavščino, ker je obsodila odločitev ameriškega predsednika Donalda Trumpa o priznanju Jeruzalema kot prestolnice Izraela, ne pa tudi raketnih napadov iz Gaze.
Netanjahu je kritike izrekel pred odhodom v Pariz na srečanje s francoskim predsednikom Emmanuelom Macronom in pogovori z zunanjimi ministri EU v ponedeljek v Bruslju.
"Čeprav spoštujem Evropo, nisem pripravljen sprejeti njenih dvojnih standardov," je dejal Netanjahu, ki je tarča ostrih kritik iz Evrope zaradi gradnje judovskih naselbin na okupiranih palestinskih ozemljih.
Macron poziva Netanjahuja, naj pogumno pristopi k Palestincem
Francoski predsednik Macron je nato v Parizu izraelskega premierja Netanjahuja pozval, naj pogumno pristopi k Palestincem, da bi ponovno zagnali mirovni proces, ki je zašel v slepo ulico.
"Premierja sem pozval, naj pokaže pogum v stikih s Palestinci, da bi se rešili iz slepe ulice," je dejal Macron po pogovorih z izraelskim premierjem.
Francoski predsednik je ob tem obsodil vse napade v Izraelu, ki so se zgodili po odločitvi o priznanju Jeruzalema kot prestolnice Izraela.
Netanjahuja je tudi pozval, naj zamrzne gradnjo judovskih naselbin na okupiranih palestinskih ozemljih. "Zamrznitev gradnje naselbin in ukrepi za vzpostavitev zaupanja s palestinskimi oblastmi so pomembna dejanja za začetek," je dejal Macron.
Izraelski premier se je v Parizu nato odzval tudi na ostre izjave turškega predsednika Erdogana, ki je dejal, da je Izrael teroristična država, ki ubija otroke.
"Nisem vajen poslušati pridig o moralnosti od voditelja, ki bombardira kurdske vaščane v svoji rodni Turčiji, ki zapira novinarje, ki pomaga Iranu pri izogibanju mednarodnim sankcijam in ki pomaga teroristom, tudi v Gazi, ubijati nedolžne ljudi," je izjavil Netanjahu. "To ni človek, ki nam bo pridigal."
Turški predsednik Recep Tayyip Erdogan je Izrael namreč za teroristično državo, ki ubija otroke. Ob tem je obljubil, da se bo z vsemi sredstvi boril proti ameriškemu priznanju Jeruzalema kot izraelske prestolnice.
"Palestina je nedolžna žrtev (...) Kar se tiče Izraela, to je teroristična država, da, teroristična!" je dejal Erdogan v govoru v mestu Sivas v osrednjem delu države."Ne bomo prepustili Jeruzalema na milost državi, ki ubija otroke," je dejal turški predsednik.
"Slišim glasove od tam, ki obsojajo zgodovinsko izjavo predsednika Trumpa, nisem pa slišal nobenih obsodb raket, izstreljenih na Izrael, ali groznega hujskanja proti njemu," je nadaljeval. "Nisem pripravljen sprejeti te hinavščine. Pokazali bomo, da izvajanje tega ukrepa ne bo tako preprosto," je še zagotovil Erdogan.
Po Trumpovi odločitvi je bilo z območja Gaze proti Izraelu izstreljenih več raket. Izrael je odgovoril z zračnimi napadi, v katerih sta bila ubita dva človeka.
Jordanija bo ponovno preučila mirovni sporazum z Izraelom
Jordanski parlament pa je danes sprejel odločitev, da bodo v protest proti odločitvi predsednika Trumpa ponovno preučili mirovni sporazum z judovsko državo iz leta 1994.
Jordanski parlament je na predlog skupine poslancev odločil, da bo odbor za pravosodje ponovno preučil vse sporazume med kraljevino in Izraelom.
Odločitev je bila sprejeta na seji parlamenta, ki je bila posvečena sporni Trumpovi odločitvi o preselitvi veleposlaništva ZDA iz Tel Aviva v Jeruzalem. Podrobnosti odločitve še niso znane.
Odnosi med Jordanijo in Izraelom so se sicer začeli krhati že pred nekaj meseci. V juliju je na izraelskem veleposlaništvu v prestolnici Aman prišlo do streljanja, v katerem je izraelski varnostnik ubil dva Jordanca - domnevnega napadalca in očividca. Dogodek je sprožil niz diplomatskih napetosti med državama, ko so Jordanci varnostnika obtožili umora, Izrael pa je trdil, da je deloval v samoobrambi.
Številni Jordanci sicer izvirajo iz Palestine, ki vztraja, da mora biti Vzhodni Jeruzalem, ki ga je Izrael zavzel v vojni leta 1967, prestolnica njihove prihodnje države.
KOMENTARJI (336)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.