Novoizvoljeni predsednik ZDA Donald Trump je v torek na političnem zborovanju v Severni Karolini množici predstavil upokojenega generala marincev Jamesa Mattisa kot prihodnjega obrambnega sekretarja. Mattis se je leta 2013 upokojil, predtem pa je bil poveljnik centralnega poveljstva.
Trumpov nastop v Severni Karolini je bil nekoliko bolj umirjen kot dosedanji. V govoru je poudaril, da bo poenotil državo in branil delovna mesta v ZDA.
Mattis bo lahko zasedel položaj le, če bo kongres sprejel poseben zakon, saj nekdanjim vojakom ni dovoljeno služiti na čelu Pentagona najmanj sedem let po upokojitvi. Republikanci so predlagali, da bi o zeleni luči za Mattisa brez razprave glasovali skupaj s predlogom o začasnem podaljšanju proračunskega financiranja vlade, a demokrati temu nasprotujejo in želijo razpravo.
Veliko besede nimajo, saj so v manjšini v obeh domovih kongresa. Zakon o začasnem podaljšanju financiranja dela vlade poteče v petek, do takrat je potrebno sprejeti nov podaljšek, saj se o proračunu, ki bi ga morali potrditi že do 1. oktobra, še niso uspeli dogovoriti. Podaljšek naj bi veljal do 28. aprila.
Newyorški župan: Varovanje Trumpa in družine mesto vsak dan stane pol milijona dolarjev
Administracija sedanjega predsednika Baracka Obame želi tudi 35 milijonov dolarjev za financiranje Trumpove varnosti v New Yorku do inavguracije 20. januarja. Newyorški župan Bill de Blasio je dejal, da varovanje Trumpa in družine mesto vsak dan stane pol milijona dolarjev. Ker se je bodoča prva dama ZDA Melania Trump odločila, da bo ostala v New Yorku, dokler sin Barron ne dokonča razreda, bodo stroški še naraščali.
Nepremičninski posredniki že oglašujejo prosta stanovanja v Trumpovi stolpnici na 5. aveniji kot posebej privlačna, ker bo to zaradi prisotnosti tajne službe ZDA odslej najbolj varna lokacija v mestu. Manj zadovoljne so okoliške trgovine, kot je Tiffany, ki imajo zaradi zavarovanja, ovir in občasnih protestov manjši promet.
Trump je pred odhodom v Severno Karolino v torek grozil proizvajalcu letal Boeing, da bo odpovedal pogodbo za izdelavo dveh novih predsedniških letal Air Force One zaradi previsokih stroškov, ki naj bi dosegli do štiri milijarde dolarjev.
Japonski milijarder obljubil 50 milijard dolarjev investicij v ameriško gospodarstvo
Na obisku je sprejel japonskega kolega milijarderja Masayoshija Sona, ki je obljubil 50 milijard dolarjev investicij v ameriško gospodarstvo in najmanj 50.000 novih delovnih mest. Son je lastnik podjetja SoftBank, ki ima pod seboj ameriškega mobilnega operaterja Sprint. Trump se je pohvali, da bodo milijarde dolarjev prišle v ZDA izključno po zaslugi njegove zmage na volitvah.
Po telefonu se je pogovarjal tudi s češkim predsednikom Milošem Zemanom in poudaril, da je bil Zeman edini evropski predsednik države, ki ga je podpiral v času kampanje. Aprila ga je povabil na obisk Bele hiše ter potrdil, da bo tudi sam obiskal Češko. Trumpova prva soproga Ivana je češkega rodu in se je že ponudila, da bo veleposlanica v svoji nekdanji domovini.
Trumpova diplomacija že zelo skrbi State Department, odkoder ni sprejel še nobenega poročila o dogajanju po svetu. Trumpova hči Ivanka je bila na srečanju z japonskim premierjem, zet Jared Kushner naj bi posredoval v sporu med Palestinci in Izraelci, drugi otroci bi reševali problem Sirije s pomočjo Rusov.
Podobo banana republike, kot to opisujejo neimenovani diplomati State Departmenta, utrjuje Trumpov pogovor s predsednico Tajvana Tsai Ing Wen. Politico poroča, da je za Tajvan pri Trumpu že pred volitvami močno lobiral nekdanji vodja senatne večine in podpredsedniški kandidat republikancev, danes 93-letni Bob Dole.
Obama branil protiteroristično strategijo
Ameriški predsednik Barack Obama pa je imel v letalskem oporišču MacDill v Tampi na Floridi, ki služi kot sedež Centralnega poveljstva oboroženih sil zadolženega med drugim za Bližnji vzhod, svoj zadnji govor o nacionalni varnosti, ki je bil poln nasvetov Trumpu. Ta je med kampanjo kritiziral vse, kar je delal Obama, nihče pa ne ve, kaj bo na položaju dejansko storil.
Obama je branil svojo protiteroristično strategijo, ki zavrača mučenje, delitve ljudi po veri, velika vojaška posredovanja in izpostavlja delovanje po zdravi pameti. Trump je med kampanjo vse to zavračal in napovedal mučenje terorističnih osumljencev, posebno obravnavanje muslimanov uničenje skrajne skupine Islamska država z vsesplošnim bombardiranjem.
Njegov izbranec za obrambnega ministra Mattis, mu je že svetoval, da mučenje ne deluje. To je v torek poudaril tudi Obama, ko je dejal, da je prepovedal mučenje, ki vključuje tudi zalivanje z vodo. "Nikoli mi nihče, ki je delal z mano, ni povedal, da s tem dobivamo dobre obveščevalne podatke. Kljub vsej politični retoriki o odvzemu pravic teroristom so naše zasliševalske ekipe dobile pomembne informacije brez mučenja," je dejal Obama.
Predsednik ZDA je dejal, da je v osmih letih dokazal, da zvestoba tradiciji države, v kateri vlada pravo, pomaga varnosti in vrednotam. Na kritike, da noče govoriti o islamskem ekstremizmu ampak govori o nasilnem ekstremizmu je Obama odgovoril, da se borijo proti teroristom, ki trdijo, da se borijo za islam, a ne zastopajo milijarde muslimanov po svetu, še manj pa za ameriške muslimane, ki služijo v ameriški vojski. "Če stigmatiziramo dobre domoljubne muslimane, potem le pomagamo teroristom," je dejal Obama.
Obama je branil tudi svoje zanašanje na pobijanje teroristov z brezpilotnimi letali. Zatrdil je, da je zaradi tega manj žrtev med civilisti, kot bi jih bilo z letalskimi napadi ali nameščanjem kopenskih enot. "Terorizem ni grožnja obstoju ZDA in spopad se ne bo končal z jasno definirano zmago," je dejal Obama in mimogrede napadel kongres ker mu ni dovolil zapreti "madeža na ameriški časti", to je taborišče za osumljene teroriste Guantanamo na Kubi.
Priznal je, da mu na žalost ni uspelo umakniti ZDA z bojišč, saj se Američani danes bojujejo na več bojiščih kot takrat, ko je prišel na položaj. Ob tem je poudaril, da ni več velikega števila enot na bojiščih, ampak večjo vlogo prevzemajo posebne enote, zaradi česar je tudi manj žrtev med Američani. Največja pomanjkljivost njegovega pristopa je sicer vidna v Siriji, kjer bo Bašar Asad ostal na oblasti dlje od Obame, saj Trump namiguje na dogovor z Rusijo, ki Asada podpira.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.