Republikanska tekma za predsedniško nominacijo se je lani poleti začela s 17 kandidati, spustom Donalda Trumpa in žene Melanie po tekočih stopnicah newyorškega Trump Towerja in zasmehovanjem na videz neresne kandidature nepremičninskega mogotca. Po včerajšnjem pomembnem volilnem večeru v petih zveznih državah, vključno s ključnima Florido in Ohiom, je slika povsem drugačna. V tekmi ostajajo le še trije republikanski kandidati, Donald Trump pa je z največjim številom zbranih delegatov in največ zmagami prepričljivo najbližje predsedniški nominaciji.

"To je bil izjemen večer," je Trump povedal v televizijske kamere in znova ubral spravljivejše tone, ki naj bi pomirili ugledneže na ameriški desnici. "Stranko moramo združiti, dogaja se nekaj, o čemer pišejo po vsem svetu,“ se je vrhu republikancev, ki si na vse načine prizadeva, da bi njegov pohod k nominaciji ustavil, dobrikal newyorški milijarder. Toda prav nič, ne javne kritike ne tisoče negativnih oglasov, ki so jih bogati republikanski donatorji plačali na Floridi, ni preprečilo Trumpovega zmagoslavja. Še več. Mladi floridski senator Marco Rubio, ki ga je vodstvo videlo kot rešitelja desnice in tistega kandidata, ki bi lahko Trumpu odvzel nominacijo, je po hudem porazu doma končal kampanjo. V govoru, kritičnem do Donalda Trumpa in njegove sporne kampanje, je Rubio poudaril, da je "Amerika sredi političnega viharja, sredi pravega cunamija. To bi morali predvideti.“
Kaos pri republikancih
Da je vse skupaj še bolj zapleteno, je poskrbel guverner John Kasich. Potomec hrvaških staršev je zmagal v domačem Ohiu ter s tem Trumpu preprečil popolno zmagoslavje in mu otežil pot do 1237 delegatov, ki jih je treba zbrati za nominacijo. To pušča priprta vrata za mešetarjenje strankarskih veljakov. Na julijski strankarski konvenciji v Clevelandu bi namreč v želji, da se znebijo kandidata, ki se jim zdi neprimeren, Trumpu lahko skušali odvzeti nominacijo. Pa čeprav bo newyorški poslovnež skoraj zagotovo zbral največ delegatov.

Vodstvo republikancev, za katere je od treh kandidatov sprejemljiv le Kasich (ki pa ima najmanj možnosti), se je tako znašlo pred veliko zagato. Ali naj podpre zmagovalnega Trumpa, za katerega je prepričano, da z žaljivo in sovražno kampanjo na novembrskih volitvah ne more priti v Belo hišo? Druga možnost je, da se združijo okoli senatorja Teda Cruza, ki je nekajkrat premagal Trumpa, toda v stranki je morda zaradi skrajnosti, trme, prezira do vodstva in konservativnosti še bolj osovražen. Tretja možnost je mešetarjenje na konvenciji, kar pa bi lahko pripeljalo do popolnega kaosa in upora Trumpovih podpornikov. Številni republikanski veljaki poudarjajo, da so vse tri rešitve slabe in da na kocki niso le letošnje volitve in Bela hiša, ampak prihodnost republikanske stranke,
Hillary Clinton ustavlja Sandersa
Precej bolj mirno je pri demokratih. Vrh stranke že mesece pripravlja kandidaturo Hillary Clinton. Senator Bernie Sanders ji sicer povzroča več težav, kot je kdorkoli pričakoval, toda sinoči je Clintonova z nizom zmag ustavila Sandersov nalet in potrdila, da je zanesljivo na poti k nominaciji. "Za nami je še en supertorek,“ je dejala nekdanja prva dama in zunanja ministrica ter večino svojega zmagovalnega govora že usmerila proti tistemu, ki bo njen najverjetnejši nasprotnik v boju za Belo hišo. Donaldu Trumpu. "Naš vrhovni poveljnik mora biti sposoben braniti državo, ne pa je sramotiti,“ je dejala in se obregnila ob Trumpove zamisli o izgonu 11 milijonov priseljencev, prepovedi vstopa muslimanov in podpori mučenju ujetnikov.

Bernie Sanders, ki ima za seboj pravo gibanje navdušenih mladih, ne bo končal kampanje in bo še naprej širil sporočilo o boju proti korporacijam, pravičnejši Ameriki in umiku denarja iz politike. Morda ne bo prišel v Belo hišo, toda v kampanji je dokazal, da njegove besede o škodljivih prostotrgovinskih sporazumih in naraščajoči neenakosti ne odmevajo le v Ameriki, ampak mnogo širše. Izrečene žaljivke, zmerljivke in sovražni govor v letošnji kampanji pa skrbijo tudi predsednika Baracka Obamo, ki je med drugim pozval h koncu nasilja, ki ga videvamo na Trumpovih zborovanjih ter letošnjo kampanjo celo imenoval "dirka proti dnu" ter jo označil za "vulgarno in polno delitev". Trumpa so k obsodbi nasilja na njegovih zborovanjih pozvali tudi republikanski kongresni voditelji, toda najverjetnejši kandidat desnice vztraja, da so njegovi shodi "pravi festival ljubezni".
KOMENTARJI (132)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.