Kot je sporočila Bela hiša, se bodo carine 1. julija povečale na deset odstotkov, nato vsak mesec še za pet, tako da naj bi 1. oktobra dosegle 25 odstotkov.
"Carine bodo ostale pri 25 odstotkih, razen če ne bo Mehika bistveno zajezila nezakonitega vala tujcev, ki prihajajo prek njenega ozemlja," so še opozorili v Washingtonu. "Če se bo z učinkovitimi ukrepi Mehike zmanjšalo nezakonite migracije, kar se bomo odločili po naši presoji, bomo preklicali carine," so pojasnili.
Donald Trump je Mehiki očital pasivno sodelovanje pri omogočanju nezakonitih migracij. Uvedbo carin je utemeljil s tem, da odnos Mehike predstavlja "izredno stanje in grožnjo za nacionalno varnost in gospodarstvo ZDA".
Trump je v vrsti objav na Twitterju komentiral svojo odločitev. Med drugim je dejal, da je Mehika več desetletij izkoriščala ZDA. "Zaradi demokratov je naša migracijska zakondaja slaba. Mehika služil bogastvo na račun ZDA, tako je bilo desetletja, ta problem lahko enostavno rešijo. Čas je, da končno naredijo, kar je treba narediti!"
Ravno v sredo so ameriški obmejni agenti v teksaškem El Pasu po navedbah Trumpa pridržali do zdaj največjo skupino 1036 migrantov. V skupini so bile celotne družine iz Gvatemale, Hondurasa in Salvadorja. V zadnjih mesecih so sicer mesečno pridržali po več kot 100.000 migrantov.
Mehika: Trumpov ukrep je poguben
Podsekretar za Severno Ameriko pri mehiškem zunanjem ministrstvu Jesus Seade je v prvem odzivu Mehike Trumpov ukrep označil za pogubnega in napovedal protiukrepe. "To je pogubno. Če bodo grožnjo uresničili, bo to nevarno," je dejal.
Mehiški predsednik Andres Lopez Obrador je v četrtek že poslal pismu Trumpu, v katerem je poudaril, da si ne želi konfrontacij in pozval k dialogu z ZDA glede migracij. "Sporočam vam, da ne želim konfrontacij. Predlagam poglobitev našega dialoga, da poiščemo druge alternative problemu z migracijami," je zapisal.
Washington je napovedal carine na isti dan, ko so v ZDA začeli ratifikacijo severnoameriškega trgovinskega sporazuma z Mehiko in Kanado, ki je zdaj resno ogrožen. Mehika je ena najpomembnejših trgovinskih partneric ZDA. V prvem četrtletju je blagovna menjava med država znašala 134,7 milijarde evrov.
Trumpova napoved carin na mehiški uvoz naletela na številne kritike
Urednik konservativnega časopisa Washington Examiner Philip Klein je Trumpovo napoved označil za nepremišljen ukrep. Meni, da bodo višje carine prinesle višji davek za ameriške potrošnike. ZDA so lani iz Mehike uvozile za 346,5 milijarde dolarjev blaga in Trumpova grožnja s carinami bi pomenila 87 milijard dolarjev dodatnega davka.
Naklep je po njegovem mnenju neumen, ker si Trumpova vlada prizadeva za ratifikacijo prenovljenega sporazuma o prosti trgovini Severne Amerike, ki ga predsednik razglaša kot svojo veliko zmago, ampak še ni ratificiran in carine bodo to zagotovo zavlekle.
Trump je doslej trdil, da uvaja carine, ker želi boljše trgovinske sporazume, sedaj pa meša trgovino z nezakonitim priseljevanjem.
"Najboljši način za zmanjšanje želje Mehičanov po selitvi v ZDA je seveda izboljšanje mehiške ekonomije, kar bo z uvedbo carin in trgovinsko vojno med državama izjemno težko," piše Klein in poziva kongres, naj nemudoma posreduje ter blokira to potezo.
"Demokrati v predstavniškem domu morajo sprejeti nekaj in prisiliti senatne republikance, da zavrnejo Trumpovo politiko ali pa odgovarjajo za svojo strahopetnost," je zapisal Klein.
Republikanski senator iz Iowe Chuck Grassley je Trumpovo napoved označil za zlorabo predsedniških pooblastil, izvršni direktor Trgovinske zbornice Arizone Glenn Hamer je sporočil, da Trumpa ne razume, saj je Mehika prijateljska soseda in partnerka pri trgovini in varnosti, izvršna direktorica Azijskega centra za trgovino Deborah Elms pa meni, da se je Trumpu zmešalo.
Tiskovna predstavnica Bele hiše Sarah Sanders je za televizijo Fox News nakazala, da je bil pravi motiv predsednika za napoved carin morda nekaj povsem drugega kot pa je nezakonito priseljevanje. "Če bi demokrati prenehali zapravljati čas z napadi na predsednika, mu potem ne bi bilo treba na enak način postopati z Mehiko," je dejala.
Trump z napovedjo carin na mehiško blago potopil tudi newyorške borze
Newyorške borze danes sledijo negativnim trendom z evropskega in azijskega borznega parketa. Tudi na drugi strani Atlantika vlada zaskrbljenost zaradi napovedi ameriškega predsednika Trumpa, da bodo ZDA zaradi nezakonitih migracij uvedle petodstotne carine na vse blago iz Mehike.
Poleg tega slabo voljo povzroča tudi razvoj dogodkov v trgovinskem sporu med ZDA in Kitajsko. Peking bo ob polnoči po lokalnem času zvišal carine na 60 milijard dolarjev ameriškega blaga.
Industrijski indeks Dow Jones se je do približno 16. ure po srednjeevropskem času znižal za 1,12 odstotka, širši indeks Standard & Poor's 500 za 1,16 odstotka, tehnološki indeks Nasdaq pa za 1,47 odstotka.
Frankfurtski indeks DAX medtem beleži 1,71-odstotni, pariški indeks CAC 40 pa 1,49-odstotni, londonski indeks FTSE 100 pa 1,05-odstotni padec.
KOMENTARJI (60)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.