Francozi so obletnico padca trdnjave Bastilja leta 1789 danes v Parizu obeležili z vojaško parado. Kot častni gost si jo je skupaj s francoskim predsednikom Emmanulom Macronom ogledal ameriški predsednik Donald Trump. Državni praznik letos ob obletnici terorističnega napada v Nici poteka tudi v znamenju žalovanja.
Trump in Macron sta si na Elizejskih poljanah skupaj s soprogama ogledala veličastno parado, kjer je vojaški orkester namesto vojaške koračnice zaigral kar pesem Get Lucky. Trump je bil častni gost na današnji slovesnosti, ki je bila namenjena tudi obeležitvi stote obletnice vstopa ZDA v prvo svetovno vojno.
Ameriški predsednik in njegova žena Melania sta v Pariz prispela že v četrtek, ko sta ju sprejela Macron in njegova soproga Brigitte. Predsednika sta se med drugim sestala tudi na dvostranskem srečanju. Trump, ki je pred časom napovedal izstop iz pariškega podnebnega sporazuma, je po srečanju nakazal, da bi lahko spremenil svoje stališče glede sporazuma.
Trump je današnjo slovesnost v označil kot "čudovito nacionalno praznovanje", ki se ga zelo veseli. "Naša dva naroda sta za vedno združena v duhu revolucije in boja za svobodo," je dodal na četrtkovi skupni novinarski konferenci. Prijateljstvo med obema državama pa je, kot je dejal, "neuničljivo".
Tudi Macron je po koncu slovesnosti ZDA označil kot "enega od zaveznikov in prijateljev, ki so nam priskočili na pomoč". Trumpu se je zahvalil za udeležbo na paradi, pa tudi za posredovanje ZDA v prvi svetovni vojni. "Današnja navzočnost predsednika ZDA in njegove soproge je znak večnega prijateljstva," je dejal Macron in dodal, da prijateljskih držav ne bo nič ločilo.
Po zaključku parade sta se ameriški predsednik in njegova soproga od Emmanuela in Brigitte Macron prisrčno poslovila. Trump je oba gostitelja nekaj minut držal za roki, prav tako sta se dolgo poslavljali obe prvi dami. Nato je Trump pomahal navzočim ter se odpeljal na letališče, od koder se bo vrnil v ZDA.
Francozi žalujejo za 86 žrtvami terorističnega napada v Nici
Letošnje praznovanje obletnice začetka francoske revolucije sovpada tudi z obletnico terorističnega napada v Nici pred letom dni. Takrat je med proslavljanjem državnega praznika pred letom dni življenje izgubilo 86 ljudi, ko je Tunizijec s tovornjakom zapeljal po promenadi, polni ljudi.
Francoski predsednik je ob tem spomnil na pomen državnega praznika. "14. julij 1789 je bil za Francijo dan boja za svobodo in postopoma je postal praznik," je povedal Macron. "14. julij 2016 nas je na krut način spomnil na ceno te svobode," je poudaril.
Spominske slovesnosti v Nici so se udeležili med drugim nekdanja predsednika Francois Hollande in Nicolas Sarkozy ter več predstavnikov državnih oblasti.
Na prireditvi na trgu Massena, ki leži v bližini Angleške promenade, kjer se je zgodil napad, so najprej prisluhnili francoski himni. Macron je nato z drugimi uradniki nekaterim policistom in civilistom za njihovo ravnanje podelil odlikovanje legija časti.
Med drugim so odlikovali policista Gaetana Roya in Magali Cotton, ki sta lovila napadalca in ga na koncu tudi ustrelila. Odlikovanje je prejel tudi civilist Franck Terrier, ki je pod tovornjak vrgel svoj moped, skušal pa je tudi splezati v voznikovo kabino.
Že pred tem so ljudem razdelili 12.000 ploščic v barvah francoske zastave, ki so jih položili na pločnik ob promenadi. Iz njih so kasneje sestavili francosko nacionalno geslo Svoboda, enakost, bratstvo.
V večernih urah je bil na programu še koncert, spust balonov in prižig 86 svetlobnih stožcev.
KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.