Tujina

Trump za novo leto voščil tudi svojim sovražnikom. Putin leto 2016 označil za težko, a polno dosežkov

Washington/Moskva, 31. 12. 2016 16.22 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Novoizvoljeni ameriški predsednik Donald Trump je na družbenem omrežju Twitter srečno novo leto voščil tudi svojim "številnim sovražnikom". Putin pa je v novoletni poslanici iztekajoče se leto označil za težko, vendar spomnil na številne dosežke.

"Srečno novo leto vsem, vključno z mojimi številnimi sovražniki in tistimi, ki so se borili proti meni in bili tako prepričljivo poraženi, da zdaj ne vedo, kaj bi. Z ljubeznijo," je tvitnil novoizvoljeni ameriški predsednik Donald Trump.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

S tvitom, ki je njegov priljubljeni način komuniciranja, je Trump sklenil leto, v katerem je premagal 16 republikancev v boju za strankarsko nominacijo za kandidata za ameriškega predsednika, na volitvah 8. novembra pa je na presenečenje mnogih porazil še demokratsko kandidatko Hillary Clinton. Položaj 45. ameriškega predsednika bo prevzel 20. januarja.

Putin leto 2016 označil za težko, a polno dosežkov

Ruski predsednik Vladimir Putin je v tradicionalni novoletni poslanici leto, ki se izteka, označil za "težko". Kljub temu pa je svoji državi čestital za številne dosežke in za to, da je verjela vase.

Leto 2016 "je bilo težko, vendar pa so nas težave, na katere smo naleteli, poenotile," je še dejal v nagovoru, ki so ga v predelih na skrajnem vzhodu države ob vstopu v leto 2017 že predvajali. "Najpomembneje je, da verjamemo vase, v naše sposobnosti in našo deželo. Delamo uspešno in veliko dosežemo," je poudaril ruski predsednik. Posebne želje je poslal tistim, ki služijo in delajo daleč od doma.

Moskva je v iztekajočem se letu znova nastopila kot pomemben mednarodni akter. Okrepila je predvsem vojaško prisotnost v Siriji, skupaj s Turčijo pa je sodelovala tudi pri oblikovanju dogovora o prekinitvi ognja, ki so ga sirski uporniki in režim sklenili v četrtek. Sporazum, ki je začel veljati v petek opolnoči, strani zaenkrat spoštujejo.

Putin je dejal, da bo počakal na prve poteze Trumpove administracije, preden bo odgovoril na Obamine sankcije.
Putin je dejal, da bo počakal na prve poteze Trumpove administracije, preden bo odgovoril na Obamine sankcije. FOTO: AP

Konec leta je zaznamovala tudi dodatna zaostritev diplomatskih odnosov z Washingtonom. Odhajajoči ameriški predsednik Barack Obama se je v četrtek odločil, da zaradi hekerskih napadov med ameriškimi predsedniškimi volitvami uvede sankcije proti ruskima obveščevalnima agencijama FSB in GRU in da izžene 35 ruskih diplomatov.

Izgnani ruski operativci iz veleposlaništva v Washingtonu in konzulata v San Franciscu bodo v kratkem s posebnim vladnim letom zapustili ZDA. Uslužbenci in njihovi ožji sorodniki, ki jih je skupaj 96, pa bodo novo leto najverjetneje praznovali kar na letalu.

Putin je sicer v petek sporočil, da zaenkrat še ne bo podpisal ukaza o izgonu 35 ameriških diplomatov, kar mu je kot povračilni ukrep predlagal zunanji minister Sergej Lavrov. Počakal bo na prve poteze nove administracije bodočega predsednika ZDA, je napovedal.

Ruski hekerji napadli ameriško elektroenergetsko podjetje

Ruski hekerji so izvedli napad na ameriško elektroenergetsko družbo Burlington Electric v zvezni državi Vermont. Na enem od računalnikov so zaznali kodo, povezano z rusko hekersko operacijo, ki jo je administracija odhajajočega ameriškega predsednika Baracka Obame poimenovala Grizzly Steppe. Napad ni vplival na delovanje elektroenergetske mreže.

"Takoj smo sprejeli ukrepe, v okviru katerih smo izolirali prenosni računalnik, in opozorili zvezne oblasti," so po sporočili iz družbe. "Naša ekipa sodeluje z zveznimi uradniki, da bi izsledili škodljivo programsko opremo in preprečili nadaljnje poskuse vdora v sistem," so še poudarili.

Kot so zapisali, jih je ministrstvo za domovinsko varnost v četrtek obvestilo o škodljivi kodi, ki jo ruski hekerji uporabljajo v operaciji Grizzly Steppe. "Hitro smo preverili vse računalnike v našem sistemu, ali je na njih škodljiva koda. Škodljivo programsko opremo smo odkrili zgolj na enem prenosnem računalniku Burlington Electrica, ki pa ni bil povezan v mrežo," so še pojasnili. Do namestitve kode bi lahko prišlo že z obiskom vprašljive spletne strani, je povedal vir blizu preiskave. Ob tem je nakazal, da morda ruski hekerji sploh niso bili neposredno vpleteni v napad.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20

KOMENTARJI (47)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

jzkzfzmz
01. 01. 2017 16.04
+0
Ma kaki Ruski hekerji. Sploh nimajo pojma in blefirajo in si izmišljujejo. Niti enega samega dokaza nimajo o vdoru hekerjev. Kaj sploh pišete take. INti vaši uporniki so ISIS, IS, DAESH ali AL-kaida. Začnite pšisat pravilno! Objavili bi lahko da so danes vladne Sirske sile osvobodile mesto Sherifa pri Palmyri. Američani se potapljajo in sovražniki? A niso si američani sami ustvarili sovražnike s pobojem 20 milj. ljudi v več kor 30-ih državah?
Apostol1
01. 01. 2017 15.27
+0
V bistvu ne maram kaj preveč Trumpa ampak to kar sedaj počne Obama je obsojanja vredno ,vseeno pa komaj čakam da nastopi Trump predsednikovanje ker me enostavno zanima ,kaj bo bolje in kaj je lahko slabše od sedanjega stanja.
cirenij
01. 01. 2017 11.01
+10
Obama , razočaran nad porazom svoje bolnice, ker ne bo službice, ki si jo je zamislil, zadaja še zadnje udarce mednarodnim odnosom. Še dobro, da Putin to razume. Največji svetovni diplomat.
nikhrast
01. 01. 2017 16.03
-3
Putin more biti diplomat, ekonomsko je nula.
Apostol1
01. 01. 2017 16.23
+2
Ekonomsko nula , ti nisi povsem na jasnem sam s seboj ,ker Rusija je samozadostna v vsem v kmetijstvu in v gospodarstvu in ne potrebuje ostalega sveta za svoj razvoj , vendar Putin ve da izolacija v današnjih časih ne pelje nikamor zato hoče Rusija ostati odprta in če bo Trump za sodelovanje zelo lahko ujame Ameriko , razen v vojaškem pogledu ,kjer je že zdavnaj spredaj.
trumpet2018
01. 01. 2017 10.04
+3
To, da je Trump ćestital tudi svojim sovražnikom, je dodal bolj za šalo, o Obami pa niti besede, kako sabotira prihajočo Trumpovo administracijo in še naprej uvaža begunce v Nebrasko -500 komadov, in to tik pred prevzemom oblasti.......hekerji Cie medtem napadajo neodvisne medije ( DOS napadi =denial of service) onemogočili so drudge report za nekaj dni, za 1 dan tudi infowars ( samo prodajni sektor, sam program je potekal nemotemo, ker delujejo na već platformah. se pravi če ti sesujejo eno platformo, imaš še eno ali dve v rezervi
ToJeToZaZdaj
31. 12. 2016 21.41
-8
Zanimivo, ko bodoci predsednik v vec kot polovici sodrzavljanov vidi sovraznike...
BildiTheEmperor
31. 12. 2016 21.19
+12
Trump in Putin sta prva sposobna predsednika na svetu po Francu Jožefu.
korintos23
31. 12. 2016 21.39
+3
Trumpu še dosti manjka! Bilder, sreče in zdravja ti želim in da ti delnice fajn nosijo!
BildiTheEmperor
31. 12. 2016 22.30
+5
trumpet2018
01. 01. 2017 10.20
+4
nikhrast
01. 01. 2017 16.01
Porka flek, vse si pomešal, predsednike in monarhe.
Infraping
31. 12. 2016 21.19
gremonadesno
31. 12. 2016 20.11
+4
neki sem videl na infowars , da so se hekerji spravili na bilderberg grupo , a ve gdo kej vec ? 24ur so itak za cajtom !
Frigo
31. 12. 2016 19.41
+25
Punin in Tramp srecno novo leto
nikhrast
31. 12. 2016 19.38
-1
Trump je pameten, čez štiri leta ne bo več predsednik, Putin bo ostal na vrhu, tako bo Trump lahko potem sklenil precej privatnih poslov s Putinom. Trum ve zakaj stalno govori "Make Trump Great Again".
nikhrast
31. 12. 2016 19.35
+1
Poglej napad na Vermont Utility, to je debata danes.
oježeš
31. 12. 2016 19.23
+4
Tramp diplomatsko, JJ pa le s sovraštvom. Ja ja, tudi od tistih, ki jih nekateri ne marajo, se bo treba marsikaj naučiti.
rde?kar
31. 12. 2016 21.20
-4
Aven
31. 12. 2016 18.31
+9
Hmm, koda sploh ni ruska. Dajte - posodobite tole novico.
Aven
31. 12. 2016 18.38
+12
Haha - očitno je nek uslužbenec v podjetju - gledal ukrainsko porno stran in dobil stari malware ... ne moreš verjet.
Iniesta
31. 12. 2016 18.08
-26
Tale trumpek ocitno ne zna nic bolj pametnega poceti ... Njegova zmaga le ni bila tako prepricljiva kot misli ... 3 mio glasov je dobil manj od Hillary ...
Aven
31. 12. 2016 18.33
+24
Zmagal je po pravilih. "Združene" države Amerike niso v enem kosu. Skupaj so samo zaradi teh pravil - ker bi drugače Texas in ostali majhni na sredini - že zdavnaj šli po svoje.
RoccoS
31. 12. 2016 18.33
+15
tak pameten je, da je pravilno razporedil govore in vložil trud v države, ki so deljene... dočim je Clintonova nasedala analitikom CNN-a in sploh ni obiskala nekaterih držav... hahaha
Aven
31. 12. 2016 18.34
+15
Itak pa je najbolj pravilno opravil svojo kampanjo. Dejansko je presenetil vse - ker ni neumen. Clintonova pa je res neumna.
Iniesta
31. 12. 2016 20.03
-3
Neumen definitivno ni ... Ne bi bil miljarder ... Se pa bojim da bo na mednarodni sceni se bolj zakuhal zadeve in s tem odprl nova krizna zarisca kot jih je njegov predhodnik ...
LuckyBastardo
31. 12. 2016 17.20
+31
Komaj čakam da se pop premakne na Telemach ker ga ne morem več gledat
nikhrast
31. 12. 2016 17.17
-4
McCain pa v Ukrajini dobiva dekoracije, pa napoveduje še več sankcij proti Rusiji. Trump verjetno smatra še republikansko stranko kot sovražnike, totalno se mu je zmešalo. Vidim sam kaos v novi administraciji.
RoccoS
31. 12. 2016 18.41
+7
McCain je odpovedal podporo Trumpu že med kampanijo, dvomim, da ima njegova beseda kako težo... mogoče za CNN
nikhrast
31. 12. 2016 19.33
+0
Uporabnik113189
31. 12. 2016 17.04
+7
Večino napadov na strežnike so svoj čas ( ko sem spremljal izredne dogodke) izvajali iz Kitajske. Ja in na naše tudi iz ZDA. Je tudi najbolj razumljivo, saj ZDA IT industrija tesno sodeluje z njimi in imajo največ informacij. Nisem še zasledil, da bi v Rusiji proizvajali strojno opremo za ameriške firme in da bi jim iz ZDA kot podizvajalcu pošiljali načrte ali posamezne dele programske opreme, kar bi potem lahko hekerji uporabili.
RavnateljSole
31. 12. 2016 21.42
gre za cisto programersko slamparijo, ki si jo ameri prvoscjo, pol jih pa rusi veselo naskakujejo
nevica
31. 12. 2016 17.02
+28
Putin je rekel, da ne bo nikogar izgnal in da jih bo povabil na novoletno zabavo. Za nereagiranje na Obamovo provokacijo mu je Trump čestital - to so novice iz drugih virov - sedaj pa res ne vem kaj hudiča zgoraj piše....da bo nekaj čakal itd....??????
korintos23
31. 12. 2016 17.09
-2
Vse si prav napisala, Trump ga hvali Putin pa bo počakal kako se bo Trump obnašal po prevzemu, to ti da misliti a ne?
srebrnibreg
31. 12. 2016 17.19
+31
Po domače Putin je car in lahko naredi kar hoče.
oježeš
31. 12. 2016 19.28
+1
Ja, je razlika med našimi, ko najprej romajo v Vatikan po nasvete in napotke, koliko jim morajo dati denarja. V Ameriki se ve kdo je na prvem mestu in ta lahko udari po mizi, drugi se pa lahko le poskrijejo.
srebrnibreg
31. 12. 2016 17.00
+5
Putin je kavbojem že pokazal, da ga lahko za cekar potegnejo. Kar v elektro sistem jim je vdrl. Kmalu bo imel roko nad jedrsko oborožitvijo kot kaže, če bo hotel.
korintos23
31. 12. 2016 17.08
-7
razerznak
31. 12. 2016 17.44
+6
oježeš
31. 12. 2016 19.31
+2
Po moje je tako kot z JJ, vedno so drugi krivi!
nevica
31. 12. 2016 17.00
+27
Aha, Trump je že zavzel popolnoma ustrezno politično kulturo - precej boljšo od Obame. Pa so nekateri mislili, da se bo po volitvah obnašal kot bizgec, ne bo se ne.....Volitve so bile manipulacija z povprečnim Američanom, ki ni ravno izobraženec.
korintos23
31. 12. 2016 17.10
-9
RoccoS
31. 12. 2016 18.37
+6
ni ravo izobraženec, a to misliš tiste ki niso končali šole v velikem mestu z liberalnim izpiranjem možganov?
Aven
31. 12. 2016 18.40
+9
kakšnega viška? Elektorski sistem drži ZDA skupaj.