Trump se je na nasilje uvodoma odzval s kratko izjavo, ki je krivila obe strani. Po hudih kritikah je nato Bela hiša v nedeljo podala izjavo z obsodbo neonacistov in rasistov, kar pa kritikov ni pomirilo. Trumpa so nato sodelavci le prepričali, da je v ponedeljek jasno obsodil neonaciste in rasiste brez moralnega enačaja s protestniki.
Kritike zaradi prepočasne Trumpove obsodbe belih rasistov so se nadaljevale, vendar bi se sčasoma unesle, če ne bi Trump v torek na novinarski konferenci v svoji stolpnici v New Yorku uničil vse, kar so uslužbenci Bele hiše dosegli v ponedeljek.
Na novinarski konferenci, ki je bila prvotno sicer namenjena podpisu izvršnega ukaza o infrastrukturi in je bila za vprašanja predvidena le ministrica za promet Elaine Chao ter še kakšen gospodarski svetovalec, je Trump namreč znova izenačil neonaciste in rasiste z nasprotniki njihovi ideologiji.
"Direktorji odhajajo, ker jim je nerodno"
"Zakaj vas zapuščajo direktorji?" je bilo prvo vprašanje Trumpu, ki je zaradi odziva glede Charlottesvilla do torka ostal brez treh članov svojega Sveta za predelovalno industrijo, po novinarski konferenci pa so ga začeli zapuščati še drugi. "Zato ker ne jemljejo resno svojega dela in proizvajajo v tujini. Mi hočemo proizvajati doma in odhajajo, ker jim je nerodno," je dejal Trump.
"Zakaj ste potrebovali toliko časa za obsodbo neonacistov?" je bilo drugo vprašanje, ki ga je Trump zavrnil s trditvijo, da ni čakal dolgo, ampak je v nasprotju s politiki in lažnimi mediji le hotel imeti dejstva, preden kaj pove. "To je bila najbolj smešna izjava večera. Trump je doslej vedno streljal po Twitterju, še preden je imel kakšna dejstva," je menil kolumnist Washington Posta Eugene Robinson.
Trump je nato branil svojo kritizirano sobotno izjavo in dodal, da je imel v ponedeljek več dejstev, ko je obsodil le neonaciste in rasiste. Nato je ponovil svojo sobotno enačenje nacistov s protestniki.
"Če mediji ne bi bili lažni, bi povedali, da je bila moja sobotna izjava zelo lepa," je dejal. Na vprašanja, zakaj ga imajo neonacisti radi, pa je dejal, da ga nimajo. "Imate kakšno vprašanje o infrastrukturi? Ustvaril sem milijone delovnih mest," je med drugim odgovoril Trump.
Predsednik o Bannonu: On ni rasist, on je moj prijatelj
Nekdanji veliki čarovnik Ku Klux Klana David Duke je Trumpa po novinarski konferenci pohvalil za pogum, da je povedal resnico in obsodil levičarske teroriste. Trump je leta 2000 Duka označil za rasista in nestrpneža, lani med kampanjo pa ni vedel, kdo je, ko mu je izrazil podporo pred volitvami.
Trump ima sicer v kabinetu političnega stratega Steva Bannona, vodilnega predstavnika tako imenovanega gibanja "alt-right", to je skrajnih desničarjev, ki tradicionalne konservativne vrednote peljejo v smer belega nacizma. "Bannon je moj prijatelj. Je dober človek, ni rasist. Mediji so nepošteni do njega," je odgovoril Trump na vprašanje, ali ga bo obdržal na položaju, in dodal, da "bomo videli, kaj bo z Bannonom".
Trump je na vprašanje o gibanju "alt-right" odvrnil z vprašanjem, kaj pa je potem z gibanjem "alt-left". Tega so si izmislili na televiziji Fox za opozarjanje, da so skrajneži tudi na levici. "Prišli so s palicami in mahali. Bil je grozen dan. Na eni strani so bili slabi ljudje, na drugi tudi zelo nasilni. Tega nihče ne želi povedati. Ampak jaz bom," je Trump opisal dogajanje v Charlottesvillu, kjer je beli rasist do smrti povozil 32-letno protestnico.
"Imel si skupino, ki ni imela dovoljenja za shod in je bila zelo nasilna. Obsodil sem neonaciste, vendar vsi tam niso bili neonacisti. Bili so ljudje, ki so protestirali proti odstranitvi spomenika. Ta teden je Lee, potem bo Stonewall Jackson, in zanima me, ali bo naslednji George Washington ali Thomas Jefferson," je dejal Trump in na pripombo, da to ni isto, odgovoril z dejstvom, da sta oba imela sužnje. "Spreminjate zgodovino, spreminjate kulturo," je bil ogorčen Trump.
Na vprašanje, ali njegove izjave pomagajo celiti rane rasnih delitev v ZDA, je Trump odgovoril, da ustvarja milijone delovnih mest, ljudje bodo služili in plače bodo višje.
V Charlottesvillu spominska slovesnost za ubito nasprotnico rasizma
V Charlottesvillu v ameriški zvezni državi Virginiji so sicer danes pripravili spominsko slovesnost za 32-letnico. Neonacistične organizacije so napovedovale proteste, vendar njihovih članov ni bilo zraven gledališča, v katerem se je zbralo okrog 1000 ljudi.
Potem ko je v torek na novinarski konferenci v New Yorku izenačil neonaciste in rasiste z njihovimi nasprotniki, je predsednik ZDA Donald Trump danes tvitnil, da je bila pokojnica lepa in neverjetna ter res posebna mlada ženska, ki se je bodo vsi spominjali. Rasistični mediji so jo opredelili kot predebelo, da bi se lahko umaknila drvečemu avtomobilu.
Na slovesnosti je mati pokojnice Susan Bro skupaj z očetom Markom Heyerjem in starim očetom Elwoodom Shraderjem opisala hčer kot zagreto borko za enakopravnost in pravičnost, ki je želela zatreti sovraštvo. Žalujoči so bili oblečeni v njeno najljubšo barvo - vijoličasto, Mark Heyer pa je dejal, da noben oče ne bi smel pokopati svojega otroka.
V času nemirov sta umrla tudi dva državna policista Virginije, ki sta opazovala dogajanje na tleh, njun helikopter pa se je zrušil zunaj mesta. Mladi rasist iz Ohia je z avtomobilom poškodoval še 19 ljudi.
Newyorčani so Trumpa ob včerajšnjem prihodu domov na 5. avenijo pričakali s protesti.
Do Trumpa niso kritični le demokrati, ampak tudi republikanci
Predsednik predstavniškega doma ameriškega kongresa, republikanec Paul Ryan, iz Wisconsina je v odzivu dejal, da je treba biti z obsodbo belega rasizma jasen. "Ta nestrpnost je v nasprotju z vsem, na čemer sloni naša država. Ne more biti nobene moralne dvoumnosti."
"Nobenega moralnega enačaja ni med rasisti in Američani, ki se jim postavijo po robu," je sporočil republikanski senator iz Arizone John McCain. Podobno mnenje so izrazili tudi drugi republikanci, demokrati pa so seveda šli malce dlje.
"Kot Jud, kot Američan, kot človek nimam besed za izraz gnusa in razočaranja. To ni moj predsednik," je dejal demokratski senator s Havajev Brian Shatz. Neonacisti in rasisti so konec tedna v Charlottesvillu med drugim namreč tudi vzklikali: "Judi nas ne bodo nadomestili."
"Predsednik ZDA je branil neonaciste in krivil tiste, ki obsojajo sovraštvo in rasizem. To je bolno," je dejala demokratska senatorka iz Massachusettsa Elizabeth Warren. Trumpov rojak, senator Chuck Schumer, iz New Yorka pa je dodal, da se je Trump postavil na stran belih rasistov, ki so ga pohvalili.
Demokratski guverner Virginije Terry McAuliffe je zavrnil Trumpovo trditev, da so prišli v Charlottesville mirni protestniki proti odstranitvi spomenika, ki so jih napadli divji levičarji. "Prišli so oboroženi neonacisti, klanovci in beli rasisti, širili sovraštvo in izzivali spopad. Eden od njih je umoril mlado žensko. To nista obe strani," je dejal.
Trump je najprej presunil ameriške televizijske voditelje. Nekdanja direktorica komunikacij Bele hiše pri Georgeu Bushu mlajšemu Nicole Wallace se je spraševala, kdo bo zdaj odstopil. "Kdo lahko še naprej dela za tega človeka, ki dobiva pohvale od Davida Duka?" je dejala in Trumpa opredelila kot sramoto za republikansko stranko.
Republikanski komentator Charles Krauthammer je predsednikove besede označil za moralno sramoto. "Zadnjih 50 ali 60 let smo razumeli, da je zgodovina suženjstva in rasizma v naši državi nekaj posebnega. To bolezen smo morali zdraviti." "Kar Trump ne razume, je to, da so vse skupaj sprožili nacisti in edina žrtev je bila žrtev nacista," je še dejal glede dogajanja v Charlottesvillu.
Trumpov Svet za predelovalno industrijo je po novinarski konferenci zapustil vodja največje sindikalne organizacije v ZDA AFL-CIO Richard Trumka. "Ne morem biti član Sveta za predsednika, ki ne zavrača nestrpnosti in domačega terorizma," je dejal Trumka. Pred njim je odstopil tudi predsednik Zavezništva ameriške predelovalne industrije Scott Paul.
Na Trumpove izjave se je odzvala tudi britanska premierka Theresa May, ki je poudarila, da se je pomembno odzvati "na skrajno desničarske poglede – kjerkoli in kadarkoli jih slišimo".
Ku Klux Klan: Hvala, predsednik, za poštenost in pogum
Trump pa je razveselil rasiste. Nekdanji veliki čarovnik Ku Klux Klana David Duke, ki je Trumpa po ponedeljkovi obsodbi rasistov kritiziral, je bil v torek poln pohval. "Hvala, predsednik Trump, za poštenost in pogum, da poveš resnico o Charlottesvillu in obsodiš levičarski terorizem," je sporočil Duke, ki ga je Trump leta 2000 javno označil za nestrpneža in rasista. Duke je lani podprl Trumpovo kampanjo, Newyorčan pa je trdil, da ne ve, kdo je Duke.
Rasistični provokator in ideolog Richard Spencer je že v ponedeljek dejal, da ne verjame v iskrenost Trumpove obsodbe njegove ideologije, v torek pa je dobil potrditev. "Trump je za resnico in njegova izjava je bila poštena in odkrita," je sporočil.
Tako Duke kot Spencer sta bila konec tedna v Charlottesvillu. Duke je v soboto na zborovanju rasistov povedal, da bodo izpolnili Trumpovo obljubo in si vzeli državo nazaj. "V to verjamemo, zaradi tega smo volili Trumpa," je zatrdil.
KOMENTARJI (1666)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.