"Če se Iran želi spopadati, bo to njegov uradni konec. Nikoli več ne grozi ZDA!" je tvitnil Donald Trump po nedeljskem raketnem napadu, ki ni zahteval žrtev. ZDA imajo v Iraku 5000 ameriških vojakov in Washington ugiba, da bi se lahko Teheran v času višanja napetosti znesel nad njimi.
Iranski zunanji minister Mohamed Džavad Zarif je Trumpu danes odgovoril, da njegovo "genocidno izzivanje" ne bo uničilo Irana. "Iranci stojijo pokončno tisočletja, medtem ko so agresorji izginili. Ekonomski terorizem in genocidno izzivanje ne bosta uničila Irana," je na Twitterju zapisal Zarif. "Nikoli ne grozite Irancem. Poskusite s spoštovanjem - deluje," je dodal.
EU ne želi komentirati konkretnega tvita
V EU ne želijo komentirati konkretnega tvita ameriškega predsednika, na splošno pa ponavljajo, da regija ne potrebuje nadaljnjih elementov destabilizacije ter da se je treba izogniti provokacijam in si z vsemi močmi prizadevati za umiritev napetosti, je danes v Bruslju povedala govorka visoke zunanjepolitične predstavnice unije Maja Kocijančič.
Ob tem je spomnila, da je visoka zunanjepolitična predstavnica Federica Mogherini minuli teden vse strani jasno pozvala k čim večji zadržanosti in izogibanju dejanj, ki bi lahko prispevala k stopnjevanju napetosti.
Savdski zunanji minister Abel al Džubeir je medtem povedal novinarjem, da njegova kraljevina noče vojne v regiji, če pa se bo druga stran odločila za vojno, se bo kraljevina borila z vso silo in odločnostjo in bo branila sebe, svoje državljane in interese.
Njegove besede so povezane z novicami o sabotaži dveh savdskih naftnih tankerjev ob obali Združenih arabskih emiratov prejšnji teden. Odgovornosti za sabotažo ni prevzel nihče, Američani pa ugibajo, da naj bi Teheran k temu spodbudil proiranske skupine v Iraku.
Besede zunanjega ministra Savdske Arabije je prav tako v nedeljo bolj ali manj ponovil poveljnik iranske revolucionarne garde general Hosein Salami, ki je dejal, da Iran ne išče nobene vojne, ampak je povsem pripravljen na obrambo.
Trumpove ostre besede proti Iranu spominjajo na podobne, ki jih je izrekal Severni Koreji leta 2017, preden sta s severnokorejskim voditeljem Kim Džong Unom stopila na pot pomiritve in sprave z dvema vrhunskima srečanjema, ki sta se končala brez konkretnih rezultatov.
Odnosi med ZDA in Iranom so se začeli slabšati po 8. maju 2018, ko je Trump ZDA enostransko umaknil iz jedrskega sporazuma, ki so ga svetovne sile na čelu z ZDA sklenile s Teheranom leta 2015 po mukotrpnih pogajanjih.
Sporazum je zamrznil iransko pot proti jedrskemu orožju, vendar je Trump od njega odstopil, ker ni zadeval drugih stvari, kot je iranski raketni program, in podpore skupinam, ki jih imajo ZDA za teroristične.
KOMENTARJI (231)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.