Donald Trump je srečanje s kitajskim predsednikom Ši Džinpingom označil za "izvrstno" in dejal, da so pogajanja "nazaj". Potrdil je, da bosta državi trgovinska poganja nadaljevali, kjer sta jih končali, preden so letos propadla. Potrdil je tudi, da ZDA "vsaj za zdaj" ne bodo uvedle novih carin na kitajsko blago. Dodal je, da bo Kitajska povečala uvoz ameriških kmetijskih proizvodov.
Že pred pogovorom so poznavalci ocenili, da predsednika ZDA in Kitajske na današnjem srečanju ne bosta sklenila uradnega dogovora. Dosegla naj bi premirje in se zavzela za nadaljevanje trgovinskih pogovorov. Po poročanju ameriških in kitajskih medijev naj bi se sicer državi že dogovorili za premirje v trgovinski vojni, da bi lahko nadaljevali pogovore o rešitvi spora.
Doslej je Trump uvedel 25-odstotne carine na 250 milijard dolarjev uvoza iz Kitajske, zagrozil pa je s carinami še na 325 milijard uvoza, če ne bo dogovora. Peking je na drugi strani prav tako že uvedel carine na uvoz iz ZDA v enaki vrednosti, enak odziv pa bo sledil, če bo Trump uvedel dodatne carine.
Trump sicer s carinami grozi tudi drugim državam in povezavam, kot je EU, kar krepi predvsem ekonomsko negotovost in že omejuje mednarodno trgovino ter slabi globalno gospodarsko rast.
'Če se bo predsednik Kim želel sestati, bom na meji'
Trump je medtem le nekaj ur pred odhodom v Seul severnokorejskega voditelja Kim Džong Una prek Twitterja povabil na srečanje na demilitariziranem območju med Severno in Južno Korejo.
Kot je novinarjem pojasnil Trump, se je tega "domislil danes zjutraj" in objavil "poizvedbo", ker ne ve, kje je trenutno Kim in da morda ni v Severni Koreji. "Če se bo predsednik Kim želel sestati, bom na meji. Zdi se, da se zelo dobro razumeva," je dodal. Pred tem je tvitnil, da se želi z njim samo rokovati in ga pozdraviti.
Trump je še dodal, da če srečanja bo, bo verjetno trajalo dve minuti, saj da je to ves čas, ki bi ga imel na voljo. Prvi namestnik severnokorejskega zunanjega ministra Choe Son-hui je povabilo označil kot "zelo zanimivo pobudo", a dodal, da čakajo na bolj uraden predlog.
Menil pa je, da bi srečanje pomenilo "še eno pomembno priložnost za nadaljnjo poglobitev osebnih odnosov med voditeljema in napredek dvostranskih odnosov".
Iz urada predsednika Južne Koreje so sporočili, da ni še nič potrjeno. Trump je še ocenil, da če ne bi bil izvoljen za predsednika ZDA, da bi sedaj potekala vojna s Severno Korejo.
Trump se je sicer s Kimom doslej sestal dvakrat, najprej junija lani v Singapurju in nato februarja letos v Vietnamu. Slednje srečanje je bilo neuspešno in je vzbudilo skrbi, da bi se lahko znova pojavile napetosti zaradi zastoja pri denuklearizaciji Korejskega polotoka.
Pripravljenost na pogovore s Kimom je sicer izrazil po delovnem zajtrku s savdskim prestolonaslednikom Mohamedom bin Salmanom in pred pogovori s kitajskim predsednikom Ši Džnpingom, s katerim sta se nato dogovorila za nadaljevanje trgovinskih pogajanj med državama.
KOMENTARJI (31)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.