Nekaj ur potem, ko je ameriški predsednik Donald Trump zagrozil Severni Koreji ''z ognjem in gnevom'', se je ta država odzvala z razmišljanji, da bi napadla ameriški pacifiški otok Guam.
Severnokorejska državna tiskovna agencija je sporočila, da razmišljajo o raketi s srednjim ali dolgim dosegom, da bi napadli Guam, kjer je strateška ameriška baza.
Tako se retorika med državama še zaostruje.
Nedavno so Združeni narodi potrdili nove ekonomske sankcije proti Severni Koreji, kar je uradni Pjongjang označil za ''nasilno kršitev neodvisnosti'' in opozoril, da bodo ZDA ''plačale ceno''.
Zdaj Severna Koreja, kot je navajala državna agencija KCNA, ''natančno preučuje operacijski načrt za napade v okolici Guama'', za kar bi uporabila domače rakete srednjega do dolgega dosega Hwasong-12. Na Guamu imajo Američani sicer vojaške vaje, tam so ameriške podmornice, letalska baza in obalna straža.
Pjongjang že dlje časa razvija jedrsko orožje in rakete dolgega dosega. Zadnja testiranja so bila julija in takrat je Severna Koreja zagotovila, da lahko napade celinsko ZDA. Washington Post je navajal ameriške obveščevalne vire, da Severna Koreja precej hitreje razvija jedrsko orožje, sposobno doseči ZDA, kot so do zdaj menili. Podobno so potrdili tudi na Japonskem. Vlada je sporočila, da je program oboroževanja v zadnjem času ''zelo napredoval''.
Trump je zato Severno Korejo opozoril, naj neha ogrožati ZDA, v nasprotnem primeru se ''bodo srečali z ognjem in gnevom, kot ju svet še ni videl''.
'Trump zgolj poslal sporočilo v Kimu razumljivem jeziku'
Ameriški zunanji minister Rex Tillerson je pojasnil, da je ameriški predsednik s tem, ko je Pjongjangu zagrozil z ognjem in gnevom, zgolj uporabil jezik, ki bi ga severnokorejski voditelj Kim Jong Džun razumel.
Tillerson je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP kasneje pojasnil, da Trump zgolj uporablja Kimu razumljiv jezik. "Predsednik Severni Koreji zgolj pošilja močno sporočilo v jeziku, ki ga Kim Jong Džun razume, saj se zdi, da diplomatskega jezika ne razume," je dejal med letom na čezmorsko ozemlje Guam, kjer imajo ZDA svoja vojaška oporišča.
Guverner Guama Eddie Baza Calvo je javnosti že sporočil, da trenutno ni nobene grožnje otoku, da pa so pripravljeni na vse.
Tudi ameriški zunanji minister je pomiril svoje sodržavljane. "Američani lahko ponoči mirno spijo," je dejal med letom na Guam.
Tudi ameriški senator John McCain je skeptičen glede Trumpovih besed, saj meni, da ameriški predsednik še ni pripravljen za akcijo. Prav tako strokovnjaki za Severno Korejo mirijo, da se je uradni Pjongjang moral nekako odzvati in je na plan potegnil Guam.
Ameriški obrambni minister James Mattis pa je danes pozval vodstvo Severne Koreje, naj opusti svoj program jedrskega orožja. "Demokratična ljudska republika Koreja mora prenehati s samoizolacijo in opustiti svojo zagnanost za jedrsko orožje," je Mattis zapisal v izjavi.
Severno Korejo je tudi pozval, naj opusti vsako misel glede dejanja, ki bi lahko "vodilo v konec njihovega režima in uničenju njihovega ljudstva". Kot ocenjuje dpa, je to mogoče razumeti kot grožnjo ameriškega protinapada, če bo Severna Koreja napadla ZDA.
''Ostra retorika je na obeh straneh. Gre za dva nasilneža na igrišču, ki vpijeta drug na drugega,'' je komentiral Robert Kelly z univerze Pusan. ''Menim, da so Severni Korejci Guam potegnili iz zraka. Verjetno imajo sicer res nekje okviren načrt, ker je Guam pomembna strateška točka, a menim, da trenutno ni konkretne grožnje,'' je dejal in dodal, da so nekaj morali poreči na Trumpove besede.
Kljub temu so na Guamu, kot navaja Guardian, prepričani, da ameriško obrambno ministrstvo pozorno spremlja dogajanje.
Do stopnjevanja napetosti prihaja, potem ko je Varnostni svet ZN v soboto soglasno sprejel nove, doslej najostrejše sankcije proti Severni Koreji. Severna Koreja jih je v odzivu označila za grobo kršitev njene suverenosti. Sporočila je, da se ne bo pogajala o svojem jedrskem in raketnem programu, saj jo ogrožajo ZDA.
Države pozivajo ZDA in Severno Korejo k zadržanosti
Iz sveta se danes vrstijo pozivi ZDA in Severni Koreji k zadržanosti in zmanjšanju napetosti, potem ko sta Washington in Pjongjang zaostrila besedno vojno. K temu sta med prvimi pozvali Nemčija in Avstralija, zatem je pred stopnjevanjem napetosti posvarila še Kitajska. Francija pa je pohvalila odločnost ameriškega predsednika v tem primeru.
"Naraščajoče retorično zaostrovanje glede Korejskega polotoka spremljamo z veliko zaskrbljenostjo. Zato pozivamo vse strani k zadržanosti," je dejal tiskovni predstavnik nemškega zunanjega ministrstva Martin Schäfer. Po prepričanju Berlina namreč vojaška opcija ne more biti odgovor v prizadevanjih za Jugovzhodno Azijo brez jedrskega orožja.
Avstralski premier Malcolm Turnbull je medtem v Canberri opozoril na katastrofalne posledice morebitnega konflikta s Severno Korejo. Kot edini način za soočenje s Pjongjangom je izpostavil "maksimalen gospodarski pritisk" ter pozdravil nove sankcije ZN. Glede slednjih je zagotovil, da jih bo Avstralija spoštovala.
Avstralska zunanja ministrica Julie Bishop je opozorila na možnost, da bi se razmere lahko stopnjevale v resnejši konflikt. Vse strani je pozvala k zadržanosti.
Kitajska, stalna članica Varnostnega sveta ZN, pa je posvarila pred vsakršno retoriko, ki bi razvnela napetosti glede severnokorejskega jedrskega programa. Kitajsko zunanje ministrstvo je razmere na Korejskem polotoku po poročanju AFP označilo za "zapletene in občutljive" ter opozorilo vse vpletene strani, naj se izogibajo besedam in dejanjem, ki bi vodila v stopnjevanje napetosti.
Francija, ki je prav tako stalna članica VS ZN, pa je danes pohvalila Trumpovo odločnost. Kot je po današnji seji francoske vlade dejal njen tiskovni predstavnik, je Trump enako odločen kot bi bil vsak ameriški predsednik, saj ne more dovoliti, da bi bil del ozemlja njegove države tarča raketnega napada.
Zaskrbljenost zaradi Severne Koreje potaplja tudi newyorške borze
Je pa zaostrena retorika med ZDA in Severno Korejo poskrbela za pesimizem na azijskih, evropskih in nazadnje še na newyorških borzah. Osrednji indeksi so tako obarvani rdeče.
Besedni spopad je vnesel veliko nemira na borze. V prvih 30 minutah trgovanja se je tako industrijski indeks Dow Jones v New Yorku znižal za 0,23 odstotka na 22.034 točk. Širši indeks S&P 500 se je zniževal za 0,50 odstotka na 2463 točk, tehnološki indeks Nasdaq pa je bil pri 6328 točkah, kar je 0,67 odstotka pod izhodiščem.
Negativno vzdušje se nadaljuje tudi na evropskih borzah. Indeks najpomembnejših delnic v območju evra Eurostoxx 50 se je do 15.30 znižal za 1,40 odstotka. V Frankfurtu je bil DAX 1,21 odstotka in v Parizu CAC 40 1,49 odstotka pod gladino. Manjši padec je beležila borza v Londonu, in sicer se je indeks FTSE 100 spustil za 0,67 odstotka.
KOMENTARJI (340)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.