Republikanski kandidat za predsednika Donald Trump je na zborovanju v mestu Wilmington dejal, da želi njegova nasprotnica in demokratska kandidatka Hillary Clinton odpraviti drugi amandma ameriške ustave. V primeru zmage na predsedniških volitvah bo kot predsednica potrjevala ustavne sodnike, s tem pa si bo odprla pot do uničenja drugega amandmaja.
"Mimogrede, ljudje, če bo izbirala, če bo izbirala svoje sodnike, potem ne morete nič storiti," je dejal in dodal: "Čeprav – drugi amandma, ljudje, mogoče pa lahko ... ne vem."
"Toda naj vam povem: to bi bil grozljiv dan. Če bo Hillary izbirala svoje sodnike ...," je dodal.
Se sploh zaveda resnosti položaja?
Številni Američani nad njegovimi izjavami niso več šokirani, temveč resno zaskrbljeni. Politični analitiki so razdeljeni: eni menijo, da je Trump namignil na atentat in nasilje, spet drugi pa, da je tako pozval na povečano politično aktivnost svojih podpornikov.
Trump se je na kritike že odzval. Dejal je, naj mu dajo že mir, saj je le pozval svoje podpornike, naj gredo na volišča in volijo za pravega kandidata.
Vodja kampanje Hillary Clinton Robby Mook mu ne verjame. "Stvar je enostavna – kar Trump govori, je nevarno. Oseba, ki želi postati predsednik ZDA, ne bi smela namigovati na kakršno koli nasilje," zatrjuje.
Senator Chris Murphy je Trumpa opozoril, da njegove govore poslušajo tudi nestabilne osebe, ki imajo orožje. Sprašuje, ali se Trump sploh zaveda, kaj se lahko zgodi.
Iz Trumpovega štaba so sporočili, da imajo ljudje, ki zagovarjajo drugi amandma, neverjetno voljo in so tesno povezani. S tem imajo tudi veliko politično moč. Novembra se bodo množično odpravili na volišča in volili za pravega kandidata.
Nekateri podporniki Trumpa, ki so bili na omenjenem zborovanju, so novinarjem dejali, da je bilo razvidno, da se je le šalil.
KOMENTARJI (527)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.