Novoizvoljeni predsednik ZDA Donald Trump je s telefonskim pogovorom s predsednico Tajvana razjezil Kitajsko, na obisk ZDA pa je povabil predsednika Filipinov, ki je bil zelo žaljiv do predsednika ZDA Baracka Obame.
ZDA so s Tajvanom leta 1979 uradno prekinile diplomatske odnose, ker so jih navezale s Kitajsko. Kljub temu je Washington ohranil dobre in tesne, čeprav neuradne odnose z otokom, na katerem prevladujejo kitajski nasprotniki komunistične vlade v Pekingu.
Trump in predsednica Tsai Ing Wen sta govorila o tesnih gospodarskih, političnih in varnostnih vezeh med državama, Američan pa je Tajvanki prav tako čestital za lanskoletno izvolitev na položaj.
Kdo je bil pobudnik pogovora, iz sporočil za javnost ni jasno. Je pa Trump kasneje na spletnem družbenem omrežju Twitter zapisal, da ga je Tsaijeva poklicala, da bi mu čestitala za zmago. Ameriški predsednik naj bi se strinjal, da klic sprejme. "Zanimivo, kako ZDA prodajajo Tajvanu za milijarde dolarjev vojaške opreme, jaz pa ne bi smel sprejeti voščilnega klica," je še dodal na Twitterju.
Kitajska na nogah?
Na pogovor se je odzval kitajski zunanji minister Wang Yi, ki je danes menil, da to dejanje ne bo spremenilo politike ZDA do Kitajske. "To je majhna poteza tajvanske strani," je dejal Wang. "Ne more spremeniti že vzpostavljenega položaja Kitajske v mednarodni skupnosti." Kljub temu je Kitajska vložila uradno protestno noto zaradi telefonskega klica.
Nekateri so sicer mnenja, da je s telefonskim pogovorom s Tajvanom Trump prestopil nevarno mejo. "Kar se je zgodilo v zadnjih 48 urah, ni sprememba. To je velik zasuk v zunanji politiki brez kakršnega koli načrta. Tako se začnejo vojne," je na Twitterju zapisal demokratski senator Chris Murhphy.
Razburja še en klic
Razburja pa tudi telefonski pogovor, ki sta ga v petek zvečer opravila Trump in predsednik Filipinov Rodrigo Duterte. S slednjim je Obama odpovedal dvostransko srečanje, ker je bil žaljiv. Duterte je bil vesel Trumpove zmage in je dejal, da se z njim ne bo prepiral, ker sta si podobna, saj oba takoj preklinjata za prazen nič.
Kot so danes sporočili iz Dutertejevega urada, je Trump ocenil, da Manila smrtonosno vojno proti kriminalu vodi "na pravi način". V tej vojni je od junija življenje izgubilo okoli 4.800 ljudi. Trumpov urad je medtem v kratki izjavi po pogovoru sporočil, da je Duterte Trumpu čestital in da se je dvojica dogovorila o tesnem sodelovanju.
Trump je ob tem z afganistanskim predsednikom Ašrafom Ganijem govoril o sodelovanju v boju proti terorizmu, s singapurskim premierjem Leejem Hsienom Loongom pa sta dala skozi dolgo zgodovino tesnih odnosov med državama.
Politični strategi Trumpa in Clintonove še vedno kuhajo zamere
Od leta 1972 naprej se politični strategi republikanskih in demokratskih predsedniških kandidatov na vsaka štiri leta po volitvah sestanejo in skušajo zakopati bojne sekire po pravkar končani ostri kampanji. Letos so na srečanju v Bostonu sekire le še bolj brusili in mahali drug proti drugemu, kar ne obeta skorajšnjega poenotenja države.
Strategi Trumpove kampanje so se sončili v zmagi in trdili, da je njihov kandidat naredil vse prav, strategi demokratke Hillary Clinton pa so opozarjali, da zmaga ne pomeni nobenega velikega mandata, saj je Clintonova dobila več kot dva milijona glasov volivcev več od Trumpa.
Po nosu so jih z obeh strani dobili izvajalci anket in direktorji televizij, ki so prav tako sodelovali na konferenci na univerzi Harvard. Televizijci so jih slišali glede tega, da so Trumpu dali zastonj medijski prostor in tudi podporniki novoizvoljenega predsednika ZDA so priznali, da je njihov kandidat mojstrsko upravljal z mediji. Tako starimi kot novimi, kot je predvsem Twitter.
KOMENTARJI (97)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.