Predsednik ZDA Donald Trump je do petka popoldne doumel, da je njegov izvršni ukaz o začasni prepovedi vstopa državljanom sedmih muslimanskih držav in beguncem trenutno mrtev, a – kot napoveduje – ne za dolgo.
Tričlanski senat prizivnega sodišča v San Franciscu je namreč v četrtek soglasno potrdil odločitev zveznega sodnika iz Seattla, da se izvajanje izvršnega ukaza ustavi, ker Trump ni z ničimer utemeljil potrebe po svojem ukazu. Prizivno sodišče je tudi zavrnilo argument, da lahko predsednik v primeru, da gre za nacionalno varnost, dela, kar se mu zdi brez sodnega nadzora.
Na odločitev se je Trump uvodoma odzval z napovedjo, da se vidijo na sodišču, zdaj pa napoveduje, da ima za doseg svojega cilja na voljo več opcij – ali bo ukaz o prepovedi vstopa spremenil ali pa ga spisal na novo.
Ko se je novi predsednik ZDA v petek pogovarjal z novinarji, je samozavestno pripomnil, da najbrž niti ne bo potrebnih veliko sprememb in da bi se to lahko zgodilo že v ponedeljek ali torek. "Mudi se nam zaradi varnostnih razlogov," je dejal po poročanju Sky Newsa. Kot je povedal novinarjem, si ne morejo niti zamisliti, kaj vse grozi ZDA. Te informacije so njemu kot predsedniku dostopne in bo naredil vse, da se grožnje ne uresničijo.
Kot je znano, je Trumpov ukaz povzročil kaos na ameriških in mednarodnih letališčih, sprožil velike proteste po ZDA in številne tožbe, ki se nadaljujejo, vendar pa izvršni ukaz trenutno ne velja in ljudje lahko spet normalno potujejo. Podobno prepoved bo ukaz kmalu dobil tudi v Virginiji, kjer je zvezna sodnica Leonie Brinkema v petek poslušala podobne zagovore kot sodnik v Seattlu oziroma prizivno sodišče.
Trumpa toži pravosodni minister Virginije in sodnica je še pred sprejemom odločitve, ki sedaj tehnično ni več pomembna, dejala, da predsednik ne more prepovedati vstopa tujcem v ZDA samo zato, ker se mu nekaj zdi, ampak mora ugotoviti, da ti tujci predstavljajo grožnjo ZDA.
Tožba Minnesote in države Washington v Seattlu glede ukaza se nadaljuje. Za zdaj je le zamrznjen. Trump lahko sile usmeri v nadaljevanje procesa v Seattlu ali zahteva odločanje celotnega prizivnega sodišča v San Franciscu ali pa gre na vrhovno sodišče. Tam nima možnosti za uspeh, ker je sodišče trenutno razdeljeno na po štiri liberalne in štiri konservativne sodnike, v primeru neodločenega izida pa bo obveljala beseda San Francisca.
Rusija naj bi razmišljala o izročitvi Snowdna ZDA kot darilo Trumpu
Medtem je ameriška televizija NBC na podlagi dveh obveščevalnih virov poročala, da naj bi Moskva razmišljala o izročitvi Edwarda Snowdna ZDA kot darilo novemu predsedniku za izboljšanje odnosov.
Trump je julija lani dejal, da mu bo ruski predsednik Vladimir Putin izročil Snowdna, če bo postal predsednik. Kasneje je dejal, da bi bilo treba nekdanjega pogodbenega sodelavca Agencije za Nacionalno varnost (NSA) usmrtiti, ker je izdajalec.
Snowden je leta 2013 pobral nerodne informacije o dejavnostih ameriških obveščevalnih agencij, ki praktično nadzirajo ves svet, in pobegnil s Havajev v Hongkong, od tam pa v Rusijo, kjer je dobil status begunca. V ZDA mu grozi najmanj 30 let zapora, pod Trumpom pa morda še kaj hujšega.
NBC o tem poroča na podlagi obveščevalnih informacij, ki so jih ZDA pridobile s prisluškovanjem ruskim državnim uradnikom. Snowdnov zagovornik v ZDA Ben Wizner pa je že dejal, da o tem ne vedo nič. Tudi v Kremlju trdijo tako.
Vrnitev Snowdna v ZDA bi bila za Rusijo koristna. Od njega so dobili, kar so hoteli, njegovo sojenje v ZDA pa bi povzročilo dodatne prepire okrog Trumpa, človekovih pravic, dejavnosti obveščevalnih agencij in pravosodja.
KOMENTARJI (225)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.