Novoizvoljeni ameriški predsednik Donald Trump se je skupaj z boksarskim promotorjem Donom Kingom pojavil pred novinarji in odgovoril na nekaj vprašanj, med drugim o prihajajočih kongresnih preiskavah ruskega vpletanja v ameriške predsedniške volitve. Trump je dejal, da so računalniki zelo zapletli naša življenja in da nihče ne ve, kaj se natančno dogaja, vendar je treba živeti naprej.
S kongresniki se do zdaj še ni pogovarjal o napovedi, da bodo temeljito preiskali domnevno rusko vpletanje v volitve in uvedli sankcije proti Rusiji in njenemu predsedniku Vladimirju Putinu. Najbolj oster je republikanec iz Južne Karoline Lindsey Graham, ne glede na to, da je domnevno vpletanje pomagalo Trumpu.
Ameriški obveščevalci trdijo, da so ruski hekerji vlamljali v računalniške sisteme demokratov in informacije predali spletni strani WikiLeaks, ki jih je potem objavila na škodo demokratske predsedniške kandidatke Hillary Clinton.
Obama napovedal sankcije proti Rusiji
Predsednik ZDA Barack Obama je tako danes zaradi hekerskih napadov napovedal sankcije proti Rusiji in izgon 35 ruskih diplomatov. Dal jim je 72 ur časa, da zapustijo ZDA. "Odredil sem več ukrepov za odziv na rusko vladno agresivno nadlegovanje ameriških predstavnikov in kibernetskih operacij, uperjenih na ameriške volitve," je sporočil. "Ta odziv sledi več zasebnim in javnim opozorilom, ki smo jih posredovali ruski vladi, in so potreben in primeren odziv na poskuse škodovanja interesom ZDA in kršitve uveljavljenih mednarodnih norm obnašanja," je še dodal.
Med ukrepi, ki jih je napovedal, so sankcije proti ruskima obveščevalnima agencijama FSB in GRU, razglasitev 35 ruskih operativcev za nezaželene osebnosti v ZDA, zaprtje dveh ruskih stavb v New Yorku in Marylandu, ki jih Rusija po mnenju ZDA uporablja za vohunjenje. Tudi ostale zaveznike je pozval, "naj se zoperstavijo ruskim poskusom vmešavanja v demokratično vladanje".
Republikanska senatorja Graham in John McCain ter demokratka Amy Klobuchar so med obiskom baltskih držav v sredo podprli sankcije proti Moskvi. Dejali so, da jih podpirajo člani kongresa obeh glavnih strank. Tiskovna predstavnica ruskega zunanjega ministrstva Maria Zaharova pa je sporočila, da bo Moskva odgovorila, če bodo ZDA sprejele "nove sovražne korake".
Trump je sicer v sredo zjutraj tvitnil, da mu predsednik Obama meče polena pod noge v procesu tranzicije oblasti. Obama ga je poklical po telefonu in Trump je zvečer novinarjem že razlagal, da tranzicija poteka odlično in gladko ter da vsi dobro sodelujejo.
Trump: Nekaj se dogaja, in to je zelo nepošteno do Izrael
Z Obamo se še vedno ne strinja o Izraelu. Kritiziral je ZN, kjer je Varnostni svet v petek potrdil resolucijo proti izraelskim naselbinam na palestinskih zasedenih ozemljih, ker so se ZDA vzdržale. Trump pravi, da so ZN Izrael do zdaj ošteli že dvajsetkrat, druge grozljive države, ki grozljivo ravnajo z ljudmi, pa niti enkrat. "Nekaj se dogaja, in to je zelo nepošteno do Izraela," je dejal Trump.
Po ovinkih je prišlo na dan, da naj bi si Trump inavguracijski govor pisal sam, pri čemer navdih jemlje pri nekdanjih predsednikih Johnu F. Kennedyju in Ronaldu Reaganu. Medije je obtožil, da pretiravajo z njegovimi domnevnimi konflikti interesov, ker so vsi pred volitvami vedeli, da ima velike posle povsod po svetu in so vseeno volili zanj.
KOMENTARJI (411)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.