V dneh, ko ameriška zvezna država Florida okreva po uničujočem orkanu, ki je za seboj pustil nepredstavljivo opustošenje, je Donald Trump obtožil znanstvenike, ki delujejo na področju podnebnih sprememb in trdijo, da orkani postajajo vse pogostejši in močnejši prav zaradi klimatskih sprememb, da imajo 'politični namen' ter izrazil dvom, ali smo ljudje res odgovorni za dvig temperature na Zemlji. Nekoliko pa se je oddaljil od preteklih trditev, da so podnebne spremembe zgolj 'prevara': "Mislim, da se nekaj dogaja. Nekaj se spreminja in spremenilo se bo spet nazaj. Mislim, da ni prevara, verjetno je razlika. A ne verjamem, da je za to odgovoren človek". Dodal je, da zaradi tega ne želi izgube služb. "Vse bi se lahko povrnilo. Veste, govorimo o več kot milijon ... let. Pravijo, da smo imeli orkane, ki so bili veliko hujši kot Michael".
Njegove besede prihajajo zgolj teden po tem, ko so Združeni narodi v alarmantnem poročilu posvarili pred drastičnimi posledicami, če cilj o omejitvi globalnega segrevanja na 1,5 stopinje Celzija ne bo dosežen.
Trump: Kitajska predstavlja večji problem kot Rusija
Po Trumpovih besedah je ruski predsednik Vladimir Putin 'verjetno' vpleten v atentate in zastrupitve, ampak "ne v naši državi". Dodal je, da je "zelo neizprosen" do Putina in se navezal na, sicer močno kritizirano, srečanje z ruskim kolegom pred nekaj meseci. Še vedno pa ne priznava oziroma zmanjšuje pomen ruskega vmešavanja v ameriške predsedniške volitve leta 2016: "Vmešavali so se. Ampak mislim, da se je Kitajska prav tako vmešavala. In odkrito povedano, mislim, da je Kitajska večji problem".
Da bo sledila 'huda kazen', če bo dokazano, da so savdske oblasti odgovorne za izginulega novinarja Džamala Hašodžija, je Trump posvaril ravno v času, ko mednarodna javnost stopnjuje pritisk na Savdsko Arabijo, ta pa se je v nedeljo odzvala z grožnjo povračila, v primeru če bi ZDA uvedle sankcije proti kraljevini. Trump je dodal, da je 'nekaj resnično groznega in odvratnega' pri umoru novinarja. A na zaustavitev prodaje orožja Savdski Arabiji ni pripravljen: "Povem vam, česar nočemo narediti. Boeing, Lockheed, Raytheon, vsa ta podjetja, nočem prizadeti njihovih služb. Nočem izgubiti takšnega naročila. Obstajajo druge vrste kaznovanja".
Trump je ob tem ponovil svoje znano geslo zunanje politike: Kitajska je slaba, Evropska unija ravna z ZDA kot z bedakom, v Natu bo ostal če bodo preostale države plačevale več, Rusija se je morda vmešavala v ameriške volitve, ampak ni tako slaba, s severnokorejskim voditeljem Kim Džong Unom se "izredno dobro ujemata", piše TheGuardian.
Navezal se je tudi na besede ameriške prve dame Melanie Trump, ki je pred dnevi v intervjuju dejala, da so v Beli hiši 'nezaupanja vredni ljudje': "Tudi jaz imam tak občutek. Ne zaupam vsem v Beli hiši, če sem iskren".
Na koncu je Trump odgovoril še na vprašanje, ali si po skorajda dveh letih v Beli hiši želi, da česar ne bi storil ali rekel. In vprašanje je takoj obrnil na mediji oziroma na to, kako ga obravnavajo: "Torej, ko sem postal predsednik – mediji me grozno obravnavajo – sem resnično mislim, da ena stvar, ki se bo zgodila je, da me bodo mediji začeli obravnavati bolje. A obravnavajo me še slabše."
KOMENTARJI (67)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.