Donald Trump je pogovoru za Wall Street Journal dejal, da bi sankcije proti Rusiji lahko odpravili, če bo Moskva pomagala Washingtonu v boju proti islamskemu ekstremizmu in pri drugih zadevah. "Če se dobro razumeš in če nam Rusija res pomaga, zakaj bi imeli sankcije, če nekdo počne res dobre stvari," je dejal. Ob tem je izrazil upanje, da se bosta z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom lahko srečala.
Trump je tudi dejal, da je politika ene Kitajske, v skladu s katero ZDA priznavajo, da je Tajvan del Kitajske, stvar pogajanj. Kot je dodal, mora Kitajska z uvedbo drsečega tečaja svoje valute omogočiti konkurenčnost ameriškim podjetjem. Ob tem je sicer zatrdil, da Kitajske ne bo razglasil za valutnega manipulatorja, takoj ko bo prevzel položaj.
Trump je že minuli mesec postavil pod vprašaj politiko ene Kitajske, s čimer je močno razburil oblasti v Pekingu.
Ameriški senat začel preiskavo ruskega vohunjenja
Ameriški senat je začel preiskavo ruskega vohunjenja, saj so po mnenju sanatorjev poročila o vmešavanju Moskve v predsedniške volitve in možne povezave z ameriškimi političnimi strankami zelo zaskrbljujoča.
Med preiskavo, ki jo podpirajo tako republikanci kot demokrati v senatnem odboru za obveščevalne zadeve, nameravajo zaslišati člane administracije odhajajočega ameriškega predsednika Baracka Obame in prihajajoče Trumpove administracije. Če bo potrebno, jih bodo na zaslišanje pozvali s sodnim pozivom.
Ameriške obveščevalne agencije domnevajo, da je vmešavanje v ameriške predsedniške volitve v prid Trumpu ukazal ruski predsednik Vladimir Putin.
Preiskava bo pod drobnogled vzela ocene obveščevalcev in druge informacije o povezavi med Rusijo in posamezniki, ki so bili udeleženi v političnih kampanjah. Večino dela bo potekalo za zaprtimi vrati.
Rusija ne komentira domnevnih stikov s Trumpovo ekipo
Rusko zunanje ministrstvo danes ni želelo komentirati poročanja medijev o domnevnih telefonskih pogovorih med bodočim svetovalcem za nacionalno varnost novoizvoljenega ameriškega predsednika Donalda Trumpa in ruskim veleposlanikom v Washingtonu.
Namestnik zunanjega ministra Sergej Rjabkov je za rusko tiskovno agencijo Ria Novosti dejal, da "ne komentiramo dnevnih delovnih stikov našega veleposlaništva ali predstavnikov zunanjega ministrstva s kolegi iz drugih držav, vključno z ZDA".
Washington Post je poročal, da je Michel Flynn 28. decembra lani večkrat po telefonu poklical ruskega veleposlanika v Washingtonu Sergeja Kisljaka. Po navedbah časnika je Kisljak bodoči administraciji posredoval vabilo za udeležbo na mirovnih pogovorih o Siriji, ki jih bosta 23. januarja, tri dni po Trumpovi inavguraciji, v Kazahstanu gostili Rusija in Turčija.
Trumpov bodoči tiskovni predstavnik Sean Spicer je dejal, da sta Flynn in Kisljak govorila o "logistiki vzpostavitve telefonskega pogovora med predsednikom Rusije in novoizvoljenim predsednikom po njegovi prisegi". "To je bilo to," je dodal.
Turški zunanji minister Mevlüt Cavusoglu je v petek dejal, da bodo vabila na pogovore v Astano verjetno odposlali prihodnji teden, tako Turčija kot Rusija pa se strinjata, da bi morale na njih sodelovati tudi ZDA.
KOMENTARJI (638)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.