Newyorški milijarder Donald Trump je v torek na strankarskih volitvah v vseh petih državah severovzhoda ZDA povozil svoja dva še preostala protikandidata za osvojitev republikanske predsedniške nominacije, na demokratski strani pa je Hillary Clinton slavila zanesljivo, čeprav manj prepričljivo kot Trump.
Trump v torek osvojil vseh pet držav
Poslovnež je osvojil večino republikanskih glasov v Pensilvaniji, Marylandu, Rhode Islandu, Connecticutu in Delawaru in je po štetju tiskovne agencije AP doslej osvojil 927 delegatov za strankarsko konvencijo junija v Clevelandu. Za osvojitev nominacije jih je potrebnih 1237.
Trump je v torek dobil veliko večino delegatov, čeprav pa jih 54 iz Pensilvanije ostaja neznanka. Ne glede na izide volitev se ti delegati lahko odločijo po svoje, ker jim pravila državne stranke dovoljujejo, da se ne opredeljujejo vnaprej. Trump ima zato nov upravičen razlog, da se huduje nad lastno stranko.
Pakt očitno ne pomaga
Glede na izide vzporednih anket je Trump osvojil vse kategorije republikanskih volivcev, ki so omejeni na bele moške in ženske. Senator iz Teksasa Ted Cruz ima sedaj najmanj 559 delegatov, guverner Ohia John Kasich 148 in nobeden od njiju nima možnosti, da do konvencije dobi 1237 delegatov. Kandidata sta zato sklenila pakt, da si ne skačeta v zelje in skušata skupaj ustaviti Trumpa na poti do nominacije.
Cruz se bo posvetil kampanji v ključni državi Indiani, kjer bodo volitve 3. maja. Če Trump osvoji Indiano, ki je ena od desetih še preostalih držav, kjer republikanci še niso volili, bo zgodbe konec, saj na primer premočno vodi v anketah z delegati bogate Kalifornije in tudi drugih.
Trump že napada Clintonovo
Za Trumpa je bilo zgodbe konec že sinoči, saj je tekmo razglasil za dobljeno in se je v govoru posvetil napadom na Clintonovo, ki jo je razglasil za nesposobno in napovedal, da bo sam storil veliko več za ženske kot nekdanja državna sekretarka.
Zatrdil je, da ga imajo ženske veliko bolj rade kot Clintonovo.
Med drugim je izrazil zaskrbljenost nad tem, kako se demokratska stranka obnaša do senatorja iz Vermonta Bernarda Sandersa, ki ga je pozval, naj sproži neodvisno kandidaturo.
Sanders Clintonovo premagal na Rhode Islandu
Sanders v svojem govoru v Zahodni Virginiji tega ni storil, obenem pa tudi ni priznal poraza, čeprav poti do zmage več praktično nima. Clintonova je Sandersu priznala premoč le v Rhode Islandu in ima sedaj že 90 odstotkov vseh delegatov, potrebnih za zmago. Skupaj je to okrog 2100, za zmago pa jih je potrebnih 2383. Sanders je zbral 1271 delegatov.
Do konca procesa izbire demokratskega kandidata je še 16 tekem in ker se delegati delijo proporcionalno, se bo moral Sanders kmalu odločiti, ali bo pomagal v Belo hišo prvi ženski v zgodovini ali pa bo poslušal Trumpa in omogočil zmago newyorškemu milijarderju.
Clintonova je v zmagovitem nagovoru podpornikom v Philadelphii, kjer bo konec junija demokratska konvencija, povedala, da republikanski pristop ne bo zmanjšal neenakosti v ZDA, niti povečal priložnosti za vse. Zaradi tega je pozvala Sandersove privržence, naj se ji pridružijo, podoben poziv pa je poslala neodvisnim volivcem in preudarnim republikancem.
Glede na vzporedne ankete v Pensilvaniji je bila kar četrtina republikanskih udeležencev volitev naravnost prestrašena zaradi možnosti, da lahko Trump postane predsednik ZDA. Okrog 60 odstotkov republikancev meni, da je njihova tekma razdelila stranko, okrog 70 odstotkov demokratov pa, da je njihova tekma stranko poživila.
Clintonova je glede na vzporedne ankete v petih državah ponovno osvajala večino glasov žensk, manjšin in starejših, Sandersu pa so ostali mlajši od 30 let in beli moški.
KOMENTARJI (39)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.