Ameriški predsednik Donald Trump je zjutraj tvitnil, da odnosi s Turčijo niso dobri, zato je odobril podvojitev carin na uvoz aluminija in jekla iz te države. Carine na aluminij bodo odslej 20-odstotne, na jeklo pa 50-odstotne.
Turčija je v odzivu opozorila, da bo edini rezultat zvišanja carin "škoda v odnosih med državama kot zaveznicama". Na zunanjem ministrstvu so še napovedali odgovor na te ukrepe proti Turčiji in ocenili, da so v nasprotju s pravili Svetovne trgovinske organizacije (WTO).
Turška valuta je bila pod pritiskom že v četrtek, turški predsednik Recep Tayyip Erdogan pa je državljane pozval, naj ne nasedajo na orkestrirane tuje kampanje proti Turčiji. "Če imajo oni dolarje, imamo mi naše ljudstvo, naš prav in Alaha," je poudaril.
Vrednost lire se je nadalje zniževala danes, ko je postalo jasno, da se delegacija s pogovorov glede ameriškega pastorja Andrewa Brunsona vrača praznih rok. Brunsona v Turčiji obtožujejo podpore terorizmu, ZDA pa so zaradi tega proti Turčiji uvedle sankcije.
Doslej so ZDA 1. avgusta uvedle sankcije proti turškima ministroma za pravosodje in notranje zadeve. Turčija je ob tem že del svetovnih držav, ki so deležne Trumpovih 10-odstotnih carin na izvoz aluminija v ZDA in 25-odstotnih carin na izvoz jekla v ZDA. Sedaj je te carine za Turčijo podvojil.
Poteza je, kot kaže, neposredna posledica neuspešnih pogovorov okrog Brunsona. Turčija medtem od ZDA želi izročitev muslimanskega duhovnika Fethulaha Gullena, ki ga Erdogan krivi za neuspešen državni udar leta 2016.
Vrednost turške lire je zjutraj v primerjavi z dolarjem padla za 20 odstotkov, kasneje pa se je padec malce ublažil in za en dolar je bilo mogoče kupiti 6,5 turške lire.
Dogajanje okoli Turčije potopilo evropske borze
Potem ko se je po svetovnih finančnih trgih razlil strah, povezan z dogajanjem okoli Turčije, so se tečaji delnic na pomembnejših borzah v Evropi danes zniževali. Turška lira se je po zaostrovanju spora z ZDA torej spustila zgodovinsko nizko. V primerjavi z dolarjem se je za dober odstotek na najnižjo raven v letu dni spustil tudi evro.
Padec lire, ki se je začel že maja in se sedaj le še pospešuje, bo turško gospodarstvo skoraj gotovo potisnil v recesijo, lahko pa bi sprožil tudi bančno krizo, je za francosko tiskovno agencijo AFP ocenil glavni ekonomist podjetja Capital Economics Andrew Kenningham. Ob tem se postavlja vprašanje, koliko so turškemu bančnemu sistemu izpostavljene evropske banke.
Tečaj evra je v luči težav turškega gospodarstva dosegel najnižjo raven od julija lani. Pozno popoldne so z evrom v Frankfurtu trgovali po tečaju 1,140 dolarja, s čimer se je skupna evropska valuta pocenila za 1,01 odstotka. ECB je opoldne določila referenčni tečaj evra pri 1,1456 dolarja (v četrtek 1,1593 dolarja).
Sicer je bil evro danes prvič vreden več kot sedem turških lir, dolar pa je prvič presegel mejo šestih lir.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.