Ameriški predsednik Donald Trump je danes podpisal zakon, s katerim v veljavo stopijo nove sankcije proti Rusiji, Iranu in Severni Koreji, so sporočili iz Bele hiše.
Prejšnji teden sta sankcije z veliko večino potrdila predstavniški dom in senat, manjkal pa je le še Trumpov podpis. Zakon med drugim Trumpu prepoveduje rahljanje sankcij proti Rusiji brez dovoljenja kongresa.
Trump je sicer sankcijam osebno nasprotoval, po informacijah francoske tiskovne agencije AFP pa je zakon podpisal za zaprtimi vrati.
Trump je sporočil, da ima o zakonu sicer pomisleke, da je "resno pomanjkljiv", saj omejuje predsednikove odločitve glede zunanje politike. "Z omejevanjem izvršne fleksibilnosti, ta zakon otežuje ZDA, da sprejeme dobre dogovore za ameriško ljudstvo in bo še bolj povezalo Kitajsko, Rusijo in Severno Korejo," je dejal Trump.
"Tvorci naše ustave so podali zunanjo politiko v roke predsednika. Zakon bo dokazal modrost tiste odločitve," je dodal.
Ruski predsednik Vladimir Putin je v nedeljo v odzivu na sankcije dejal, da bodo ZDA morale zmanjšati svoje diplomatsko osebje v Rusiji za 755 predstavnikov. Putin pa je posvaril, da je Rusija pripravljena zaostriti protiukrepe.
Tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov je danes dejal, da Trumpov podpis zakona "ne spremeni nič", saj je Moskva že uvedla povračilne ukrepe.
Kongres je s potrditvijo sankcij Trumpu poslal sporočilo, da zanj ni nobenega dvoma, da so se Rusi vpletali v lanskoletne volitve v ZDA, saj so nove sankcije sprejeli prav zaradi tega.
Proti Iranu so sankcije uvedli zaradi nadaljevanja raketnega programa in zaradi podpore regionalnemu terorizmu, na koncu pa so kongresniki sprejeli še nove sankcije proti Severni Koreji zaradi njenega raketnega in jedrskega programa.
Evropska unija zaenkrat ne namerava uvesti povračilnih ukrepov zaradi novih sankcij proti Rusiji. V EU se namreč bojijo, da bodo zaradi sankcij prizadeta tudi evropska podjetja. Kot je danes pojasnila tiskovna predstavnica predsednika Evropske komisije Jean-Clauda Junckerja, se bo lahko pri izvajanju sankcij upoštevalo tudi evropske interese. Če temu ne bo tako, pa so si pridržali pravico do povračilnih ukrepov, ki bodo lahko sledili tudi v nekaj dnevih.
Za EU je sporno zlasti to, da zakon predvideva uvedbo sankcij proti vsakemu podjetju, ki podpira razvoj, vzdrževanje, posodabljanje ali popravilo cevovodov, po katerih Rusija izvaža energijo.
KOMENTARJI (39)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.