Tujina

Trump po zmagi v New Hampshiru obljublja veliko Ameriko, Clintonova priznala poraz proti Sandersu

Concord, 10. 02. 2016 06.41 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Prepričljivi zmagovalec republikanskih strankarskih volitev v zvezni državi New Hampshire je Donald Trump, ki obljublja zid na južni meji in zaščito pravice do orožja. Na demokratski strani je morala poraz priznati Hillary Clinton, Bernard Sanders je ob zmagi pozval k pravnim spremembam.

Donald Trump
Donald Trump FOTO: AP

Prepričljivi zmagovalec republikanskih strankarskih volitev v zvezni državi New Hampshire Donald Trump je v zmagoslavnem govoru zagotovil, da bo Amerika z njim v Beli hiši spet velika, da bo zgradil zid na jugu, zaščitil pravico do orožja, izprašil teroriste, sam pa bo najboljši predsednik za delovna mesta, kar jih je bog ustvaril.

Po okrog 70 odstotkov preštetih glasovih je Trump osvojil 34, Kasich pa 16 odstotkov. Za tretje mesto najbolje kaže teksaškemu senatorju Tedu Cruzu, ki je imel okrog 12 odstotkov glasov, za petami pa sta mu nekdanji guverner Floride Jeb Bush z 11 in zvezni senator iz Floride Marco Rubio z desetimi odstotki glasov. Ostali kandidati so bili daleč zadaj. Republikanska tekma se sedaj najprej 20. februarja seli v Južno Karolino, nato pa 23. februarja v Nevado. Ankete tam ponovno najbolje kažejo Trumpu pred kandidati, ki prihajajo iz južnih ali jugozahodnih držav ZDA. Kasich tam trenutno krepko zaostaja.

Trump se je uvodoma zahvaljeval vsem, ki so mu pomagali do zmage, med drugim soprogi slovenskega rodu Melaniji Trump. "Kaj vse je morala prenašati. Ampak na začetku mi je povedala, da če se bom odločil za predsedniško kandidaturo, bom zmagal in hvala Melanija, res hvala," je dejal zmagovalec New Hampshira in še naprej vodilni kandidat republikancev.

Njegovi podporniki v dvorani so govor prekinjali z vzkliki "USA, USA", Trump pa jih je v zanj neznačilnem slogu miril, ko je omenil zmagovalca demokratskih strankarskih volitev Bernarda Sandersa in mu čestital za zmago. Dejal je, da ne ve kam namerava Sanders peljati Ameriko, ampak mu ne bo dovolil, da jo vrže stran. Podobno kot Sanders je nato bentil čez posebne interese, ki kupujejo volitve in vplivajo na politike ter poudaril, da se financira sam zato ne bo nikomur nič dolžan.

Na položaju predsednika bo odpravil zdravstveno reformo predsednika Baracka Obame, zaščitil pravico do orožja, odpravil zvezne šolske standarde in postal najboljši predsednik za delovna mesta, "kar jih je bog ustvaril". Statistiko o nizki stopnji brezposelnosti okrog petih odstotkov je označil za lažno in menil, da je prava tam do 40-odstotna, sicer na njegovih zborovanjih ne bi bilo tako velikih množic.

Liberalni medij Huffington Post, ki je vesti o Trumpu uvrstil med zabavne novice, se po izidih v New Hampshiru ni nič kaj zabaval in je Trumpovo zmago pospremil z naslovom "New Hampshire volil za rasista, seksista in ksenofoba".

Presenečenje

Na drugo mesto se je uvrstil povsem druge sorte kandidat guverner Ohia John Kasich, ki je bil še sam prijetno presenečen nad rezultatom. "Proti nam so za negativno kampanjo porabili milijone dolarjev, kar je stara politika. Mi imamo preveč dobrega za prodat, da bi zapravljali čas s kritiziranjem drugih. Danes se morda res obračamo stran od temne plati ameriške politike," je dejal Kasich.

Obljubil je, da se bo v Beli hiši boril za delovna mesta, proti raznim oblikam odvisnosti, predvsem pa ne bo skrajnež in ne bo delil Amerike, ker morajo skupaj reševati probleme. Za nameček se je še malce norčeval iz dolgega zmagoslavnega govora Sandersa. "Sem mislil, da bo govoril dokler ne bo dopolnil 77 let," je dejal Kasich.

Clintonova priznala poraz, Sanders razglasil zmago in pozval k pravim spremembam

Bernard Sanders
Bernard Sanders FOTO: AP

Nekdanja državna sekretarka ZDA Hillary Clinton je še pred uradnim koncem preštevanja glasovnic priznala poraz na strankarskih volitvah v New Hampshiru in čestitala za zmago senatorju iz Vermonta Bernardu Sandersu, ki je ob razglasitvi zmage pozval k pravim spremembam v ZDA.

Demokratska tekma se sedaj seli najprej v Nevado, kjer bodo 20. februarja strankarska zborovanja, nato pa 27. februarja v Južno Karolino na strankarske volitve. Demokratsko telo je na jugu in zahodu rasno precej bolj mešano, kot v 95-odstotno belem New Hampshiru in Clintonova računa, da ji bodo manjšine pomagale k uresničitvi napovedi anket, ki ji v Nevadi in Južni Karolini trenutno še vedno dajejo veliko prednost. Sanders pa upa, da mu bo zmaga v New Hampshiru dala dovolj zagona za večjo prepoznavnost in več denarja od volivcev. Denarja od korporacij in posebnih interesov ne sprejema. Januarja je zbral 20 milijonov dolarjev, kar je pet milijonov več kot Clintonova, pri čemer je bila povprečna donacija 27 dolarjev.

Clintonova je povedala, da ima še vedno rada New Hampshire, ki je leta 2008 oživela njeno predsedniško kampanjo, leta 1992 pa pognala kampanjo njenega moža Billa Clintona do Bele hiše. S hripavim glasom je zagotovila, da se tekma nadaljuje in se bo borila naprej za zmago v vseh državah ZDA.

"Ni toliko pomembno, če zmagaš ali izgubiš. Pomembno je, da se po porazu znova dvigneš," je dejala kandidatka, ki je imela do konca lanskega leta še povsem odprto pot do demokratske nominacije, sedaj pa se ji ponavlja zgodba iz leta 2008, ko jo je po uvodnem vodstvu ugnal Barack Obama.

Takoj za njo je s podobno hripavim glasom stopil na oder Sanders, ki je pohvalil Clintonovo za trdo kampanjo in vljudno priznanje poraza. "Demokrati zmagujejo, ko je volilna udeležba visoka, republikanci pa zmagujejo, ko je udeležba nizka," je dejal Sanders, ki od samega začetka trdi, da je sposoben zmagati, če bo uspel na volišča pritegniti rekordno število volivcev.

Svoje podpornike in vse demokrate je opozoril, da bodo morali čez nekaj mesecev stopiti skupaj ne glede na to, kdo bo zmagal na volitvah, ker ne smejo dovoliti zmage "desničarskim" republikancem.

Opozorilo velja med drugim Billu Clintonu, ki je leta 2008 škodil soprogi z žaljivim odnosom do Obame, tokrat pa počne podobno s Sandersom. Clintonovi zanesljivo ni pomagala niti nekdanja državna sekretarka Madeleine Albright, ki si je privoščila izjavo, da je v peklu poseben prostor za ženske, ki ne pomagajo drugim ženskam.

V govoru, ki ga je opravil v svojem zvenečem rodnem brooklynskem naglasu, je poudaril teme, ki zaznamujejo njegovo kampanjo. Obljubil je davek na špekulacije Wall Streeta, splošno zdravstveno zavarovanje za vse, zastonj visoko šolstvo in podobno.

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (25)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

ONniON
11. 02. 2016 18.53
+1
kaj me briga amerika, mi imamo tukaj svoje težave in stvari
DonDonDan
11. 02. 2016 19.57
-1
Mi imamo tukaj Balkan, Srbijo II !!!!!!!!!!
HolyRomanEmpire
11. 02. 2016 16.21
+0
GO TRUMP GO. Imaš trdo roko, in to, sam še uporabi jo pravilno..
RdecaZvezda
11. 02. 2016 08.57
+1
če na volitvah zmaga trump potem imamo mi Slovenci čisto malo šans ,da postanemo še ena zvezda več na ameriški zastavi,pa da se znebimo teh voluharjev na vladi
asdfghjklqwertz
11. 02. 2016 08.16
-4
Zaščito pravice do orožja? Sem že proti njemu. Orožje je treba ukiniti, oziroma, drugi amandma je treba ukiniti, če ne bomo spet vsak mesec poslušali o pokolu iz zda in vsaj enkrat na leto pokol na kakšni šoli, v zda.
HAILWOODmike
10. 02. 2016 21.51
+5
Trump je resitev za nas! Go usa
k_komet
10. 02. 2016 21.26
+1
Če bi američani imeli poštene demokratične volitve, bi se lahko zgodilo marsikaj. Tako pa bodo elektorski glasovi naredili svoje.
asdfghjklqwertz
11. 02. 2016 08.18
+1
A misliš, da je pri nas kaj boljši sistem? Tisti ki hoče zmagat, se ve že v naprej, da bo zmagal. Volitve ne boš nikoli točno prikazal. Ko se gre za volitve predsednika države in za premierja, takrat veš, da naši glasovi nič ne pomagajo, ampak tu odločajo oni s kravato in priljubljenost kandidata med časom predvolilnih kampanij.
Danica Krajnc
10. 02. 2016 21.04
+2
?ampl
10. 02. 2016 20.48
+11
od vseh je trenutno Trump najboljša izbira.Če bi kdaj bili v Texasu bi ga popolnoma razumeli.Amerikanci imajo hude probleme z latinosi,kar so si zakuhali sami.V Evropi imamo in bomo imeli hude težave z begunci in pri nas bodo ljudje,to dojeli v naslednjih 2-3 letih.Malo manj berite prirejene medije in pejte malo brskat po spletu in vas bi pol vprašal a bi si želeli,da tam živi vaš otrok...ali drugače,preberite si knjigo:NIČ NIČ NIČ, pa vam bo potem mnogo bolj jasno!
kameltrajbar
11. 02. 2016 10.55
-1
....???...vse se vrača...texas so ukradli mehičanom....:))))
flojdi
10. 02. 2016 15.39
-1
.? a= ta ata , mogoče, potomec "indijancev"
flojdi
10. 02. 2016 15.41
+0
..in bo bil branil ukradeno pred ukraditelji
flojdi
10. 02. 2016 14.32
kure bedne
10. 02. 2016 14.31
+1
Volitve so en velik biznis in nič drugega. Kandidat je že vnapej določen s strani elite. Tudi, če ne verjamete, svet ne bo propadel.
RdecaZvezda
11. 02. 2016 08.59
Jimi1
10. 02. 2016 12.13
+8
Neki borec za "svobodno besedo" spet briše komentarje....
Kalymero
10. 02. 2016 09.52
+3
Ježešmarija, a nebi izbrali koga drugega za dvornega norčka?
tankopiš
10. 02. 2016 11.57
+0
Ne vem zakaj niso vprašali kakšnega slovenca.
Kollerik
10. 02. 2016 15.35
+7
RdecaZvezda
11. 02. 2016 09.00
mlamat
10. 02. 2016 09.05
+9
Pa le ni taka "zguba", kot se napisali pred par dnevi v naslovu članka. Amaterji.
Mojster123
10. 02. 2016 09.01
+4
God bless America and Donald Trump!
Kollerik
10. 02. 2016 15.36
-1
allstarker
10. 02. 2016 18.30
+0
počak ko bo latinska amerika začela hodit v EU, pa naj potem vzklika te besede:D