Ameriški predsednik Donald Trump je odstavil zunanjega ministra Rexa Tillersona. Nasledil ga bo dosedanji šef obveščevalne agencije Cia Mike Pompeo, medtem ko bo Cio v prihodnje vodila Gina Haspel.
"Mike Pompeo, direktor Cie, bo postal naš novi državni sekretar. Opravljal bo fantastično delo! Hvala Rexu Tillersonu za njegovo delo. Gina Haspel bo postala nova direktorica Cie, prva ženska doslej. Čestitke vsem!", je prek Twitterja sporočil Trump.
Svojo odločitev je nato pojasnil z besedami, da se s Tillersonom nista strinjala o številnih stvareh, vključno glede iranskega jedrskega programa. "Z Rexom sva o tem dolgo govorila. Dejansko sva dobro shajala, a se nisva strinjala o nekaterih stvareh. Če pogledate dogovor z Iranom, sem menil, da je grozen, on je menil, da je dober. Želel sem ga bodisi prekiniti ali nekaj narediti, on je menil nekoliko drugače. Tako da dejansko nisva bila enakih misli," je dejal. Zahvalil se mu je za "odlično delo". "V zadnjih 14 mesecih smo veliko dosegli, njemu in njegovi družini želim vse dobro," je zatrdil.
Tillersonov svetovalec Steve Goldstein je medtem izjavil, da jima razlogi za Trumpovo odločitev niso znani, kar je v nasprotju z uradno razlago Bele hiše. "Državni sekretar ni govoril s predsednikom to jutro in ne pozna razlogov, a je hvaležen za priložnost, ki jo je dobil, in še vedno meni, da je javna služba plemenit poziv, ki ga ni mogoče obžalovati," je zapisal na Twitterju. Dodal je še, da Pompeju "želijo vse dobro".
Kmalu zatem je Trump odpustil še Goldsteina. "Bilo mi je v čast, predsedniku in državnemu sekretarju pa sem hvaležen za to priložnost," je ta dejal v odzivu in dodal, da se veseli počitka.
O sporih med predsednikom in zunanjim ministrom se je sicer govorilo že dolgo časa, večkrat se je že tudi ugibalo o Tillersonovemu odhodu. Trumpa naj bi med drugim motilo, da Tillerson razmišlja preveč v ustaljenih okvirih. Tudi vsebinsko se dvojica pogosto ni strinjala, med drugim glede ravnanja v sporu s Severno Korejo, navaja Washington Post.
Kot piše časnik, je Trump Tillersona v petek pozval, naj odstopi, nakar se je ta v ponedeljek predčasno vrnil iz svoje turneje po Afriki.
Mandat je končal tiho, kot ga je vodil
Tillerson je danes s tresočim glasom pred novinarji prebral izjavo poslovilnega nagovora, nato pa se poslovil brez odgovorov na vprašanja. Dejal je, da uradno ostaja na položaju do konca meseca, da bi zagotovil nemoteno tranzicijo. Zahvalil se je sodelavcem in Američanom, posvaril Rusijo, Trumpa pa je omenil le enkrat.
"Ostaja veliko dela pri iskanju odgovorov na zaskrbljujoče obnašanje ruske vlade, ki mora pozorno oceniti, ali so njena dejanja v najboljšem interesu njenih državljanov in širšega sveta. Nadaljevanje sedanje poti bo vodilo v še večjo osamitev, kar ni v interesu nikogar," je dejal.
Mandat je končal tiho, kot ga je tudi vodil, saj so se novinarji od samega začetka pritoževali nad njegovo nedostopnostjo.
Trump presodil, da je čas za spremembe
Trump je očitno presodil, da mora spremembe izvesti še pred pričakovanim srečanjem s severnokorejskim voditeljem Kim Džong Unom in prihajajočimi trgovinskimi pogajanji. Tudi tiskovna agencija AFP navaja neimenovanega visokega predstavnika ZDA, da naj bi Trump želel ministra zamenjati še pred začetkom tveganih pogajanj s Pjongjangom.
V State Department zdaj prihaja Pompeo, tega pa bo na čelu Cie predvidoma nasledila njegova dosedanja namestnica Haspelova. Če bo potrjena v kongresu, bo Cio prvič doslej vodila ženska. Oba sta se Trumpu že zahvalila za zaupanje, ki jima ga je izkazal.
V izjavi za Washington Post je Trump medtem oba močno pohvalil. Za Pompea je med drugim dejal, da je bil najboljši v svojem letniku na West Pointu in je z odliko diplomiral na harvardski pravni šoli, kot član predstavniškega doma kongresa pa se je izkazal s svojim delom in sposobnostjo sodelovanja tudi z demokrati.
Za Haspelovo pa je med drugim zapisal, da je s Pompeom tesno sodelovala več kot leto dni in da se je med njima v tem času razvilo globoko spoštovanje. Sam jo bo zdaj predlagal za novo direktorico Cie in če jo bo kongres potrdil, bo to po njegovem "zgodovinski mejnik".
Menjava na vrhu State Departmenta je sicer le še ena v vrsti menjav v Trumpovi administraciji v zadnjih mesecih. Belo hišo je moral v ponedeljek zapustiti tudi predsednikov tesni sodelavec John McEntee, ki s Trumpom sodeluje že od začetka predsedniške kampanje leta 2015. Neimenovani sodelavec je kot razlog navedel varnostne pomisleke.
Odstavitve nista želela komentirati ne McEntee, ki ima med Trumpovimi sodelavci enega najdaljših stažev, ne Bela hiša, poroča ameriški CNN in dodaja, da je šel skozi vrata zaradi resnih finančnih zločinov, zaradi katerih ga preiskuje ministrstvo za domovinsko varnost, vendar naj ne bi bili povezani s Trumpom.
Ameriški mediji poročajo, da je McEntee skoraj dobesedno letel skozi vrata Bele hiše, saj mu niso dovolili pobrati niti plašča. Politico je lani poročal, da se McEntee rad igra s ponarejanjem Trumpovih podpisov. McEntee je skrbel za to, da je imel predsednik na voljo svinčnike za podpisovanje dokumentov in avtogramov, za dostavo sporočil in med drugim za nastavljanje ur po Beli hiši.
Ne glede na vse to pa je McEntee nemudoma po odpustitvi iz Bele hiše dobil nazaj položaj višjega svetovalca za operacije v predsedniški kampanji Trumpa za leto 2020 s sedežem v prestolnici.
KOMENTARJI (32)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.