Številne je ob izvolitvi Donalda Trumpa zaskrbelo, da bo med prvimi potezami tudi odstop od pariškega podnebnega dogovora. V preteklosti je namreč zagovarjal teorije, da so podnebne spremembe izmišljene. Pred leti je tako tvitnil, da si je klimatske spremembe izmislila Kitajska, da bi ameriško gospodarstvo postalo nekonkurenčno.
A tako kot pri številnih drugih idejah se je Trump tudi pri pariškem dogovoru nekoliko potegnil nazaj. V kampanji je vseskozi govoril, da bo nemudoma odstopil od sporazuma, zdaj pa za New York Times ni bil več tako odločen.
''Spremljam ga zelo podrobno. Sem odprtega duha,'' je dejal glede sporazuma, ki ga je podpisalo 196 držav, med njimi tudi Kitajska.
Prav tako ni več tako zelo prepričan, da gre le za teorije zarote, saj je na vprašanje, ali meni, da je med globalnim segrevanjem in človekovo dejavnostjo kakšna povezava, mukoma odgovoril: ''Mislim, da je neka povezava. Nekaj je na tem. Odvisno je sicer, v kolikšni meri.'' Dodal je, da razmišlja tudi o tem, koliko bo prilagajanje na in zaradi podnebnih sprememb stalo ameriška podjetja.
PREBERITE ŠE: Bolivija zaradi suše predčasno zapira šole
Na Arktiki temperature 20 stopinj višje od običajnih za november
V kampanji je poleg odstopa od sporazuma, ki je morda naše zadnje upanje, da še obvarujemo planet in same sebe, poudarjal tudi, da bo ukinil vso pomoč državam v razvoju, ki so zaradi klimatskih sprememb najbolj prizadete, in subvencije za čisto energijo. To bo očitno dejansko storil. V nedavnem programu prvih 100 dni je Trump namreč omenjal, da bo ukinil sredstva za programe, ki se borijo proti podnebnim spremembam, prav tako bo ukinil omejitve, ki veljajo za izkoriščanje nafte.
Dalajlame Trump ne skrbi
Nekateri optimisti sicer upajo, da bo Trump primoran upoštevati mnenja in bo ubral bolj pragmatično pot tudi glede teh vprašanj. Med temi je tudi Dalajlama, ki ga ne skrbi, da bo Trump novi predsednik ZDA. Meni, da se bo prilagodil svetovnim politiki in globalni realnosti. Po inavguraciji bi ga veselilo tudi, da bi se s Trumpom srečal, vendar pa to naj ne bi veselilo Kitajske. Slednjo državo je sicer Trump že spravil v dobro voljo, saj je napovedal, da se bodo ZDA že prvi dan po njegovem imenovanju umaknile iz transpacifiškega prostotrgovinskega partnerstva.
Obsodil nacistične pozdrave
V pogovoru za New York Times, ki ga je sprva celo odpovedal, je obsodil tudi desničarsko gibanje, v katerem so v čast njegove zmage na druženju v Washingtonu vpili "heil Trump" in dvigali roke v nacistični pozdrav. Povedal je, da jih zavrača, kljub temu pa je Steva Bannona, ki velja za avtorja tega gibanja, postavil za prihodnjega stratega Bele hiše in višjega svetovalca. "Bannon ni noben rasist. Če bi mislil, da je rasist ali del gibanja 'alt right', potem ne bi niti pomislil, da ga najamem," je povedal.
KOMENTARJI (32)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.