Ameriški predsednik Donald Trump je na Twitterju zapisal, da je državnemu sekretarju Miku Pompeu naročil, naj Hodi Muthani, ki se želi vrniti domov, ne dovoli vstopa v ZDA.
Pompeo je pred tem dejal, da 24-letnica ni ameriška državljanka in da je posledično ne morejo sprejeti. Kljub temu njena družina in odvetnik trdita, da Mathuna je ameriška državljanka.
Muthana, ki je odraščala v ameriški zvezni državi Alabama, je, ko je dopolnila 20 let, v Sirijo odpotovala z namenom, da se pridruži Islamski državi. Družini je takrat dejala, da se zaradi študija odpravlja v Turčijo.
Družinski odvetnik Hassan Shibly je dejal, da je absurdno, da Trump od evropskih držav zahteva, da sprejmejo islamske borce, medtem ko svojih državljanov noče pripeljati nazaj v ZDA. Trump je Veliko Britanijo in ostale evropske države namreč nedavno pozval, naj sprejmejo 800 borcev skrajne skupine Islamska država, ki so jih zajeli ameriški vojaki. Če države skrajnežev ne bodo sprejele, je Trump na družbenem omrežju Twitter zagrozil z njihovo izpustitvijo.

"Hoda Muthana ima veljavno ameriško državljanstvo. Rodila se je oktobra 1994 v Hackensacku, nekaj mesecev po tem, ko je njen oče prenehal delati kot diplomat," je dejal odvetnik. Kot pravi, je njegova stranka ob vrnitvi v ZDA pripravljena na sojenje in morebitni zapor.
"Ne moremo priti do točke, ko preprosto odvzamemo državljanstvo tistim, ki kršijo zakon. To ni prava Amerika," je še zapisal.
Pompeo: Muthana nima pravne podlage za vrnitev v ZDA
Vendar pa je Pompeo sporočil, da Muthana nima nobene pravne podlage za vrnitev v ZDA, prav tako nima veljavnega ameriškega potnega lista, nima pravice do potnega lista ali vizuma za potovanje v državo. "Hoda Muthana ni državljanka ZDA in ne bo sprejeta v Združene države Amerike," pravi Pompeo.
A kot piše New York Times, Muthana trdi, da je pred odhodom v Turčijo zaprosila za potni list in ga tudi prejela. Analitiki ob tem poudarjajo, da imata Trump in Pompeo na nek način prav, ko trdita, da Muthana ni ameriška državljanka, saj je bil njen oče jemenski diplomat. Otroci, rojeni v ZDA tujim diplomatom, se namreč avtomatično ne štejejo za ameriške državljane, ker niso pod jurisdikcijo ZDA. Vendar tako odvetnik kot Muthana trdita, da oče ob njenem rojstvu ni bil več diplomat.
Zažigala potne liste zahodnih držav in pozivala k ubijanju Američanov
Težave pa Muthani predstavljajo tudi njene objave na družabnih omrežjih. Po prihodu v Sirijo je na Twitterju objavila fotografijo sebe in treh deklet, ki zažigajo potne liste zahodnih držav, vključno z ameriškim. V poznejših objavah je med drugim militante pozivala, naj ubijajo Američane. Muthana, ki je mama 18-mesečnemu sinu, zdaj pravi, da globoko obžaluje pridružitev IS, opravičila pa se je tudi za vse sporne objave na spletu, kjer je promovirala ideje islamskih skrajnežev.
"Želim si, da bi lahko objave popolnoma odstranila z interneta in iz spomina ljudi. Upam, da Američani ne mislijo, da sem jim grožnja, in upam, da me lahko sprejmejo, saj sem normalno človeško bitje, ki je bilo zmanipulirano," je povedala v intervjuju za ameriško televizijo ABC.
Po poročanju medijev naj bi se Mathuna predala kurdskim silam in se trenutno nahaja v kurdskem begunskem taborišču na severu Sirije, kjer čaka na odločitev ameriških oblasti.
KOMENTARJI (322)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.