Republikanski kandidat za predsednika ZDA Donald Trump je v petek sprejel odstop šefa svoje kampanje Paula Manaforta in novico skušal zasenčiti z obiskom poplavljenih območij Louisiane ter oglasno kampanjo v nekaterih ključnih državah, v katerih nastopa proti nezakonitemu priseljevanju in nepoštenemu volilnemu sistemu.
Trump trdi, da je ameriški volilni sistem nepošten, ker da omogoča volilne prevare v korist demokratov. Volitve naj bi bile prirejene tako, da bo na njih zmagala Clintonova, med drugim zato, ker bodo nekateri zanjo volili večkrat.
Demokrati trdijo, da je ravno nasprotno. Sistem naj bi bil nepošten, ker otežuje volilno udeležbo, republikanci pa jo skušajo še bolj znižati z novimi zakoni o identifikacijah in skrajšanju časa za volitve.
Američani bodo lahko predčasno ponekod volili že septembra, osebno pa ponekod že oktobra. Predčasne volitve pomagajo k večji udeležbi, saj so vrste pred volišči, predvsem v revnejših območjih ZDA na volilni dan, ki bo tokrat 8. novembra, izjemno velike. Ker so volitve na delovni dan, si morajo ponekod volivci vzeti prost dan, kar je za tiste z dna socialne lestvice veliko težje.
Problema večkratne volilne udeležbe, o čemer govorijo republikanci in Trump, v ZDA ne poznajo. Od leta 2000 naprej so v državi s 300 milijoni ljudi odkrili le deset primerov, da je nekdo skušal voliti večkrat, kar pomeni, da zaradi tega nikoli v sodobni zgodovini ni bilo vpliva na volilni izid. Trditve demokratov, da je problem na drugi strani, je nedavno potrdilo zvezno sodišče, ko je zavrnilo nov volilni zakon Severne Karoline.
Sodišče je ugotovilo, da ni nobenega dokaza, da je zaostrovanje identifikacijskih zahtev na voliščih sploh potrebno. Ugotovilo je, da nov zakon ovira uresničevanje volilne pravice. Zakon Severne Karoline, ki je še v pritožbenem postopku, je omogočil lažje volitve po pošti, kar večinoma uporabljajo beli in starejši volivci, otežil pa je osebno predčasno glasovanje, kar večinoma uporabljajo temnopolti, revnejši in mladi.
Ne glede na to, Trump že nekaj časa govori, da je sistem prirejen v korist Clintonove, za katero pravi, da bi raje dala delo beguncem kot pa temnopoltim Američanom, ki jih je v petek ponovno pozval naj volijo zanj: "Kaj hudiča pa lahko izgubite?" Poziv je izrekel na zborovanju v Michiganu v belem predmestju. Clintonova je njegovo snubljenje temnopoltih označila za višek ignorance, čeprav pa dan za Trumpa ni bil izgubljen.
Trump v Louisiani
Kamere so pospremile njegov obisk Baton Rouga v Louisiani, ki jo poplavlja že dober teden dni. Trump je za kamere dvignil nekaj paketov pomoči in zagotovil, da je prišel pomagat, hkrati pa je užival v izjavah prebivalcev, ki so opozarjali, da predsednik Barack Obama raje igra golf, kot pa da bi jih prišel pogledat. V obrambo je potisnil tudi Clintonovo, ki zbira denar za pomoč po internetu in izraža solidarnost od daleč.
Clintonova je sporočila, da Louisiana potrebuje pomoč, ne pa motenje dela z odvračanjem pozornosti, vendar pa ena slika pomeni več kot tisoč besed in Trump je vsaj ublažil udarec kampanji po odstopu Paula Manaforta zaradi lobiranja za pobeglega predsednika Ukrajine Viktorja Janukoviča, česar ni ustrezno prijavil ameriški vladi. Zaradi tega sta notranjo preiskavo uvedli dve lobistični firmi, ki sta sodelovali z njim.
Kandidat tega ni storil, vendar pa je njegov sin Eric Trump za televizijo Fox jasno povedal, da je odstop posledica lobističnega dela za prorusko ukrajinsko vlado. Kampanja Clintonove je Manafortov odstop s položaja šefa kampanje pospremila s privoščljivim namigovanjem na domnevno romanco med Trumpom in ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom.
KOMENTARJI (265)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.