Administracija ameriškega predsednika Donalda Trumpa je ukinila program DACA, ki okoli 800.000 nezakonitim priseljencem, ki so v ZDA prišli kot otroci, omogoča bivanje in delo v tej državi ter jih ščiti pred izgonom. Kongresu je predsednik Trump dal pol leta za pripravo nove zakonodaje, v tem času pa tudi ne bodo izgnali ljudi iz tega programa.
"Ne moremo sprejeti vsakega, ki želi priti sem, tako preprosto je," je ob tem, ko je sporočil ukinitev, povedal ameriški minister za pravosodje Jeff Sessions. Poudaril je, da je Trumpov predhodnik Barack Obama leta 2012 ob sprejetju zakona obšel kongres, to odločitev pa je označil za "enostransko dejanje". Povedal je še, da je ukrep privedel do vala otrok brez spremstva v ZDA, številni Američani pa so tako ostali brez dela.
Na ukinitev programa se je na družbenih omrežjih že odzval Obama, ki je zapisal, da je narobe kaznovati mlade, ki upajo, da si bodo ustvarili dobro življenje, saj da niso naredili nič narobe. "Bodimo jasni: ukrep ni bil potreben s pravnega vidika. To je bila politična odločitev in moralno vprašanje. Četudi imamo kot Američani pomisleke do priseljevanja, s tem ukrepom ogrožamo prihodnost mladih ljudi, ki niso nič krivi, ne predstavljajo nobene grožnje in nam nič ne jemljejo," je zapisal nekdanji ameriški predsednik, ki je še dodal, da nekatere Trumpove odločitve posegajo v sam sistem ameriških vrednot.
Trumpova odločitev je na ulice več mest po ZDA pognala številne Američane, ki se s predsednikom ne strinjajo. Nekaj sto protestnikov se je med drugim zbralo v Washingtonu pred Belo hišo in v New Yorku pred stolpnico Trump Tower, kjer so zaprli del znamenite Pete avenije. Protestniki, med katerimi so bili tudi številni mladi priseljenci, ki se jih nova pravila osebno dotikajo, so vzklikali, da so tudi oni Amerika, da si želijo izobrazbe in ne izgona ter da se njihove sanje spreminjajo v nočno moro. Številni so delili svoje zgodbe, med njimi tudi Ivan Caja, ki je prišel v ZDA pri devetih mesecih, danes pa je star 25 let. "To je dokaz, da nimajo praktično nobenega spoštovanja. Najprej priznajo, da predstavljamo pomemben del delovne sile, nato pa negirajo program, ki ne dela nobene škode. Počutim se, kot bi dobil hudo zaušnico," je povedal Ivan za CBS.
Na Trumpovo odločitev o ukinitvi programa DACA se je odzvala tudi Mehika in jo obsodila. Izrazila je globoko zaskrbljenost zaradi negotovosti, s katero se soočajo ljudje, ki jih bo prizadela odločitev predsednika ZDA. "Mehiška vlada globoko obžaluje ukinitev. Naša država ne more prezreti dejstva, da bo današnja odločitev prizadela na tisoče mladih ljudi, ki so se rodili v Mehiki," je v sporočilu za javnost zapisalo mehiško zunanje ministrstvo.
Izgoni naj bi se začeli spomladi 2018
Trumpova odločitev je sicer že začela veljati. Tako so pristojne službe prenehale obravnavati nove prošnje, je sporočilo pravosodno ministrstvo. Do 5. marca 2018 sicer ne bodo izgnali tistih, ki koristijo program DACA. Tisti z veljavnimi dovoljenji pa bodo lahko v ZDA ostali do leta 2019.
Do marca prihodnje leto ima ameriški kongres tudi čas, da pripravi novo zakonodajo. Kompromis v kongresu glede teme, ki Washington deli že več let, naj bi bilo sicer težko doseči. Ukinitvi med drugim nasprotujejo tudi republikanci in številni podjetniki iz Silicijeve doline. Tako se je med drugim že oglasil tudi oče Facebooka Mark Zuckerberg, ki je odločitev označil za "posebej kruto". "Mladim ponudimo ameriške sanje, jih spodbujamo, da pridejo iz sence in zaupajo naši vladi, potem pa jih za to kaznujemo. To je žalosten dan za našo domovino," je zapisal Zuckerberg.
Trump je sicer ukinitev programa DACA napovedal že med predvolilno kampanjo, pozneje pa je program postal del razprave o financiranju izgradnje zidu na meji z Mehiko - ene glavnih Trumpovih predvolilnih obljub. Nekateri kongresniki naj bi predlagali, da se DACA ohrani v zameno za kongresno odobritev sredstev za gradnjo zidu.
KOMENTARJI (74)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.