Tujina

Trump: Ne bomo odstopili od zvišanja carin

Washington, 09. 05. 2019 09.51 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
STA / M.S. / V.Š.
Komentarji
6

Ameriški predsednik Donald Trump je Peking obtožil, da je kršil dogovor, ki so ga Američani in Kitajci že sprejeli v okviru trgovinskih pogajanj. Ob tem je napovedal, da ne bo odstopil od napovedanega zvišanja carin na kitajsko blago. Kitajska in ZDA bosta sicer v Washingtonu začeli nov krog trgovinskih pogajanj.

Donald Trump je v sredo zvečer na zborovanju na Floridi izpostavil, da bo Peking "plačal" za svoje vedenje, če državama trgovinskega sporazuma ne bo uspelo doseči. Če ne bo sporazuma, potem po njegovih besedah ni nič slabega, če se Kitajski vzame več kot 100 milijard dolarjev letno.

"Pravkar sem napovedal, da bomo povišali carine na kitajsko blago in da od tega ne bomo odstopili, dokler Kitajska ne bo prenehala goljufati naših delavcev in krasti naših poslov. To se bo zgodilo, sicer ne bomo mogli poslovati z njo," je bil oster.

"Jutri (v četrtek, op. a.) prihajajo in karkoli se bo zgodilo, ne skrbite, na koncu se bo vse dobro izšlo," je še menil ameriški predsednik. "Ni nobenega pritiska. Saj veste, mi smo hranilnica, ki jo skušajo vsi oropati," je še dejal.

V Pekingu so se na te grožnje že odzvali. Kot so opozorili, bodo v primeru zvišanja carin sprejeli protiukrepe. "Kitajska stran izraža globoko obžalovanje, da bo, če bodo ZDA zvišale carine, prisiljena sprejeti ustrezne protiukrepe," je na svojih spletnih straneh zapisalo kitajsko ministrstvo za trgovino. 

Če ne bo sporazuma, Trump meni, da ni nič slabega, če se Kitajski vzame več kot 100 milijard dolarjev letno.
Če ne bo sporazuma, Trump meni, da ni nič slabega, če se Kitajski vzame več kot 100 milijard dolarjev letno. FOTO: AP

Trumpovo reakcijo je po pojasnilih iz Washingtona sprožilo to, da je Kitajska odstopila od nekaterih obvez, na katere je v pogajanjih že pristala. Ob tem so v Beli hiši izpostavili, da obstaja več indicev, da si Peking želi priti do trgovinskega sporazuma.

Kitajska ne namerava kloniti pod Trumpovim pritiskom

Kitajska stran je danes zavrnila očitke ZDA in njihovega predsednika Trumpa, da odstopa od že dogovorjenih delov bodočega trgovinskega dogovora med državama. "Kitajska ne bo klonila pod nobenim pritiskom," je napovedal tiskovni predstavnik kitajskega ministrstva za trgovino Gao Feng.

Kitajska delegacija, ki jo bo vodil namestnik premierja Liu He, bo danes sicer prispela v Washington na nadaljevanje trgovinskih pogajanj z ZDA. V zadnjih mesecih sta ameriška in kitajska stran pošiljali precej pozitivna sporočila o napredku trgovinskih pogovorov. V nedeljo pa je optimizem, da je dosega dogovora tik pred vrati, pokvaril Trump.

Ameriški predsednik je namreč v nedeljo nepričakovano napovedal, da bo že veljavne dodatne carine na uvoz iz Kitajske v vrednosti 200 milijard dolarjev (slabih 180 milijard evrov) ta petek še zvišal - z zdajšnjih 10 na 25 odstotkov. Zagrozil je tudi s tem, da bo s takšnimi 25-odstotnimi carinami kmalu obremenil še za dodatnih 325 milijard dolarjev (290 milijard evrov) kitajskega blaga, kar bi pomenilo celoten kitajski uvoz v ZDA.

Trgovinska vojna med ZDA in Kitajsko se vleče že več kot leto dni

Trgovinska vojna med ZDA in Kitajsko ima sicer dolgo brado. Začela se je z napovedjo uvedbe carin na jeklo in aluminij ameriškega predsednika marca lani, ko je napovedal uvedbo 25-odstotnih carin na uvoz jekla in 10-odstotnih na uvoz aluminija, od takrat pa sta si obe strani v več korakih medsebojno naložili visoke carine na vrsto blaga. Te carine sicer niso bile usmerjene konkretno proti Kitajski, je pa ta največja svetovna proizvajalka obeh surovin in prispeva okoli dva odstotka ameriškega uvoza jekla ter skoraj 10 odstotkov aluminija. Trump je iz ukrepa začasno izvzel vrsto držav, a ne Kitajske.

ZDA so lani iz Kitajske uvozile za rekordnih 540 milijard dolarjev blaga. Doslej so ocarinile za 253 milijard dolarjev tega uvoza. Kitajska je iz ZDA medtem izvozila le za 120 milijard dolarjev blaga. Do 25-odstotne carine zaenkrat obračunava na uvoz 110 milijard dolarjev blaga.

Trgovinska vojna je dobila nove razsežnosti 6. julija lani, ko so ZDA po vrsti izrečenih groženj in kljub nekaterim poskusom dogovora uvedle 25-odstotne carine na okoli 34 milijard dolarjev (30 milijard evrov) vreden uvoz kitajskih strojev, elektronike in visokotehnološke opreme. Kitajska je odgovorila s svojimi carinami v isti višini, med drugim na kmetijske proizvode ter avtomobile. Obe državi sta se tudi pritožili na Svetovno trgovinsko organizacijo (WTO).

23. avgusta lani so ZDA ocarinile še za 16 milijard dolarjev (14,3 milijarde evrov) kitajskega uvoznega blaga. Kitajska je znova odgovorila v enaki meri in uvedla 25-odstotne carine na izdelke, kot so motorji Harley Davidson, viski in pomarančni sok.

Trgovinska vojna med ZDA in Kitajsko se vleče že več kot leto dni.
Trgovinska vojna med ZDA in Kitajsko se vleče že več kot leto dni. FOTO: Shutterstock

24. septembra 2018 je Washington Kitajski naložil 10-odstotne carine na še 200 milijard (dobrih 180 milijard evrov) njenega izvoza v ZDA. Peking je s carinami obremenil za 60 milijard dolarjev (53,6 milijard evrov) ameriškega blaga.

ZDA Kitajski med drugim očitajo krajo poslovnih skrivnosti, nepoštene subvencije kitajskim podjetjem in zahtevo, da tuja podjetja predajo tehnološke skrivnosti za dostop na kitajski trg.

Trump in njegov kitajski kolega Ši Džinping sta se nato decembra lani v Argentini dogovorila o trgovinskem premirju v času nadaljevanja trgovinskih pogajanj. Trump je postavil 1. marec kot rok za dogovor, sicer naj bi carine na 200 milijard dolarjev (dobrih 180 milijard evrov) kitajskega uvoza zvišal z desetih na 25 odstotkov.

Pred iztekom roka je ameriški predsednik sporočil, da bo zaradi doseženega napredka v pogajanjih z zvišanjem carin še počakal. V nedeljo pa je presenetil z obtožbami, da se kitajska stran ne drži že dogovorjenega in napovedal, da bo carine zvišal s petkom.

Strani sta sicer v vmesnem času opravili več pogajalskih krogov. Kitajska je od januarja tudi odpravila dodatne carine na ameriške avtomobile in avtomobilske dele ter dovolila uvoz ameriškega riža.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

U4
09. 05. 2019 17.22
+2
Ameriški fašisti jih morajo enkrat dobiti po nosu. Cel svet ( razen Izraela ) bi moral udariti sankcije ZDA.
TNT4U
09. 05. 2019 11.58
+7
Američani lahko tiskajo USD po želji in potrebah in so veliki gospodje, ker je USD svetovna bazna valuta, jim inflacijo tiskanja USD pokriva cel svet. Zavedajo pa se, da bo tega monopola kmalu konec , saj bo kitajska kmalu uveljavila svojo valuto kot temeljno valuto za Azijo. Takrat bo vrednost USD neminovno padla. Ker pa Američani niso "od včeraj", se na to pripravljajo že sedaj - carine so le ena od najbolj kričečih ukrepov za zaščito ameriškega gospodarstva. Bolj je problem, ker Evropa še kar sanja, naši EU poslanci pa tudi nimajo pojma kaj bodo počeli v Bruslju, vejo le, da bojo dobro plačani...
nikhrast
09. 05. 2019 16.18
+0
Povej to folku po svetu ki ima v rokah milijarde ameriških dolarjev, vprapaj jih če jih bodo zamenjali za Yuane ali ruble. Carine bo pa plačal ubogi folk pri Walmartu, to je pa Trumpova osnovna volilna baza. Tariff man, ta prav genij.
velikizmaj
09. 05. 2019 10.13
+5
Ja in??? Človek lahk nabije tudi 1000% obresti pa bo Amerika tista ki bo tenko piskala na koncu...lep primer so vse sankcije proti Rusiji, kateri so zagnali lastno gospodarstvo in niso odvisni od enih kavbojcev še manj pa od njihovih podrepnikov v Evropi 😉 ČE bi bila Kitajska taka pra... (po domač povedan) bi Murikancem vse obveznice vrgla na prosti trg, sam kaj takega ne bojo naredili ker vejo da jim s telimi sankcijami nič ne morejo...Kitajska je tehnološko zrasla v vseh pogledih in se uni na drugi strani luže ne morejo sprijazniti s tem...ampak čas bo pokazal da tudi veliki šerif lahko pade v krizo...in to ORENK krizo!!!
velikizmaj
09. 05. 2019 10.17
+0
Samo pogledaš finančno luknjo v Ameriki ki znaša rekorsnih 22.700 miljard dolarjev, samo ameriški študentje so zapufani za kar 1500 miljard dolarjev...res super država s še boljšim poslovanjem kjer dnevno natisnejo xxx dolarjev in kjer nimajo več pregleda nad tem koliko novega in brezvrednostnega toaletnega papirja so natisnl...in tukaj se lahk začne tudi govoriti o Kitajski ki je "zaenkrat" največja upnica Zda pri odkupu obveznic, ampak upam...res srčno upam da jim kitajci zalepijo sredinca tja sredi čela in odstopijo pri odkupovanju ameriškega brezvrednostnega toaletnega papirja 😁😉
nikhrast
09. 05. 2019 16.11
-1
Kitajci imajo 1 trillions dolarjev ameriškega pufa ostalih 22 trillionov je v ameriških rokah, tudi privatnikov.