"Naj se še kdo drug bori za ta dolgo časa s krvjo omadeževan pesek. Sankcije bodo odpravljene, če se ne bo zgodilo kaj, s čimer ne bomo zadovoljni," je dejal Trump. Kot je naznanil, je dobil s strani Turčije zagotovila, da se bo ta prenehala bojevati v regiji in da bo nedavno dogovorjeno premirje postalo trajno. "Zato sem finančnemu ministru (Stevenu Mnuchinu, op. p.) naročil, naj odpravi sankcije, uvedene 14. oktobra v odgovor na turško ofenzivo proti Kurdom na severovzhodu Sirije," je dodal.

ZDA so pretekli teden uvedle sankcije proti turškim ministrom za obrambo, energijo in notranje zadeve oziroma proti celotnim ministrstvom. Z izvršnim ukazom je Trump uvedel sankcije proti vsem turškim uradnikom, ki bodo vpleteni v kršenje človekovih pravic. Te sankcije pomenijo prepoved vstopa v ZDA in zamrznitev premoženja v ZDA.
Za umik sankcij so se ZDA odločile, potem ko sta Turčija in Rusija v torek dosegli dogovor, v skladu s katerim bodo na severu Sirije vzpostavili varno območje. Turčija je poleg tega za 150 ur podaljšala prekinitev ognja, ki je začela veljati pretekli četrtek po dogovoru z ZDA.
Danes je napovedal, da bo manjše število ameriških vojakov ostalo v Siriji. Po njegovih besedah bodo odslej ščitili le še nafto, o podrobnostih pa se bodo odločali sproti.
"Današnja najava upravičuje našo smer s Turčijo," je še dejal in dodal, da bi bila druga izbira vojna z zaveznico ob napotitvi več deset tisoč ameriških vojakov. Po Trumpovih zagotovilih ljudje sedaj govorijo, kakšen velik dosežek je to.
Pojasnil je, da je govoril s poveljnikom kurdskih sil na severovzhodu Sirije, generalom Mazlumom Abdijem, ki mu je izrazil veliko hvaležnost za vse, kar so ZDA storile, in mu zagotovil, da so borci skrajne Islamske države (IS) "pod ključem". Nekaj jih je sicer ušlo, vendar naj bi večino spet ujeli.
Evropske države je predsednik ZDA pozval, naj sprejmejo nazaj borce Islamske države, ki so jih ujele ZDA, in jim sodijo doma. Evropa naj bi bila do nedavnega zelo neodzivna glede tega in sedaj ima priložnost, da končno nekaj stori, je poudaril. Turčijo, Sirijo in druge je pozval, naj poskrbijo, da se IS znova ne okrepi.
Krivdo za spopade na Bližnjem vzhodu je naprtil prejšnji vladi predsednika Baracka Obame, ki je zahtevala odhod sirskega predsednika Bašarja al Asada. "Potegnili so rdečo črto, ko so pobijali otroke s plinom, in potem so otroci umirali naprej, jaz pa sem spoštoval svojo zavezo z 58 tomahavki," je dejal Trump glede bombardiranja letališča v Siriji po obtožbah o uporabi kemičnega orožja s strani Asadovega režima.
Zagotovil je, da se bo ameriška zunanja politika spremenila. Gradijo vojaško moč, kakršne še ni bilo in ki jo bodo uporabljali le, ko bodo ogroženi ključni interesi ZDA, je poudaril. ZDA ne bo več pošiljala vojakov na Bližnji vzhod, je dejal Trump, ki je sicer v Savdsko Arabijo poslal več kot 1000 vojakov.
Evropske države je predsednik ZDA pozval, naj sprejmejo nazaj borce Islamske države, ki so jih ujele ZDA, in jim sodijo doma. Evropa naj bi bila do nedavnega zelo neodzivna glede tega in sedaj ima priložnost, da končno nekaj stori, je poudaril. Turčijo, Sirijo in druge je pozval, naj poskrbijo, da se IS znova ne okrepi.
Evropski poslanci so sicer danes v Strasbourgu obsodili turško ofenzivo na severu Sirije. Bili so tudi kritični do vloge EU v Siriji in so unijo pozivali, naj ukrepa, lahko tudi z gospodarskimi sankcijami, embargom na izvoz orožja ali končanjem pristopnih pogajanj s Turčijo.
Finska ministrica za evropske zadeve Tytti Tuppurainen in evropski komisar za humanitarno pomoč in krizno upravljanje Hristos Stilianides sta ob začetku razprave poudarila, da ne more biti opravičila za civilne žrtve, škodo na civilni infrastrukturi ter odsotnost zaščite ljudi in tistih, ki naj bi jim pomagali.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.